Görkemli Camilerin Son Örneği: Yeni Cami

Eminönü Meydanı’nın en heybetli yapılarından biri olan Yeni Cami, klasik Osmanlı’nın en görkemli dönemini yansıtıyor.

1598’de ilk taşı atılan camiyi, Safiye Valide Sultan yaptırıyor. Ancak Safiye Sultan ölünce cami yarım kalıyor ve aradan yarım yüzyıl geçtikten sonra Hatice Turhan Sultan caminin tamamlanmasını sağlıyor.

Bir kadın tarafından yaptırılmış bir cami için fazla ihtişamlı olarak addedilen Yeni Camii, görkemli camiler geleneğinin son örneklerinden. Tek rengin hakim olduğu çinilerle süslü camiyi yaptıran Safiye Sultan’ın hayat hikayesi de bir o kadar etkileyici.

Venedikli bir aileye mensup olan Sofia, henüz 14 yaşındayken Akdeniz’de bir gemi seyahati sırasında Osmanlı korsanları tarafından kaçırılıyor. İstanbul’da bir esir pazarına getirilen Sofia’nın güzelliği Nurbanu Valide Sultan’ın kulağına geliyor. Nur Banu, güzelliğiyle büyüleyen kızı ciddi bir servet ödeyerek saraya getiriyor. İki sene haremde eğitimden geçirilen Sofia’nın adı Safiye olarak değiştiriliyor. III. Murat’ın karısı olduktan sonra, III. Mehmet’i doğurarak saraydaki yerini sağlamlaştıran Safiye Sultan’ın özellikle kayınvalidesi Nur Banu Sultan öldükten sonra güzelliği ve zekasıyla önemli kararlar aldığı ve kapı arkasından devleti yönettiği anlatılıyor. Lisanını ve kökenini hiçbir zaman unutmayan Safiye Sultan, Batı’da “Osmanlı Kraliçesi” olarak biliniyor. Floransalı Medicilerle, Venedik Balyosu’yla ve İngiltere Kraliçesi Elizabeth’le yazışıyor.


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In