Gelmeyen yaz İstanbul’u nasıl etkiliyor?

Gelmeyen yaz İstanbul’u nasıl etkiliyor?

Haziran ayı gelmiş olmasına rağmen, bir türlü yaz gelmiyor. Peki İstanbullular bu durumdan nasıl etkileniyor?

İstanbul mayısın son günlerini de yağmurlu ve serin havayla geçirdi. Başlarda ne oluyor bu havaya dese de İstanbullular artık bu havaya alışmış gibi görünüyor. Türkiye genelinde nisan ve mayıs aylarında kar düşen yerlerin de olduğunu düşünürsek, halimize şükretmeyle her gün diken üstünde “bugün sel olur mı?” korkusu arasında bir yerde yazın gelmesini bekliyoruz.

Bugün sel olur mu?

Haftanın 7 gününün kapalı ve bulutlu, ortalama 2-3 gününün yağışlı geçtiği İstanbul baharında, İstanbullular her yıl belli dönemlerde yaşanan sel olaylarının yaşanacağı kaygısıyla, “O gün bugün mü?” sorusuyla yaşıyor. Vapur seferlerinin ve meteorolojinin sayfasını sürekli yenileyerek tuşları aşındırmak, her an depara hazır spor ayakkabılar ve rahat kıyafetlerle gezmek, yağmur ve güneş ihtimallerine karşı kat kat kıyafetlerle ve büyük çantalarla dışarı çıkmak, kaygı durumlarına karşı birer stres çarkı edinmek, bu dönemde İstanbulluların hayatını özetleyen birkaç ritüel.

İstanbul Meteoroloji

Peki bu uzatmalı baharda İstanbullular başka hangi hallere bürünüyor?

Karanlık Günler Bir Gün Biter

Bu tarihlerde son moda güneş gözlükleri ve efil efil yazlık kıyafetleriyle İstanbul’un tadını çıkarması gereken kent halkı, gitmeyen bulutlar, yüzünü göstermeyen güneş, karanlık, yağışlı günlerle baş başa kaldığından, beraberinde gelen depresyon hali de şehrin üzerine çökmüş durumda.

Uyanmak mümkün değil!

Bahar aylarında mevsim değişimiyle vücutta bahar yorgunluğu da denilen uyku düzeninin bozulması, halsizlik, yorgunluk, kimi zaman depresyon, isteksizlik, iştahsızlık ya da aşırı iştah gibi bazı belirtiler yaşanır. Bahar uzadıkça yorgunluğu ve uykuları da uzayan İstanbulluları yataktan kazımak her geçen gün biraz daha zorlaşıyor. Bir şekilde sabah kalkabilmiş olanlar ise sokaklarda yarı uyur bir şekilde elinde kahveyle veya kahveye ulaşmaya çalışırken görülüyor.

Bahar Ayları İstanbul

Yazlıkların Bir Türlü Çıkmamış Olması

Hepimiz dürüstçe itiraf edelim, bu yaza da diğerleri gibi çok hazırlık yapıldı. Daha geçen sezon sonundan, bu yaz giymek için ucuz kıyafetler alındı. Kışın henüz gelmeyen yaz modası takip edildi, diyetler yapıldı. Bunca hazırlık, yağmurlukları değil henüz podyuma çıkamamış yazlıkları hak ediyor!

İstanbul Fırtına Sokaklar

Şimdi Böyleyse… Kafası

Her İstanbullu çok iyi biliyor ki, bahar böyle süründürdüyse, yazın sıcağı pis çarpacak. Her yıl yeni bir “en sıcak yıl” rekoru kırılırken gidişatın korkutucu olduğu gerçeğini artık göz ardı etmek gün geçtikçe zorlaşıyor.

Henüz yaz gelmeden sıcaklığın alttan alttan gelmesi de bünyelerde bir şok etkisi yaratıyor.

Yaz neden gelmiyor?

Son yıllarda mevsimlerde değişmelerin yaşandığı bir gerçek. Baharlar kısalıyor, kış ve yaz daha sert geçiyordu. Mevsimlerin uzamaları, tarihlerinin değişmesi, olağanüstü doğa olaylarının daha sık yaşanmasının sebebiyse çok basit; iklim değişikliği!

İstanbul İklim Değişikliği

Merak etmeyin, havalar bir yerden sonra ısınacak, ama o zaman da çok sıcak olacak.


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In