Geleneksel Türk tatlıları nerede yenir?

Bayramların vazgeçilmezi şerbetli tatlılar her yemek sonrası canımız çeker. Bol fıstıklı, fındıklı baklavalar, peyniri uzayan künefeler ile biz Türklere özgü tatlıların en iyilerini sizler için sıraladık!

Tatlının ayarını tutturmak usta işidir. Malzemesi ne çok bol ne de çok az olmalı, şekeri de kararında olmalı… Bütün bunların ayarı tamsa işte o tatlının lezzetinden şüphe etmeyin deriz biz...

Türkiye’nin her şehri lezzet diyarıdır. Hayat’ın meşhur künefesi, Gaziantep’in enfes baklavası ve İzmir’in dillere destan lokması’nı yemek için şehir şehir gezmenize gerek yok. İstanbul’da bu lezzetleri tam da mutfağından çıkmış gibi yiyebileceğiniz mekanları sizler için araştırdık.  

İstanbul’da Geleneksel Türk tatlıları nerede yenir?

Baklava

Türk, Orta Doğu, Balkan ve Güney Asya mutfağına yer etmiş. Türklere özgü geleneksel tatlı Baklava ince ince açılan hamurların üstü üste atılmasıyla yapılır. Arasına ceviz, badem, fındık ve Antep fıstığı koyulan baklavaların sırrı şerbetinde gizlidir. İki tip şeker kullanılarak yapılan bu geleneksel tatlı baklavanın en lezzetlisi bal şerbeti kullanılarak yapılanıdır.

Baklavanın en iyisi nereden alınır, nerede yenir?

Karaköy Güllüoğlu

Gerçek ve lezzetli bir baklava yemek istiyorsanız. Sizlere tavsiyemiz Karaköy’ün en meşhuru Güllüoğlu’nda yemeniz.  Bol malzemesi ve incecik açılan hamuruyla özenle hazırlanan baklavaları tadı damağınızda ömür boyu kalacak. Ben burada baklava yedim farklı bir yer denemek istiyorum diyorsanız. Hamdi Restaurant'ın kendi menüsü için hazırladığı baklava çeşitlerini önerebiliriz. Menü içinde porsiyonu 11TL olan baklavalar ayrıca kilo ile de satılıyor. 

Adres:Rıhtım Cad. Katlı Otopark Altı No: 3-4 Karaköy - İstanbul

Telefon: (212) 293 09 10


Künefe

Kadayıf ve peynir ikilisinin birleşiminden oluşan künefe; Mersin, Adana, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Diyarbakır gibi illerimizde yapılır. Lakin Künefe’nin anavatanı Hatay’dır. Künefenin birden fazla çeşidi olmasına rağmen genel yapılış yöntemi aynıdır. İki katman kadayıf arasına tuzsuz bir cins peynir koyularak hafifçe pişirilir ve üzerine çok koyulaşmamış şeker şurubu katılır.

Hakiki bir künefe İstanbul’da nerede yenir?

Künefenin anavatanı Hatay dedikten sonra onu yemek için sizlere başka bir yer önermek olmaz. Ama gerçek bir Hatay ustasının İstanbul’da hazırladığı künefeyi yemeniz için sizlere önerebiliriz.

Ekol Künefe

İstanbul’un en iyi künefecisi olan Ekol Künefe’nin müdavimleri oldukça fazla 3 şubesi olan Ekol Künefe’de yiyecekseniz tavsiyemiz sade künefesini tatmanız. Gerçekten künefenin lezzetinin ne kadar iyi olduğunu anlayacaksınız.

Adres: Hasanpaşa Mah. Prof Dr Fahrettin Kerim Gökay Cad. No:59 D:A, Kadıköy

Telefon:  (216) 330 23 13


Lokma

Hamurlu tatlı grubuna giren lokma; un, şeker, tuz ve şekerle hazırlanan sıvıyağda kızartılarak pişirilen geleneksel Türk tatlısıdır. Ortası delikli yuvarlak şekilde ve küre şeklinde iki tipi olan lokmanın, halk arasında küre şeklinde olanına "Saray Lokması" denir. Sokak lezzetinin vazgeçilmezi Lokmanın yapımı oldukça kolaydır. Evde rahatlıkla yapabileceğiniz bu tatlı çeşidinin dışarıda yemesinin tadı da bir başkadır.

Peki, İstanbul’da en iyi Lokmayı nerede yersiniz?

Cevabını biz verelim. İstanbul’da en iyi lokmayı Tilla Lokma’da yiyebilirsiniz.

Tilla Lokma

Erenköy Çarşısı içinde yer alan küçük aile işletmesi Tilla, ilk açıldığından beri lokma üretip satıyor. Çarşı içine girdiğinizde anda lokma kokularını duyacağınız bu mekanda İstanbul’un en güzel ve en özel lokmasını tada bilirsiniz.

Adres: İstasyon Cad. 18/A Erenköy - Kadıköy

Telefon:(216) 386 00 50


Tulumba Tatlısı

Lokma tatlısı ile ufak benzerliğe sahip olan tulumba tatlısı daha şerbetli ve çıtır çıtır bir tatlı çeşididir. Kesinlikle alındığı gibi sıcak tüketilmesi gereken bu tatlıyı yiyebileceğiniz adres bizce Meşhur Balkan Tulumba’dır.

Şerbeti ile lezzetli tulumanın en lezzetlisini nerede yersiniz?

Meşhur Balkan Tulumba

İstanbul’un en iyi tatlıcılarından biri olan Meşhur Balkan Tulumba’dan tulumba tatlısı yemediyseniz kimselere gerçek bir tulumba tatlısı yedim demeyin! Lezzetinin sırrı şerbetinde gizli olan Balkan Tulumba’nın dışı çıtır çıtır, içi yumuşacık tatlısını yediğinizde, ağzınızda bayman bir tat bırakıyor. Tulumbasının yanı sıra baklavalarını da tavsiye ediyoruz.

Adres:Gaziosmanpaşa Cd. No:2 Alibeyköy

Telefon:(212) 627 45 41


 

Ekmek Kadayıfı

Afyonkarahisar’a özgü Türk mutfağının lezzetli tatlılarından olan Ekmek Kadayıfı; hamurun arasına fıstık veya ceviz konularak hazırlanır. Üzerine şerbet dökülerek pişirilen bu tatlıyı, bize sorarsanız üzerini kaymak veya dondurmayla süslemeden yememeniz.

Kadayıf çok çeşitli bir tatlı türüdür. Ekmek Kadayıfın dışında Tel kadayıf ve Yassı kadayıf çeşitleri de olan Kadayıfın en bilindikleri Ekmek ve Tel Kadayıf’tır.

Ekmek ve Tel Kadayıfını en iyisini İstanbul’da Sakarya Tatlıcısı’nda yiyebilirsiniz.

Sakarya Tatlıcısı

Beyoğlu’nun gözde mekanı olan Nevizade’ye inen sokakta bulunan Sakarya Tatlıcısı’nda şimdiye kadar yediğimiz en iyi Ekmek Kadayıfını yedik diyebiliriz. Sevimli dekoru, cana yakın sahibi ve personeliyle hizmet veren Sakarya Tatlıcısı’nın tüm tatlı çeşitlerini denemenizi öneririz.

Adres:  Dudu Odaları Sok. No:3 PK:34070Balık Pazarı Galatasaray Beyoğlu

Telefon: (212) 249 24 69


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In