Geç Gelen Sevdalar: Ağva

Geç Gelen Sevdalar: Ağva

Senelerce sabırla ve heyecanla ilgi görmeyi bekledi. Tüm çekiciliği ve masumiyetiyle de böylesine bir ilgiyi fazlasıyla hak ediyordu...

Tıpkı yanı başındaki Şile gibi o da sevilmek istiyordu. Sonunda da hak yerini buldu ve kendisine tutkuyla bağlananlar oldu. Siz de Ağva sevdalıları arasına katılmak ister misiniz?

Masmavi bir deniz, ince kumlu bir kumsal, harikulade iki dere, kusursuz bir doğa, tertemiz bir hava, cezbedici bahçeler, lezzetli balıklar... Karşınızda, İstanbul’a sadece 115 km mesafede, Karadeniz’in incisi Yeşilçay... Şimdi, "Yeşilçay mı, orası da neresi?" dediğinizi duyar gibiyim. Hemen meraklanmayın canım, Yeşilçay duymaya aşina olduğunuz Ağva’nın resmi kayıtlarda geçen adı... Resmiyeti bir kenara bırakıp Ağva’yı kullanmaya ne dersiniz? 

agva-otelleri

"İki dere arasına kurulmuş köy"

Ağva isminin bu şirin beldeye verilmesinin elbette bir nedeni var. Latincede Ağva, "iki dere arasına kurulmuş köy" anlamına geliyor. Bu iki dere de İzmit’in Çal Tepesi'nden doğup gelen Göksu ve Yeşilçay dereleri... Bu dereler ve çevresindeki doğanın sizde yarattığı o muhteşem duygu anlatılmaz, sadece yaşanır. Hele hele gün batımına doğru, kuş cıvıltıları eşliğinde, sazlıklar ve ağaçların arasından sandalla derede yolculuk yapmanın ve bir yandan da balık tutmanın keyfi her halde hiçbir şeyle kıyaslanamaz... Sandal sefası yapmanın tadı ayrı ama isterseniz bu tatlı yolculuğu kano veya deniz bisikleti ile de yapabilirsiniz. Eğer kalabalık bir grupla gittiyseniz motorlu teknelerle derede keyifli bir gezinti yapabilirsiniz. Ama doğanın sessizliğini dinlemek istiyorsanız, küçük gruplara ayrılıp sandalla yolculuk yapmanın keyfini çıkarmanızı öneririm.

Ağva’nın derelerinde, doğanın kucağında yemyeşil renkler eşliğinde, gönül rahatlığıyla yüzebilirsiniz de. Tertemiz ve serin Karadeniz’de yüzmek varken dereyi tercih eder misiniz bilmem ama ben yine de özellikle Göksu Deresi’nde yüzebileceğinizi hatırlatmak isterim.

Karadeniz’de serinleyin!

Ağva’nın masmavi serin denizi, doğal plajı, bakir koyları, şirin adacıkları ve 3 km uzunluğundaki ipince kumsalı ile kendinizi güneyin en güzel koylarındaymışsınız gibi hissetmeniz mümkün. Ama unutmamanız gereken çok önemli bir nokta var: Hava ve deniz suyu sıcaklığı! Karadeniz’in serin sularında uzun süre kalır, denizden çıktığınızda da rüzgâra maruz kalırsanız bu güzel tatilinizi soğuk algınlığıyla tamamlamanız kaçınılmaz olur. Siz en iyisi her şeyde olduğu gibi denizde de ölçüyü fazla kaçırmayın. Hele hele Ağva’da yapacak o kadar çok şey varken...

agva-gunu-birlik

Ağva'da Gezilecek Yerler

Ağva'da keşfedecek o kadar çok şey var ki!

Ağva'da bulunan Kilim Koyu, Saklı Göl ve Gelin Kayası keşfetmeniz gereken yerler arasında yer alıyor. Gelin Kayası, beyaz olduğu ve duvaklı bir geline benzediği için bu adı almış. Romatizmanız varsa Ağva’nın şifalı olduğu düşünülen kumsalında yürümek ve temiz havasını solumak da size çok iyi gelebilir, aklınızda olsun!

Geçmişe yolculuk...

İsterseniz biraz da Ağva’nın tarihine yolculuk yapalım. Ağva kendisini sevenlere nasıl kucak açıyorsa, geçmişte de Hititlere, Friglere, Romalılara ve Osmanlılara kendini göstermiş ve tarihte kendine bir yer edinmiş. Ağva’ya, 14. yüzyılın ikinci yarısında, Konya, Karaman ve Balıkesir’den gelen Türkmen boyları yerleşmiş. Bugünkü Ağva’nın yerlilerini de Türkmen boylarının çocukları oluşturuyor.

Ağva’nın geçmişine baktığımızda karşımıza ilginç bir hikâye çıkıyor. 18. yüzyıl hattatlarından Siyahi Ahmet Efendi, deniz yolculuğu yaparken gemisinde çıkan ufak bir sorundan dolayı mecburen Ağva’ya sığınır. Karaya çıkıp gezerlerken bir mezarlıktan geçerler ve Siyahi Ahmet Efendi der ki: "Şu biçareler Şile’ye varıp daha keyifli bir yere gömülememişler." Tesadüf bu ya Siyahi Ahmet Efendi o gece Ağva’da ölüp o mezarlığa gömülür.

Ağva, sadece doğal güzellikleriyle değil tarihi kalıntılarıyla da beldeye gelen konuklarını cezbediyor. Kalemköy’deki Romalılara ait kiliseyi ve mezar taşlarını ve Hacıllı köyündeki 4. yy. başlarında bulunan Gürlek ve İnkese Mağaralarını ziyaret edebilirsiniz. Pagan Romalılardan kaçan Hıristiyanlar, bu mağaralara uzun süre sığınarak kendilerini Romalıların gazabından korumuşlar. Hisartepe’deki kale kalıntıları ve Sungurlu mahallesindeki dağ değirmeni de Ağva’nın tarihsel bulgularından.

kutuk-ev-agva

Çeşit çeşit taptaze balıklar...

Ağva’nın en önemli özelliklerinden biri Karadeniz’e kıyısı olduğu için balığın her çeşidinin taptaze bulunması. Ağva’ya attığınız ilk adımlarda karşınıza çıkan balıkçı teknelerinin çokluğu dikkatinizi çekecektir. Masmavi deniz veya yemyeşil dere kenarındaki birbirinden çekici restoranlarda, doğanın eşsiz güzelliği eşliğinde, mevsimin taze balıklarını bulabilirsiniz. Zaten Ağva’ya gelip de balık yememek olmaz. Restoranların menülerinde, küllenmiş ocakta, ızgarada, odun ateşinde veya fırında kiremitte pişirilen balıklar yer alıyor. Defne yaprağı ve özel soslarla da tatlandırılan balıkların porsiyon fiyatları ise oldukça hesaplı. Balık cennetinde, tercihiniz kır lokantalarından yana olursa da bıldırcın, piliç, tandır kebap gibi lezzetleri de bu şirin lokantalarda bulabilirsiniz. Yemekten sonra da, nehrin denizle birleştiği fenere kadar yürümenizi ve Karadeniz'in temiz havasını ciğerlerinize çekmenizi öneririm.  

Eğer balık tutma merakınız varsa veya denemek istiyorsanız Ağva’dan idealini bulamazsınız. Ağva’nın balıkçıları da çok yardımsever, size sadece bilgi vermiyor, onlarla birlikte balığa çıkmanızı ve balık tutarken anlattıkları balıkçı hikâyeleriyle keyiflenmenizi de sağlıyorlar. 

agva-tranquilla-nehir-evi-otel

Ağva'da Nerede Kalınır?

Ağva'ya geldiğinizde kalıcaksanız tavsiyem Kütük Ev'lerde kalmanız birbirinden güzel kütük ve orman evleri keyifli bir hafta sonu için yorgunluğunuzu alacaktır. Ağva'da otelde kalmak istiyorsanız da tavsiyem denize sıfır ya da iskeleli butik otellerini tercih etmeniz. Göksu Deresi kıyısında, bir elma bahçesi üzerine kurulu sessiz ve sakin Tranquilla Nehir Evi'ni tercih edebilirsiniz. Ya da havuz, şömine seviyorsanız Riverside Club tam size göre olabilir. 

Eşsiz bir doğa...

Ağva sadece balıklarıyla değil, ormanlarındaki ceylan, çakal, birçok kuş türü ve özellikle de yalıçapkınıyla da avlanmaya çok uygun. Ağva ormanlarında doğadan yararlanmak istiyorsanız avcılık yapmanın yanı sıra, bisiklete binebilir ve trekking de yapabilirsiniz.

Ağva’nın eşsiz güzelliklerini okudukça sizde de mi ona karşı hayranlık başladı? Ağva sevdalıları arasına katılacağınız için şanslısınız; çünkü yıllarca sevgisizlik ve ilgisizlik yüzünden içi biraz buruk olan Ağva, şimdi tüm sevdalılarını büyük bir sevgiyle kucaklıyor ve onların tüm ihtiyaçlarını karşılıyor.

Ağva'nın doğası kadar plajlarıda oldukça ünlüdür bunlardan en iyi plajları; Ağva Plajı, Kilimli Plajı, Sahilköy Plaj, Doğancılı Plajı, Kabakoz Plajı, Akçakese Plajı ve İmrenli Plajıdır.

Ağva'ya Nasıl Gidilir?

Eğer arabanızla gideceksiniz Ümraniye Şile yolunu takip edin. Şile'den sonra, Kabanoz, İmranli ve Kurfallı güzergâhını izleyin. Bir buçuk saatte Ağva’da olacaksınız.

Otobüsle gitmek isterseniz Üsküdar'dan her saat başı kalkan Şile-Ağva otobüsleri ile güvenli bir şekilde Ağva’ya ulaşabilirsiniz.


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In