Game of Thrones ile Ünlenen Ülke Malta'ya Tatile Gidiyoruz

Türkiye’de ayrıca dil okullarıyla meşhur olan Malta, uzun yaz dönemi ve tarihi güzellikleriyle ziyaret edilmeye değer bir destinasyon. Üstelik İstanbul’dan uçakla sadece üç saatte ulaşabiliyorsunuz.

Game of Thrones dizisi ile ünlenen Malta’da akıllarınızdan silinmeyecek bir tatil geçirmeye ne dersiniz?

Dört tarafı denizle çevirili Malta, doğanın en güzel renklerinin buluştuğu yer. Otantik şehir dokusu, renkli tekneleri ve mistik ruhu olduğuna inandığımız bu şehirde muhakkak yapmanız ve gitmeniz gereken yerleri sıraladık.

Malta’da tatil sezonu Şubat, Mart gibi başlar. 3 adadan oluşan Malta’nın diğer adaları Comino ve Gozo adalarıdır.

Malta'da Bunları Yapmadan Dönmeyin!

Malta Adası, HMS Moari’de Dalış Yapın!  

Malta tatilinizin bir günün muhakkak dalış turuna ayırmanızı tavsiye ediyoruz. Malta bölgesinde Comino, Gozo Adalarında pek çok dalış noktası bulunur. Kimisi mağara dalışı kimisi de eski batık dalışlarıdır. Bizim önerimiz; 1942 yılında bir bomba tarafından batırılan Malta’nın en eski batığı HMS Moari, denizin yaklaşık 13-16 metrede aşağısında kalan bu tarihi gemiyi görmeden dönmeyin.


Blue Grotto’da Fotoğraf Çekin!

Malta’nın güneyinde Qrendi bölgesinde yer alan Blue Grotto, mavinin onlarca tonunu görebileceğiniz ve büyüleyici fotoğraflar çekebileceğiniz bir yerdir.  Blue Grotto kayalarından Malta manzarasına bakmanın keyfini yaşadıktan sonra tekne kiralayarak denizin ortasından Malta manzarasına bakmanızı tavsiye ederiz.


The Three Cities - Üç Şehirleri Gezin

Malta tatiline çıkanların muhakkak görmeden dönmediği yer Üç Şehirler’dir.  Valetta’nın karşı kıyısında yer alan Üç Şehirler; Vittoriosa, Cospicua ve Senglea’da pek çok görülesi tarihi yapı vardır.

Vittoriosa, diğer bir ismi Birgu olan bölgede öne çıkan yapılar, Malta'nın en önde gelen barok mimarı Lorenzo Gafa tarafından tasarlanmış St. Lawrence Kilisesi, Inquisitor's Palace (Engizisyon Sorgucusunun Sarayı), St. Angelo Kalesi ve Maritime Museum (Denizcilik Müzesi)’dir.

Cospicua, Üç Şehir’lerin en büyüğüdür. Bormla ismiyle daha çok bilinen Cospicua’da görülmesi gereken tarihi yapı Immaculate Conception Collegiate Kilisesi’dir.

Senglea, büyük limana uzana dar bir çıkıntı üzerine kurulmuştur. 1551'de büyük usta Claude de la Senglea tarafından inşa edilen bölgenin eski adı L-Isla’dır.Şehir, Senglea Point'teki Safe Haven Bahçeleri'nden Valletta karşısında muhteşem liman manzaralarıyla dikkat çekmektedir. 


Malta Gecelerinde Eğlenin

Malta’nın denizi kadar gece hayatı ve kulüpleri de meşhurdur. Dört mevsim tatile gidilebilen bir ülkede gece eğlencesinde de sınır yoktur. Malta Adası’na gelmişken en popüler ve şık kulüplerinden Shadow Lounge ve Gianpula'ya gidin deriz.


Malta’nın Geleneksel Yemeği Tavşan Eti Yiyin

Marsaxlokk balık köyünü ziyaret edin ve orada tavşan etinin tadına bakın.


Masmavi Sularında Denize Girin

Malta'da, rüzgar sörfü yapanlardan güneşlenenlere kadar herkes için bir plaj var. Altın kumlu, kırmızı kumlu, kayalık, mavi göller ve hatta iç denizler arasında seçim yapabilirsiniz. Kumlu plajlar Malta’nın kuzey kesiminde kalır. Malta’nın en meşhur plajları; Mellieha Körfezi, Golden Bay, Ghajn Tuffieha ve sakinliği ile ünlü Gozo, Ramla l-Hamra, Paradise Bay ve Armier’dir.


Marsaxlokk’ta Luzzu’ya Binin

Malta fotoğraflarını süsleyen sarı, kırmızı, mavi, yeşil renklere boyalı balıkçı kayıkları şehrin önemli sembollerinden bu kayıklarla küçük bir tekne gezintisi yapmadan Malta’dan dönmeyin.


Game of Thrones Dizisinin Çekildiği Gozo, Azure Window’a Gidin

Malta’nın Gozo adası tatilinizin bir gününü geçirmenizi gereken yerlerden biri… Burada yer alan Azure Window (Azur Penceresi) başlıca görülmesi gereken bölgesi Game of Thrones dizinde de yer alan Jeologlara göre birkaç yıllık ömrü kalan bu doğa harikasını geç olmadan görün deriz.


Adanın Başkenti Valleta’yı Ziyaret Edin

Humilissima Civitas Valletta. Malta’nın başkenti Valetta, gezi rotanızda muhakkak olsun. Burada Valletta Cumhuriyet Caddesi’nde gezebilir, The Grandmaster's Palace (Büyük Usta’nın Sarayı) ve Saint John Co-Cathedral (Aziz John Katedrali)’ni ziyaret edebilirsiniz.


Parish Mellieha Kilisesi’ni Görün

Büyüleyici bir yapıya sahip olan bu tarihi kilise gezip, görülecekler listenizde yer almalı.


Sessiz Şehir, Mdina’yı Gezin

Ortaçağ mimarisine sahip 4 bin yıllık taş evlerle süslü Mdina, Game of Thrones dizisine de konuk olmuştur. Labirenti andıran dar ve sessiz sokakları ve Şövalyeleri ile ünlenen Malta'nın en eski yerleşim yerlerinden olan bu bölgeyi gezi rotanıza ekleyin.


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In