Galata Mevlevihanesi’nin Tarihçesi ve Mevlevi Kültürü

İstanbul'daki Mevlevihaneler arasında günümüze kadar ulaşan en önemlisi Tünel bölgesindeki Galata Mevlevihanesidir.

Mevlevi felsefesi, 1207 yılında dünyaya gelen ünlü Türk filozofu Mevlâna Celâlettin Rumi'nin temel öğretisidir. Tasavvufa dayanan Mevleviliğin temel felsefesi, insanın dünyevi zevk ve ihtiraslardan vazgeçip tamamen “maneviyat”a yönelerek “insanın kendisini bulmasını” sağlamaktır. Mevlevihaneler de bu yaşam tarzının yaşandığı ve öğretildiği yerlerdir.

İstanbul'daki Mevlevihaneler arasında günümüze kadar ulaşan en önemlileri arasında ise Tünel bölgesindeki Galata Mevlevihanesi yer alıyor.

Mevlevihane, Mevlâna'nın torunu Sema-i Mehmed Dede tarafından 1491’de kuruldu. Daha sonra çıkan bir yangında kül olunca zamanın padişahı Sultan III. Mustafa tarafından yeniden yaptırıldı.

Galata Mevlevihanesi, taşıdığı manevi değerlerin yanı sıra, mimarisiyle de önemli bir yapıdır. Avlunun hemen girişinde yuvarlak bir kemer dikkat çekiyor. Bu kemerin üzerinde Sultan II. Mahmud'un tuğrası yer alıyor. Kemerin üzerinde görebileceğiniz bir diğer yapıt ise şair Lebib'e ait onarım yazıtı. Halet Efendi Kütüphanesi ile Hasan Ağa Çeşmesi de mekânın girişinde bulunuyor. Mevleviliğin en önemli isimlerinden biri olan Şeyh Galip'in türbesinin konuşlandığı avlunun sonunda 'semahhane', 'selamlık' ve 'derviş' bölümleri karşınıza çıkıyor.Tünel Galata Mevlevihanesi

Divan Edebiyatı Müzesi

Mevlevihanenin içinde bulunan Divan Edebiyatı Müzesi’nde yüzyıllar boyu müzik ve sanatla iç içe olan şair ve müzisyen Mevlevilerden hareketle, Türk musikisine ait aletler ile Mevlevi kültürüne ait eserler sergileniyor.

Mevlevihane’de her pazar ve saat 17.00’de Sema ayinleri düzenleniyor, yaz sezonunda Cumartesi günleri de yapılıyor. Ayrıca her Ayın ikinci Salı günü saat 13.30’da İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu tarafından da Sema gösterisi icra edileceği duyurular arasında. Ziyaretçilerin müze giriş biletleriyle izleyebilecekleri gösterilerde 150 kişilik izleyici sınırı bulunuyor.

Mevlevihane ve içinde yer alan Divan Edebiyatı Müzesi'ni diğer zamanlarda ziyaret etmek isteyenler için Pazartesi günleri hariç diğer günler açık olduğunu belirtelim. Giriş ücreti yerli ziyaretçiler ve yabancı ziyaretçiler için değişkenlik gösterebiliyor.

Sema Ayinleri

Günümüzde faaliyetlerini sürdüren dergâhta ziyaretçilere için düzenlenen özel törenlerde, öncelikle Mevlâna'nın felsefesini anlatan metinler okunur, müzisyenler Tasavvuf müziği icra ederler ve ardından da “sema” başlar. Sema, manevi bir gidiş - gelişi temsil eder. Sağdan sola kalbin etrafında gerçekleştirilen bu dönüş, bütün yaratılmışları sevgi ve aşkla kucaklamak anlamına gelir. Ayin boyunca ruh, dünyadan ayrılarak özgürce ve büyük sevinçle Tanrıyla birleşir. Bu dönüşte sağ el göğe, sol el ise toprağa dönüktür. Böylece semayı gerçekleştiren dervişler “Hak'tan aldıklarını, halka vermeyi” temsil ederler.

Adres: Tünel Galip Dede Cad. No: 15 Beyoğlu

Telefon: +90 212 245 41 41 


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In