Galata Kulesi’nin Hikâyesi

İstanbul'un eşsiz manzarasını seyredebileceğiniz en güzel noktalardan biri olan Galata Kulesi, aynı zamanda şehir siluetinin de ayrılmaz bir parçası…

Haliç'ten Boğaz'a kadar olan İstanbul siluetini seyredebilmek için mutlaka gidilmesi gereken Galata Kulesi, yüzyıllarca İstanbul’un güvenliği için kullanılmış bir gözetleme kulesiydi.

İstanbul'un fethine kadar iki yüzyıl boyunca Galata bölgesini elinde bulunduran Cenevizliler, denizden gelebilecek saldırılara açık olan bu kenti koruyabilmek için bölgeye 24 tane kule diktiler. Bu kulelerden günümüze yalnızca bir tanesi kaldı: Galata Kulesi…

1348 yılında inşa edilen ve depremlerle zarar gören kule, Osmanlı döneminde çeşitli onarımlardan geçti ve tersane deposu, zindan ve özellikle yangın gözetleme kulesi olarak kullanıldı.

Toplam 9 katlı kulenin son katı turistik bir restoran olarak hizmet veriyor. 7. kata kadar asansörle, son iki katına ise merdivenlerle çıkılabiliyor. Kulenin dokuzuncu katına vardığınızda ise Beyoğlu, Boğaziçi, Marmara Denizi, Haliç, Tarihi Yarımada'dan oluşan İstanbul’un en güzel manzaralarından biri sizi karşılıyor. Özellikle gün batımında bu manzaraya İstanbul silueti üzerinde oluşan renk armonisini de katılınca tadına doyum olmuyor.

Kule haftanın her günü 09.00 - 20.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Giriş fiyatları yerli ziyaretçiler için ve turistler için farklı olabilir.

Telefon: +90 212 293 81 80


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In