Galata Kulesi

İstanbul'un Kızkulesi'nden sonra önemli tarihi kulesi Galata'yı keşfe çıkıyoruz. Galata Kulesi'nin hikayesi, giderken gezilecek rotalarını ve Galata Kulesi Restaurant'ında bizimle keyifli bir yemeğe ne dersiniz?

İstanbul’un sembollerinden Galata Kulesi, İstanbul’un en güzel göründüğü tarihi yapıdır. 528 yılında inşa edilen nice savaşlar, yangınlar ve aşklar gören bu görkemli tarihi eserin hikayesini biliyor musunuz?

Beyoğlu’nda semte adını veren Galata Kulesi’ni dışından da içinden de seyretmek keyif vericidir. Dünyanın en eski kulelerinden biri olan Bizans İmparatoru Anastasius tarafından ilk olarak Fener Kulesi olarak inşa edilen yapı günümüzde restaurant olarak kullanılıyor.

 galata-kulesi

Galata Kulesi peki, bundan yıllar evvel ne olarak kullanılıyordu?

  • 16.yüzyılda Hıristiyan savaş esirleri için Barınak
  • III.Murat tarafından Rasathane
  • 1717 yıllarında Yangın Gözlem Evi

 Ve en önemlisi tarihe adını yazdırması Hazerfen Ahmet Çelebi’nin İstanbul rüzgarına kucak açtığı kanat tasarımlarıyla Üsküdar’a uçuşudur. 

Galata Kulesi’nde bir Hazerfen Çelebi

hezarfen-galataOsmanlı zamanında yaşamış Türk bilgin Hazerfen Çelebi kendi tasarımı kanatlarla uçmayı başaran ilk insan olarak tarihe geçmiştir. Bu uçuşu da Galata Kulesi’nin en yüksek yerinden yapmıştır. Evliya Çelebi seyahatnamesinde uçuşunu; İstanbul Boğazı’nı geçerek Üsküdar’a kadar gittiğini anlatmıştır.

Galata Kulesi eskiliğinden dolayı birçok savaş felaket görmüş ama yıkılmamıştır. Tarihe tanıklık eden bu efsanevi kule 1831 yılında III.Selim döneminde çıkan bir yangın sonucu çatısını kaybetmiş. Ama yılmamıştır.  

Galata-Kulesi11

Galata Kulesi Restaurant

Günümüzde ise artık müze ve restaurant olarak gezilen tarihi yapı Beyoğlu’nun önemli merkezlerinden gelen turistlerin ilgisini çektiği kadar İstanbullularında ilgini çeken kule de panoramik İstanbul manzarasına karşı sabah kahvaltısı ve akşam yemeği aktiviteleri yapabilirsiniz. Gündüz kafeterya görevi gören Restaurant akşam yemeğ servisine 20.00'de başlıyor. Akşam 00.30'a kadar hizmet veren mekanda aynı zamanda Osmanlı'dan otantik izler taşıyan Türk Show'ları düzenleniyor.  


Galata Kulesi Giriş Ücretleri

Yetişkin-Öğrenci 6.5TL

Yabancı Misafir 6.5 Euro


 

Galata Kulesi'nde gezip görülecek yerler

Galata Kulesi'ni gezmeye geldiğinizde etrafında gezmeniz için ufak bir rota hazırladık. Tadın, alışveriş yapın ve buraları mutlaka görün!

- Galata’nın meşhur Serdar-ı Ekrem sokağında yer alan Nikol Galata Concept Store & Cafe'da kahve için alışveriş yapın.

- Sinagoglar içinde en bilineni Aşkenazi Sinagogu'nu gezin. Galata'da gezilecek diğer sinegoglar; Neve Şalom Sinagogu, Tofre Begadim Aşkenazi Sinagogu.

- Doğan Apartmanı’nın altında yer alan retro tarzıyla dikkat çeken kafe Aheste'de otrun.

- Sınırlı sayıda üretilen Bahar Korçan tasarımlarına göz atın. Serdar-ı Ekrem sokağında yer alan mağazasını ziyaret edin.

- Galata’nın en sevdiğimiz ayakkabı mağazası Lastik Papuç’a uğramadan olmaz renkli sneakerların bulunduğu mağaya muhakkak uğrayın.

- Terasına bayıldığımız Robin's de kokteyl için.

Mua'da ev yapımı dondurma yiyin. 

- Galata'ya giderken 7GR Art Cafe'de kahve için.

- Tarihi Kamondo Merdive'ninden Karaköy'e inin.

 

Galata Kulesi turu yetmediyse Eminönü'den Taksim'e bir günde neler yapılır yazımıza göz atın. 

 

Galata Kulesi’nin Hikâyesi

Galata Kulesi’nin Hikâyesi

Haliç'ten Boğaz'a kadar olan İstanbul siluetini seyredebilmek için mutlaka gidilmesi gereken Galata Kulesi, yüzyıllarca İstanbul’un güvenliği için kullanılmış bir gözetleme kulesiydi.

İstanbul'un fethine kadar iki yüzyıl boyunca Galata bölgesini elinde bulunduran Cenevizliler, denizden gelebilecek saldırılara açık olan bu kenti koruyabilmek için bölgeye 24 tane kule diktiler. Bu kulelerden günümüze yalnızca bir tanesi kaldı: Galata Kulesi…

1348 yılında inşa edilen ve depremlerle zarar gören kule, Osmanlı döneminde çeşitli onarımlardan geçti ve tersane deposu, zindan ve özellikle yangın gözetleme kulesi olarak kullanıldı.

Toplam 9 katlı kulenin son katı turistik bir restoran olarak hizmet veriyor. 7. kata kadar asansörle, son iki katına ise merdivenlerle çıkılabiliyor. Kulenin dokuzuncu katına vardığınızda ise Beyoğlu, Boğaziçi, Marmara Denizi, Haliç, Tarihi Yarımada'dan oluşan İstanbul’un en güzel manzaralarından biri sizi karşılıyor. Özellikle gün batımında bu manzaraya İstanbul silueti üzerinde oluşan renk armonisini de katılınca tadına doyum olmuyor.

Kule haftanın her günü 09.00 - 20.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Giriş fiyatları yerli ziyaretçiler için ve turistler için farklı olabilir.

Telefon: +90 212 293 81 80

Öğle Kahvesi Galata Kulesi

İstiklal Caddesi’nin sonuna geldiğinizde gözlerinizi yukarı kaldırmanızla, Galata Kulesi’nin eşsiz manzarısıyla karşılaşacaksınız. Galata Kulesi’nin turistler için açık olan kısmını ziyaret ederek, yedi tepeli şehre bir de Galata Kulesi’nin en tepesinden bakma keyfini yaşayabilir; ardından kulenin çevresinde bulunan cafelerde öğle kahvenizi ya da çayınızı, kule, İstanbul ve pek çok renkli insanın oluşturduğu manzara eşliğinde yudumlayabilirsiniz.

Galata Kulesi'ne Çıkmak

Müthiş Manzaraları Galata Kulesi

İstanbul'un eşsiz tarihi eserlerinden biri olan Galata Kulesi'ne çıkarak İstanbul'u seyretmek İstanbullulara özgü bir davranıştır. Dünyanın hiçbir yerinde göremeyeceğiniz bu eşsiz boğaz manzarası sadece İstanbul'da seyredilebilir.

Galata Kulesi’nde Gözlerinizi Açın

İstanbul’un simgelerinden biri olan ve muhteşem dokusuyla hayranlık uyandıran Galata Kulesi manzarısıyla güne başlamaya ne dersiniz? Galata Antique Hotel, butik otel olarak hizmet veren İstanbul’un en farklı konseptli otelleri içinden biri. Her odasının ayrı bir dekorasyonla dizayn edilmiş olması ve tarihi bir binada konaklayacak olmanız, eşsiz zamanlar geçirmenizi sağlayacak. Terasında yemeğinizi yerken, Galata Kulesi’nin ihtişamlı görüntüsü sizleri de içine alacak.


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In