Fransız Sanatçı Félix Ziem Pera Müzesi'nde!

10 Kasım 2016 – 29 Ocak 2017 tarihleri arasında 19. yüzyılın en özgün manzara ressamlarından Fransız sanatçı Félix Ziem’i ağırlıyor.

Kışın bu soğuk günlerinde Félix Ziem'in ışığında ısınmaya Pera Müzesi'ne davetlisiniz.

Daha yaşarken eserleri Louvre Müzesi’ne kabul edilen ilk sanatçı olan romantik manzara resminin tanınmış ismi Ziem ve eserleri Pera'da. 19. yüzyılın en özgün manzara ressamlarından Fransız sanatçı Félix Ziem, çoğunlukla deniz ve kentin iç içe geçtiği İstanbul ve Venedik şehirlerini konu alan resimleriyle biliniyor.

Sergi, öncelikli olarak sanatçının tüm yönleriyle tanıtmayı amaçlıyor. Ziem’in sergideki yağlıboyalarında kullandığı canlı renkler ve hızlı, dinamik fırça tekniğiyle sürekli değişen ışığın titreşen etkilerini yakalama çabası izleniyor. Sanatçının neden izlenimciliğin gelişini önceden haber veren, önizlenimci bir ressam olarak kabul edildiği ve Monet gibi resim sanatında bir devrimi temsil eden ressamlarla üslupsal ilişkileri gözler önüne seriliyor. Tasarım süreçlerini görünür kılan desenleriyse, Kırım Savaşı döneminde İstanbul’da bulunan 19. yüzyılın bu gezgin ressamının zihnine bir pencere açıyor adeta. Bizi onun gözünden bu kenti yeniden keşfetmeye teşvik ediyor. Resim sanatına tutkun olan herkes ve yaşadığı dönemden bugüne kadar koleksiyonerler tarafından ilgiyle takip edilen, kendinden sonra gelen sanatçı kuşaklarını derinden etkileyen, daha yaşarken eserleri Louvre Müzesi’ne kabul edilen ilk sanatçı olan romantik manzara resminin bu tanınmış ismini, Ziem’i bugünün sanatseverleriyle Pera Müzesi buluşturuyor. 

Félix Ziem /Işık Denizinde bir Gezgin

Işık Denizinde bir Gezgin sergisi, 10 Kasım 2016 – 29 Ocak 2017 tarihleri arasında gezilebilir. 


Pera Müzesi Ziyaret Saatleri 

  • Ziyaret Saatleri
    Salı - Cumartesi  10:00 - 19:00
    Pazar                       12:00 - 18:00
    *Müze Pazartesi günleri kapalıdır.
  • Uzun Cuma: Pera Müzesi her Cuma 18:00 - 22:00 arası ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.

Pera Müzesi Giriş Ücretleri

Tam: 20 TL

İndirimli: 10 TL (12 yaş üstü öğrenciler, öğretim görevlileri, 60 yaş ve üstü)

Grup: 15 TL (10 kişi ve üstü)

Ücretsiz: Pera Müzesi Dostları, Genç Çarşamba (öğrenciler), engelliler ve her engelliye refakat eden bir kişi, 12 yaş ve altı çocuklar, ICOM kart sahipleri, MMKD üyeleri ve basın mensupları.

 


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In