Filmmor Kadın Filmleri Festivali başladı!

12 yıl önce, ilk kez "Kadınlar Sinema Yapıyor" diye başlayan Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali, dünyanın her yerinden kadın yönetmenleri, yapımcıları ve sinema emekçilerini kadınlarla buluşturmaya devam ediyor.

2003 yılında kurulan ve sadece kadınların katılımına açık olan Filmmor Kadın Kooperatifi kadınlarla kadınlar için sinema yapmak, itiraz etmek, üretmek, düşlemek ve eylemek için var!

Kadınların sinema ve medyaya katılımını, bu alanda kendilerini ifade edebilme, iletişim ve üretim alan, olanak ve güçlerini artırmayı ve kadınların cinsiyetçi olmayan temsil ve deneyimlerini yaygınlaştırmayı amaç "Kadınların Sineması / Kadınların Direnişi / Direnişin Sineması" temasıyla düzenleneyor. İstanbul ModernPera Müzesi ve Filmmorrampa salonlarında, dünyanın çeşitli ülkelerinden 60’ın üzerinde film gösterilecek festival 13 Mart'ta başlayacak.

Filmler 'Kadınların Sineması', 'Margarethe von Trotta Toplu Gösterimi', 'Nahid Persson Sarvestani Toplu Gösterimi', 'Kendine Ait Bir Cüzdan', 'Cins, Cinsiyet, Cinsiyetler' ve 'Bedenimiz Bizimdir' adında ayrı altı bölümde seyirciyle buluşacak.


Kadın Filmleri'nden seçtiklerimiz

Şiddetin Ötesine Yolculuk

İki kadının ‘aile içi’ şiddetle iç içe geçen yaşam hikâyelerini ayrı bölümler halinde bir araya getiren film, izleyenlere iki kadının şiddete karşı zorlu mücadelelerine de tanıklık etme olanağı veriyor. Bu iki kadının şiddetle ve şiddetin sonuna yolculuğu şiddetin bitebileceğine/bitirilebileceğine dair umudu da çoğaltıyor.

70-80-90, Masum, Küstah, Fettan

Türkiye sinemasında kadınlar... Nadiren anlatıcı... Çoğunlukla konu... Genellikle -erkek yönetmenlerin çektiği filmlerde- neden Masum, Küstah, Fettan ama daima iki boyutlu: “iyi” ya da “kötü”ler? İyilikleri ya da kötülükleri ne kadar sahici? Neden her durumda sözleri dinlenmiyor, onlara inanılmıyor, affedilmiyor ya da cezalandırılıyorlar?  

''Namus Nedir''?

 Cevaplarla hazırlanan film, “namus”un nasıl kadınlarla özdeş, muğlak ve mutlak olduğunun çarpıcı özeti…

Film Olduk!

Film Olduk Avcılar, Aracılar ve Kadınlar ve Şiddetin Ötesine Yolculuk filmlerinin yapım süreçlerinin belgeseli. İlk kez kamerayı eline alan kadınların deneyimli sinemacıların desteğiyle sürdürdüğü kolektif bir film yapma sürecinin öznel hikâyesi… 


Festival Film Programı

  

13. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali, 13 Mart - 25 Nisan tarihleri arasında İstanbul ModernPera Müzesi ve Filmmorrampa salonlarında gerçekleşecek.

Aynı zamanda Festivalin açılışında 13 Mart saat 19:00'da Taksim'de tüm kadınların katılımıyla "Festival Yürüyüşü" gerçekleşecek. Cinsiyetçiliğin, şiddet ve ayrımcılığın olmadığı bir yaşam düşünde, festivalde buluşmak üzere...


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In