Extreme spor: Snowkite

Extreme spor: Snowkite

Lift kullanmaya gerek kalmadan bir uçurtma yardımı ile dağlara tırmanabilmek ve hatta havada askıda kalarak uçabilmek, sonra tekrar kara konup kayarak dağda istediğiniz yerlerde gezinebilmek ister misiniz?

Kış tatilin de adrenalin yüklü bir tatil planı yapmak istiyorsanız. Bu sporu çok seveceksiniz.

Snowkite nedir?

Snowkite sporu; kayak yaparken uçmak gibi...

Çarpıcı ve heyecanlı olan bu sporu kısaca böyle tarif edebiliriz işte… Adrenalin peşinde koşan biriyseniz, bu sporu sevmemeniz neredeyse imkansız. Tüm dünyada yepyeni bir rüzgar sporu olarak adını duyuran ve tüm kuralları altüst eden bir Extreme spor olan snowkite ortalama 25m. İplerin ucundaki bir uçurtmayı, belinize bağlı kemerle (Harnes) ve kontrol barı sayesinde kullanıp, ayağınıza da bir sörf tahtası ile suyun üzerinde ilerlemenizi sağlayan yepyeni bir icat. Karlar içinde soğuk ve rüzgarla mücadelenin doruklarındayken, süper manzaralar eşliğinde adrenalin arayışını katlayacağınız anlar yaşayabilirsiniz.

snowkite-sporu-nedir

 Snowkite Türkiye'de nerelerde yapılır?

Yeterli miktarda kar ve rüzgarın bulunduğu, nispeten engellerin olmadığı açık tüm alanlarda yapılabilen Snowkite için rüzgarın nasıl ve nereden estiği o kadar önemli değil. Hatta yamaç aşağı esen bölgeler dahi uygun.

Türkiye’de en uygun bölgeler Erciyes (Master Plan’da tescilli snowkite bölgesi ilan edildi), Uludağ Madenler Pisti ve çevresindeki açık alanlar, Kartalkaya, Davraz, Sarıkamış, Fethiye Eren Dağı kayak merkezlerindeki açık alanlar sayılabilir. 

 Snowkite yaparken ne giyinilir?

Kıyafette ise çok kalın kıyafetlerden kaçınmak lazım. Devamlı hareket halinde olduğunuz için oldukça ter atmanız mümkün. Nefes alan kıyafetler, ince eldivenler önemli. Uçurtmayı bağladığınız trapezinizin halkasını dışarı çıkarabilmek için; çift fermuarlı ceketler tercih edilebilir.

 Snowkite fiyatları

Bu işin maliyetine gelince de eğer kayak ve board ekipmanlarınız varsa, almanız gereken sadece kite ve trapez.  Kite fiyatları model ve M2'lerine göre 800- 1300 Euro aralığında… Trapezler ise tipine göre 81 ve 104 Euro’larda.


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In