Dolmabahçe Sarayı: Osmanlı’nın Batılı Sarayı

Yeditepeli İstanbul aynı zamanda saraylar şehridir. Dolmabahçe Sarayı da sarayların en batılısı, en yenisi… Şimdi sizi Dolmabahçe Sarayı’nın koridorlarında yapacağınız tarihi bir yolculuğa davet ediyoruz.

Dolmabahçe Sarayı, 19. yüzyılda yapılmış dünyadaki en etkileyici saraylardan birisidir. Sarayın yaptırılışı, Sultan Abdülmecid’in 1839 yılında tahta çıkışı ile birlikte, batılılaşma sürecinin yeni bir boyut kazandığı döneme rastlar. Abdülmecid tarafından 1850-1856 yılları arasında yaptırılan saray, 110 bin metrekarelik bir alanda yayılır.

Gezerken imparatorluğun bütün ihtişamını hissedeceğiniz saray, Selâmlık, Muayede Salonu ve Harem olmak üzere üç ana yapıdan oluşur.

Adı Gibi, Tam Bir Saray!

Dönemin önde gelen mimarlarından Karabet ve Nikoğos Balyan tarafından projelendirilen sarayda, kalorifer sistemi, elektrik, telefon gibi 'lüks teknoloji'ler ilk olarak uygulanır. Dolmabahçe Sarayı, bu özelliği ile de döneminin en batılı ve modern yapıları arasında yerini alır. 45 bin metrekarelik kullanılır döşeme alanı, 285 oda, 46 salon, 6 hamam ve 68 tuvalet bulunan sarayda 4.454 metrekare halı serilidir.

Sarayın en görkemli bölümü, padişahın devlet işlerini yürüttüğü Mabeyn’den oluşur.  Girişte ziyaretçileri karşılayan Medhal Salon, üst kat ile bağlantıyı sağlayan Kristal Merdiven, elçilerin ağırlandığı Süfera Salonu ve padişahın huzuruna çıktıkları Kırmızı Oda, Osmanlı İmparatorluğu'nun tüm görkemini vurgular. Üst katta yer alan Zülvecheyn Salonu, padişahın Mabeyn'de kendine özel olarak ayrılmış dairesine bir tür geçiş mekânı oluşturur. Bu özel dairede, padişah için mermerleri Mısır'dan getirilmiş görkemli bir hamam, çalışabileceği oda ve salonlar bulunur.

İstanbul Dolmabahçe Sarayı

Sarayın En Görkemli Parçası

Harem ve Mabeyn bölümleri arasında yer alan Muayede Salonu’nda ise, Dolmabahçe Sarayı'nın en yüksek tavanlı ve en görkemli parçası yer alır. 2.000 metrekareyi aşan alanı, 56 sütunu, yüksekliği 36 metreyi bulan kubbesi ve bu kubbeye bağlı yaklaşık 4,5 tonluk İngiliz yapımı avizesiyle bu salon, sarayın diğer bölümlerinden belirgin bir biçimde ayrılır. Geleneksel bayramlaşma töreni günlerinde, Topkapı Sarayı'nda bulunan altın taht da bu salona getirilerek kurulur ve padişah bu tahtta devletin ileri gelenleriyle bayramlaşırmış.

Dolmabahçe Sarayı, 19. yüzyıl Osmanlı mimarlık anlayışının ilginç yapılarından belki de en önde gelenidir. O dönemde hâkim olan Avrupa mimarlık anlayışının yaygın estetik yaklaşımlarının Osmanlı başkentindeki bu anıtsal örneği, Osmanlı saray mimarlığı geleneğindeki birçok özelliği de bünyesinde barındırır. Saray, ayrıntılarındaki Batı etkilerine karşılık gerek kuruluş, gerekse oda ve salon ilişkileri açısından geleneksel Türk evi plan tipinin çok büyük boyutlarda uygulandığı bir yapı bütünü olarak da değerlendirilir.

Dolmabahçe Sarayını Gezin

Dolmabahçe Sarayı ve Mustafa Kemal

Dolmabahçe Sarayı'nın Türk milleti için bir başka anlamı daha var hiç kuşkusuz... Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün de burayı ikametgâh olarak kullanması, hastalığının ağır dönemini burada geçirmesi ve hayata burada veda etmesi, Saray'ın bir başka 'saygı duygusu' ile gezilmesinin en önemli sebebidir.

Dolmabahçe Sarayı'nın müzeleşmesi konusunda ilk girişimleri de yine Mustafa Kemal Atatürk atar. Ve bütün ihtişamıyla Dolmabahçe, bugün sadece saray erkânının değil, her dünya vatandaşının gezip görebileceği bir müze haline gelir.

İstanbul’da yaşayıp da halen Dolma bahçe sarayını görmeyeler var ise en kısa sürede ziyaret etmelerini öneririz. Ayrıca saraylar şehri İstanbul’a gelip Dolmabahçe’yi görmeden de gitmeyin deriz. Sarayın koridorlarında yaptığınız serinletici gezi sonrası, sarayın bahçesindeki kafede oturup Boğaz manzarası eşliğinde içeceğiniz çaydan da büyük keyif alacağınızdan eminiz.

Pazartesi ve perşembe günleri kapalı olabilen sarayı, diğer günler 09.00 - 16.00 saatleri arasında gezebilirsiniz. Giriş ücretleri yabancılar ve Türk vatandaşları için farklılık gösterebilir.  

Adres: Dolmabahçe, Beşiktaş  

Telefon: + 90 212 236 90 00


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In