Deniz Müzesi’ni Gezdiniz mi?

Türk denizcilik tarihine ait önemli eser ve belgelerin yer aldığı Deniz Müzesi, koleksiyon çeşitliliği açısından dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alıyor.

Türkiye’de kurulan ilk askeri müze olan Deniz Müzesi’nin temeli 1897 yılında Bahriye Nazırı Bozcaadalı Hüseyin Hüsnü Paşa tarafından atıldı. 1960 yılına kadar birkaç kez yer değiştiren müze, şu anda bulunduğu eski Beşiktaş Vergi Dairesi’nde faaliyet gösteriyor.

Müzenin en ilginç bölümünü “Tarihi Kayıklar Galerisi” oluşturuyor. Dünyada bir benzeri olmayan Osmanlı saltanat kayıklarının orijinal şekilleriyle sergilendiği koleksiyonun en değerli eseri ise 1648-1687 yılları arasında padişah IV. Mehmed'e ait tenezzüh kadırgasıdır.

Açık teşhir alanı olarak düzenlenen müzenin bahçesinde, Piri Reis haritasının mozaik röprodüksiyonu ile Osmanlı İmparatorluğu’nun egemenlik sınırlarını gösteren üç duvar haritası, ünlü Türk denizcilerinin büstleri, hava şartlarından etkilenmeyen orijinal mayınlar, torpidolar, deniz topları ve denizcilikle ilgili kurumlara ait eski kitabeler sergileniyor. Hüsnü Tengüz, Ivan Kosntantinvich Aivazovski ve Fausto Zonaro’nun paha biçilmez tabloları da müzede görülmesi gereken eserler arasında yer alıyor.

Müze, pazartesi ve salı günleri hariç diğer günler 09.00–17.30 saatleri arasında gezilebiliyor. 

Adres: Barbaros Hayretin Vapur İskelesi yanı, Beşiktaş
Telefon: +90 212 327 43 46


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In