Çocuklar için 5 Sömestr Aktivitesi

20 Ocak Cuma günü karne alarak yarıyıl tatiline giren öğrenciler için bu hafta sonundan başlayarak tatil zamanını değerlendirebilecekleri birbirinden güzel atölye fikirlerini derledik.

Modern Sanatla Tanışma

İstanbul Modern Sanatlar Müzesi İstanbul Modern, 23 Ocak – 03 Şubat 2017 tarihleri arasında yarıyıl tatilinde 7-12 yaş arasındaki çocuklara özel atölyelerle çocukların sanatla tanışmalarını ve öğrenmelerini sağlıyor. Sanatçı ve zamanların gözetiminde sanatı yorumlamayı öğreniyor, sanatçılarla birlikte yapacakları projelerde üretmeyi öğreniyorlar.

Sanatın birçok dalına değinecek atölye çalışmalarında çocuklar sanat tarihi, tasarım, arkeoloji, mimari ve kimyayı sanat uygulamalarıyla buluştururken disiplinler arası düşünmeyi öğreniyorlar. Çeşitli malzemeler kullanarak yapacakları çalışmalarda bol bol hayal gücü, kâğıt, boya, karton kutu hatta şişe kapağı kullanacaklar.

Uçurtma Müzesi’nde Doyasıya Eğlence

Kültür Bakanlığı’nın Çocuk Dostu Müze Projesi’nin bir parçası olan Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi’nde anaokulu öğretmenlerinden oluşan eğitimci ekibi mevcut. Her yaştaki çocuğun kendine uygun bir yaklaşımla karşılandığı müzede 2 ayrı müze salonu, 3 atölye aynı anda 200 öğrenciye hizmet veriyor. Eğitmenlerin her çocukla özel olarak ilgilendiği ve müzedeki ürünlerin tarihi, hikâyesi ile ilgili anlatımlar, atölyelerin yapıldığı müze, çocuklar için faydalı bir cevher!

Stop Motion Atölyesi ile Genç Sinemacılar

Çocukların erken yaşta sanat becerileri ve bakış açıları kazanmaları için bir yaratıcı atölye de Cihangir’deki Çocuk Atölyesi’nde yönetmen Deniz Öcal tarafından düzenlenen Stop Motion Atölyesi. Çocukların kendi hayallerindeki karakterleri yaratacakları atölyede, bu karakterleri 3 boyutlu olarak üretecek ve daha sonra fotoğraflayarak filme dönüştürecekler. Tabii sonunda da her çocuğun kendi filminin DVD’si elinde olacak. Sömestr tatilini yaratıcı çalışmalar ve beceri geliştirmeyle değerlendirmek isteyenler için harika bir fırsat!

Model Uçaklarla Hem Eğlence Hem Beceri

Çocukların el becerileri ve hayal güçlerini geliştiren çalışmaların duygusal zekalarının gelişiminde de etkili olduğu düşünülürse yarıyıl tatilinde Model Uçak Yapım Atölyesi ile keyifli vakit geçirmek ve beceri kazanmak harika bir fikir! Hava Kuvvetleri Müzesi Komutanlığı’ndaki bu atölyede çocuklar balsa, çıta gibi malzemeler kullanılarak serbest model ya da kumanda kontrollü uçak modelleri yapacak, daha sonra onları uçurarak keyifli vakit geçirecekler. 3 boyutlu sanal gerçeklik teknolojisi sayesinde kendi uçaklarında uçmanın deneyimini hissedecek olmaları ise heyecan verici.

Maker Sömestr Kampı’nda Tasarla, Sen de Yap!

Monatelier, yarıyıl tatili için düzenlediği kampta 23-26 Ocak tarihleri arasında çocuklara temel seviyede program ve oyun yazma deneyimi yaşatacak. Çeşitli projelerin yapılacağı kamp süresince “Nesnelerin İnterneti” deneyimi işlenecek. Kampın sonunda çocukların ailelerine kampta yaptıklarını anlatacakları bir bölüm de bulunuyor.


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In