Çiçek Pasajı, Nevizade ve Balık Pazarı’nı Keşfedelim

Çiçek Pasajı, Nevizade ve Balık Pazarı’nı Keşfedelim

Mezeler seçilir, rakılar kadehlere doldurulur, koyu bir muhabbet başlar, arada fasıla da eşlik etmek ihmal edilmez. Meyhane kültürünün beşiği Çiçek Pasajı ve Nevizade, size rakı keyfinin âlâsını vaat ediyor.

Çiçek Pasajı’nda Fasıl Keyfi

Küçük bir meyhaneler sokağı olarak addedilebilecek Çiçek Pasajı, yüksek tavanı, Arnavut kaldırımı ve sokak lambalarıyla mimari açıdan da oldukça dikkat çekicidir. Meyhane kültürünün beşiği olarak tanımlanabilecek pasaj, mistik atmosferi, leziz mezeleri ve itinalı servisiyle rakı kültürünü yaşamak isteyenler için ideal yerlerden biri.

Kapısında orijinal tabelası hala asılı olan pasaj, 1876’da banker Hristaki Zografos tarafından yaptırılır. “Cite de Pera” adıyla inşa edilen kompleks 18 daire ve 24 dükkândan oluşuyor. Haftanın her günü 12:00’den 01:00’e kadar hizmet veren pasaj, kaliteli fasıl müziği ile keyifli ve uzun yemek ve sohbetler için birebir.

Çicek Pasajı'nda Fasıl

Nevizade Sokağı

Çiçek Pasajı’nın hemen arka paralelinde yer alan Nevizade Sokağı, yan yana sıralanmış barları, meyhaneleri ve publarıyla İstanbul eğlence yaşamının gözde muhitlerinden biridir. Özellikle hafta sonları insanların öbek öbek akın ettiği sokak her daim canlı ve kalabalıktır. 

Sokakta yer alan meyhaneler, uzun ve keyifli bir rakı muhabbeti için gelen orta yaş grubuna hitap ederken, birahaneler ve barlar genellikle gençler tarafından tercih edilir.

Nevizade Sokağı

Balık Pazarı

Türkiye’nin en eski balık çarşılarından biri, Beyoğlu’nun tam göbeğinde, Galatasaray Lisesi’nin çaprazında yer alır. Yıllara meydan okur bir şekilde değişmeye direnmiş olan çarşı, etrafındaki yapılanmalar ve yeniliklere inat, hala eski haliyle İstanbullulara ve Beyoğlu ziyaretçilerine hizmet veriyor.

Çiçek Pasajı ve Nevizade’nin açıldığı küçük sokaklarda kurulan tezgâhlarda her türlü mevsim balığını bulmak mümkün. Çeşitli baharatlar, takı, gümüş, otantik halılar ve çeşit çeşit hediyelik eşyaları satan mağazaları da bulabileceğiniz Balık Pazarı adeta küçük bir Mısır Çarşısı.

Pazarın İstiklal Caddesi tarafına bakan girişinde hemen solda, kokoreç ve midye-tava ve balık yapan dükkânlara rastlıyorsunuz. Özellikle Şampiyon Kokoreç, geç vakte kadar eğlenip acıkanların önemli durak yerlerinden birisi. Pazarın aşağılarına doğru solda bulunan Tarihi Cumhuriyet Meyhanesi de Beyoğlu müdavimlerince bilinen önemli meyhanelerdendir.

Her ne kadar şimdilerde eski tadı pek kalmasa da Çiçek Pasajı, Nevizade ve Balık Pazar’ının yeri hep ayrı olmuştur gönlümüzde. En kısa sürede Beyoğlu’nun eski hareketli günlerine geri dönmesi temennisi ile…

Balık Pazarı


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In