Büyük Saray Mozaikleri Müzesi Nerededir?

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi Nerededir?

Sultanahmet Camii'nin hemen arkasında, Arasta Çarşısı'nda yer alan Mozaik Müzesi'nde, Bizans İmparatorluk Atölyesi'nde üretilmiş mozaik eserlerin en güzel örneklerini keşfedebilirsiniz.

Şimdi, İstanbul'a Bizans dönemine ait eserlerin en güzel örneklerinin sergilendiği bir mekâna; Sultanahmet Camii'nin hemen arkasındaki Arasta Çarşısı'nda, Bizans döneminden kalma Büyük Saray'ın revaklı avlusunda yer alan Mozaik Müzesi'ne doğru yola çıkalım…

Mozaik Müzesi, 20. yüzyılın başında Büyük Saray ve çevresinde yapılan kazı çalışmalarında keşfedilen çok değerli mozaikler ile varolanların restorasyonundan elde edilen eserleri aynı çatı altında sunuyor.

Helenistik ve Roma geleneğinin devamı olarak mozaik sanatının en güzel örneklerinin verildiği Bizans döneminde, imparatorluğun her yanından gelmiş sanatçılar, Bizans İmparatorluk Atölyesi'nin çatısı altında çalışıyorlardı. Sanki bir tuval üzerine resim yapar gibi çalışılan eserlerde, mermer gibi materyallerin yanı sıra, değerli taşlar da kullanılıyordu.

Bizans Mozaik Sanatının En Değerli Örnekleri

Konularını günlük yaşamda karşılaşılan sahnelerden alan mozaiklerde aynı zamanda Mitolojik Çağ'a ait figürlere ve o çağa göndermelere de rastlanıyor. Sanat çalışmalarında oldukça sık kullanılan Hıristiyanlığa ait sembollere ise pek rastlanmıyor. Müzede bugün Büyük Saray mozaiklerinin yanı sıra, İstanbul ve çevresinden toplanan mozaikler de sergileniyor.

Mozaik Müzesi, pazartesi günleri hariç diğer günler 09.00–16.30 saatleri arasında hizmet veriyor. Teyit için mutlaka gitmeden bilgi alın. Giriş ücretleri ise yerli ziyaretçiler için ve yabancı ziyaretçiler için farklı olabilir.


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In