Bütün Renkleriyle Tarihi Kadıköy Çarşısı

Tarihi Kadıköy Çarşısı lezzet düşkünleri, müzik severler ve eğlence meraklıları için birçok alternatif sunar.

Anadolu Yakası'nın en büyük ilçesi olan Kadıköy, eski adıyla Khalkedon, aynı zamanda İstanbul’un da en büyük ilçeleri arasında yer alır. Hemen Kadıköy’ün içlerine doğru uzanan Tarihi Kadıköy Çarşısı ise lezzet düşkünleri, müzik severler ve eğlence meraklıları için birçok alternatif sunar.

Balıkçılar ve baharatçılar çarşının demirbaşlarıdır. Denizin ve bin bir çeşit baharatın kokusu adeta Kadıköy’ün kokusudur. Kısacası, Kadıköy’ün özetidir bu çarşı. Ağırlıklı olarak Güneydoğu ve Akdeniz mutfağının seçkin tatlarını sunan Çiya, geleneksel tatlara meraklı olan lezzet düşkünlerinin buluşma noktasıdır. Daha çok gençlerin tercih ettiği Mercan ve Şampiyon Kokoreç ise çarşının bir diğer renkli dokusudur. Özel üretim çikolataları ve unlu ürünleriyle Beyaz Fırın, ev yapımı reçelleri ve tatlılarıyla Şekerci Cafer Erol, “Kup Griye” adlı muhteşem lezzetin yaratıcısı Baylan Pastanesi, lokum ve çeşit çeşit şekerin adresi Ali Muhittin Hacı Bekir, bin bir çeşit baharatıyla neredeyse yarım yüzyıldır aynı dükkânda hizmet veren Brezilya Baharatçısı adeta Kadıköy’le bütünleşmiştir. 

Kadıköy Çarşısı

İkinci el ev eşyaları, kıyafet ve elektronik eşyaların satıldığı Bit Pazarı ve antika meraklılarının uğrak yeri Antikacılar Sokağı da çarşı mozaiğini tamamlar. Kadıköy’ü her daim hareketli kılan kitapçılar ve müzik marketler ise çarşının bir diğer uğrak merkezlerindendir. Özellikle müzik tutkunlarının ve sahaf gezginlerinin uğrak yeri olan Akmar Pasajı ve pasaj içindeki Zihni Müzik, müzikseverlere farklı seçenekler sunar.

Avrupa Yakası'nın hareketli gecelerini bilenler için Anadolu Yakası daha sakin gelse de Kadıköy’ün de hatırı sayılır bir gece hayatı var. Özellikle Kadife Sokak civarında seyreden gece hayatını her zevke hitap eden restoran ve barlar renklendirir. Ayrıca Tarihi Kadıköy Çarşısı’nın içinde yer alan barlar da genç kitleyi kendisine çeker. 


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In