Biraz adrenaline ne dersiniz?

Bu sezon değişik bir spor denemek istiyorsanız kaya tırmanışı sizin için bir ilk olabilir, doğaya kaçmak, sakinleşmek de cabası…

Kaya tırmanışı her ne kadar dağcılıkla alakalı gibi görünse de, son zamanlarda dağcılıktan ayrı olarak bir spor dalı haline gelmiştir. Adından da anlaşılacağı üzere kayalık alanlarda ya da yapay salonlarda yapılmaktadır, hatta yapay salonlarda yapılan tırmanışlar için ayrıca yarışmalar da düzenlenmekte ama bizim asıl konumuz doğada kayı tırmanışı… 

Doğayla iç içe olmaktan hoşlanan, trekking sevenlerin ve kendini biraz daha zorlamak isteyenlerin ilgisini çekecek kaya tırmanışı için, Türkiye’de bir çok destinasyon var. Ekstrem bir spor gibi görünse de korkulacak bir spor dalı olmadığını söyleyebiliriz, sağladığı heyecan duygusunun yanı sıra, tırmanış esnasında verdiğiniz kararlar, stratejik düşünce gücünüzü kesinlikle geliştiriyor. 

Eğitimsiz tehlikeli olabilecek bu spor dalı için bir çok doğa eğitim merkezi var. Siz de kaya tırmanışı için gönüllüyseniz, bir çok çeşidi olan bu sporu biraz daha yakından inceleyebiliriz. 

Bouldering
Özelikle kaya tırmanışına yeni başlayanlar için çok faydalı bir antrenman. Teknik, kuvvet ve dayanıklılık gibi becerilerin geliştirilmesine katkı sağlıyor. Kaya tırmanışı ayakkabısı ve toz torbası kullanılıyor. Tecrübeli tırmanışçılar da uyguluyor.

Top-rope
Tırmanış ipi, rotanın tepesindeki istasyondan geçerek tırmanışçıya gidiyor. İpin diğer ucu da emniyet alan kişide bulunuyor. Tırmanışçı tırmandıkça, ipte oluşan boşluğu emniyetçi alıyor. İpli tırmanışlar içinde en güvenlisi Top-rope. Çünkü burada düşülen mesafe, ipin esnemesi dolayısıyla birkaç santimi geçmiyor.

Serbest Stil
En çok kullanılan tırmanış türü. Free climbing denilen bu tırmanışta, yükselmek için yapay tekniklere kesinlikle başvurulmuyor. İp ise tırmanan kişiyi, düşüş ihtimaline karşı, tehlikeden korumak için kullanılıyor. 

Free-solo
Hiçbir emniyet aleti kullanılmadan, kaya tırmanış ayakkabısı ve toz torbasıyla yapılıyor. Free-solo fazlasıyla deneyim gerektiriyor. Zaten bu türde tırmanan sayısı oldukça az. Bu stilde tırmanmak için fiziksel olduğu kadar psikolojik olarak da hazır olmak gerekiyor. Çünkü, yapılan hata çoğunlukla ölümle sonuçlanıyor. Çıplak ayakla da tırmananlar var.

Yapay tırmanış
Yükselmek için çeşitli aletlerden faydalanılarak yapılan tırmanış türü. Yapay tırmanışta, sikke, jumar, hook, ip, merdiven gibi aletler kullanılıyor. Çıkışta, lider tırmanıcının örneğin sikkeye (tutunmak için kayaya çakılan çivi) basması durumuna yapay çıkış adı veriliyor. 


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In