Bir Sanatçının İzinde: İstanbul-Paris-İstanbul

Pera Müzesi, 25 Mayıs – 14 Ağustos 2016 tarihleri arasında “Mario Prassinos, Bir Sanatçının İzinde: İstanbul-Paris-İstanbul” sergisi ile doğumunun 100. yılında, doğduğu semt Pera’da sanatseverlerle buluşturuyor.

İstanbul’da Rum, sanatçı bir ailede dünyaya gelen Mario Prassinos’un Paris’te 20. yüzyıl avangartları arasında başlayan sanatsal kariyerini konu alıyor. Sanatçının resimlerden kitap illüstrasyonlarına ve dokuma örneklerine, portrelerden gravürlere uzanan farklı eserlerini bir araya getiren sergi, Prassinos’un çarpıcı ve özgün karakterini, sürrealizmle başlayıp realist bir anlayışa yönelen üslubunu ortaya koyuyor.

Seza Sinanlar Uslu küratörlüğünde düzenlenen sergi ile 20. yüzyılın bu özgün ve Türkiye için gizli kalmış sanatçısı, doğumunun 100. yılında, doğduğu semt olan Pera’ya geri dönerek sanatseverlerle buluşuyor. 

Pera Genç'lilere Taklit mi, Yaratıcılık mı? 

Pera Genç, temmuz ayında, “Mario Prassinos: Bir Sanatçının İzinde: İstanbul-Paris-İstanbul” sergisi kapsamında 13-17 yaş grupları için felsefe ve doğayla ilgili iki farklı ve yaratıcı program hazırladı.

Gençler bu atölyede, Mario Prassinos’un “Küçük Alpler” manzara eserlerinden yola çıkarak; sanat, doğanın taklidi midir, yoksa sanatçının hayal ve yaratım gücünün bir ürünü müdür sorusu üzerine tartışıyorlar. “Hayal gücü mü, yoksa taklit mi daha güçlüdür ?” “Sanatın güzelliği mi, yoksa doğanın güzelliği mi daha üstündür?” gibi konular üzerine fikir yürütüyorlar. Ardından renkli mürekkeplerle resim yapıyorlar. Felsefeyi, fikirlerini söylemeyi, onlara karşı fikirlerinin söylenmesini kişiselleştirmemeyi öğreniyorlar. Hem düşünme becerilerini hem de duygusal esnekliklerini geliştiren bir çalışma yapıyorlar.

 

Eğitmen: Özge Özdemir

Yaş Grubu: 13-17

Kontenjan: 10 kişi

Süre: 2 saat

Tarih: 20 Temmuz 2016 /17:00

Bilet Fiyatı: 35TL

PERA kart aile ile %50 indirim ile etkinlikten yararlabilirsiniz. Detaylı bilgi için 0212 334 09 00 numaraları arayabilrisiniz.


Pera Müzesi Ziyaret Saatleri
Salı - Cumartesi  10:00 - 19:00
Pazar                 12:00 - 18:00
Müze Pazartesi günleri kapalıdır.

Uzun Cuma
Pera Müzesi her Cuma 18:00 - 22:00 arası ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.


Giriş Ücretleri
Tam: 20 TL
İndirimli: 10 TL (12 yaş üstü öğrenciler, öğretim görevlileri, 60 yaş ve üstü)

Grup: 15 TL (10 kişi ve üstü)

Ücretsiz: Genç Çarşamba (öğrenciler), engelliler ve her engelliye refakat eden bir kişi, 12 yaş ve altı çocuklar.


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In