Beyoğlu’nun Gözdeleri Tünel ve Galata

İstiklal Caddesi ile Karaköy arasında köprü vazifesi gören Tünel-Galata bölgesi ile Asmalımescit, son zamanlara kadar Beyoğlu gece hayatının parlak yıldızı haline gelen bir yer olmuştur her zaman.

Taksim Meydanı’ndan hareket ederek İstiklal Caddesi boyunca yolculuğuna devam eden tramvayın ikinci ve son durağıdır Tünel. Bu bölgenin ismi, tramvay durağının hemen arkasında yer alan ve Karaköy ile Beyoğlu arasında işleyen metro tünelinden alır. Tünel, 1863 yılında Londra ve 1868 yılında New York’ta inşa edilen raylı sistemlerden sonra dünyanın en eski üçüncü toplu taşıma sistemidir. Bugün de Galata’dan Karaköy’e gitmenin en kestirme yolu Tünel’dir.

Tünel deyince akla müzik gelir. Zira meydandan Galata istikametine doğru ilerlediğinizde tatlı bir eğim ile Karaköy’e bağlanan Galip Dede Caddesi boyunca karşınıza çeşit çeşit müzik aletleri satan mağazalar çıkar.

Tunel Sokakları

Renkli Galata Sokakları

Tramvay durağının tam karşısındaki dar sokaktan içeri girerek, Asmalımescit tarafına doğru ilerlediğinizde, değişik mekânlar, Türk kahvesi, çay ve tavla keyfi sürebileceğiniz kafeler ve ev yemekleri yapan restoranlar karşılar sizi. Yakup ve Refik gibi bugün artık birer klasik haline gelmiş meyhanelerin yer aldığı ve son dönemde popülaritesi gittikçe artan bu bölgede her geçen gün birbiri ardına yeni mekânlar açılıyor.

Grekçe süt anlamına gelen “Galaktos” kelimesinden adını alan Galata günümüzde İstanbul’un en değerli tarihi ve turistik bölgeleri arasında yer alır. Cenevizlilerden kalma tarihi yapılar, bölgenin dokusunda önemli bir faktördür. Bu arada, semtin en güzel noktasında yükselen heybetli Galata Kulesi’ni de unutmamak lazım.

Her ne kadar son zamanlarda eski tadı pek kalmasa da Beyoğlu’nun en kısa sürede eğlenceli ve hareketli eski günlerine geri dönmesini diliyoruz.


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In