Beyoğlu Pasajlarına Yolculuk

Beyoğlu'nu Beyoğlu yapan unsurların başında, semtin barındırdığı birbirinden renkli pasajlar gelir.

Bırakın İstanbul'u, tüm Türkiye'de, sokak modasının kalbinin attığı yerler olan bu pasajlar, her gün şehrin dört bir yanından ve her kesimden insanın farklı ürünler bulabilmek amacıyla ziyaret ettiği ve belki de gezmesi en zevkli küçük alışveriş merkezleridir.

Atlas Pasajı

İstiklâl Caddesi'nde Tünel istikametine doğru yürüdüğünüzde solda yer alan 207 numaralı bina Atlas Pasajı'dır. Pasajda bulabileceğiniz o kadar farklı seçenek vardır ki! Öncelikle, pasajın hemen girişinde aromalı kahvelerinin satıldığı bir dükkânın müthiş kokusu karşılar.

Biraz ileride, rengârenk peluşlardan kutu, resim çerçevesi, kalemlik, yastık gibi her türlü hediyelik ve dekorasyon malzemesini bulabileceğiniz bir mağaza bulunur. Hemen yanında ise, özellikle Uzakdoğu'dan gelen hediyelik eşya, biblo ve masklar satan bir dükkan…

İstanbul Atlas Pasajı

Oyuncak bebeklerin size göz kırptığı vitrinin yanı başındaki dükkanda ise denizden çıkarılmış malzemelerle yapılmış birbirinden ilginç eşya ve hediyelik bulabilirsiniz. Halı ve kilim düşkünlerini de bir başka mekân bekler.

Pasajda aynı zamanda, alternatif rock, jazz ve pop ağırlıklı CD'ler, konser DVD'leri, plaklar, posterler ve tişörtler satan müzik dükkânlarının yanı sıra, çok uygun fiyata kot pantolon, tişört, kemer, ayakkabı, gözlük ve takı bulabileceğiniz mağazalar da mevcuttur.

Halep ya da Beyoğlu Pasajı

Kapıda yazan 'Halep Pasajı' tabelasına inat, belki de içinde yer alan Beyoğlu Sineması'ndan dolayı, herkesin 'Beyoğlu Pasajı' olarak bildiği mekânın girişinde sizi artık semtin simgelerinden biri haline gelen kitap, CD ve gümüş satan bir dükkan karşılar.

Pasajın içerisinde ise yine ünlü markaların saatlerinin satıldığı bir mağazanın yanı sıra, yan yana dizilmiş gümüş takı reyonları yer alır. Sipariş üzerine baskı tişörtler yapan bir mağazanın yanı sıra, çerçeveciler, posterciler ve çok uygun fiyata kıyafet satan dükkanlar da buradadır. Pasajın sonuna doğru yer alan mağazalardan ise sevdikleriniz için çok değişik hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz.

Pasajın üst katında, özellikle sanat dünyasından ünlülerin uğrak yeri olan, Türk ve Fransız mutfağından seçtiği lezzetler ve bahçesiyle ünlü Beyoğlu Pub yer alır. Alt katta ise vizyonun seçkin filmlerinin gösterildiği Beyoğlu Sineması ve kafesi…

İstanbul Çiçek Pasajı

Aznavur Pasajı

Galatasaray Lisesi'nin hemen karşısında yer alan Aznavur Pasajı da en çok ilgi gören pasajlardan biri arasında yer alır. Envai çeşit hediyelik eşya satan standların yanı sıra, dekoratif mum satan bir mağaza, ikinci el kıyafet ile dekorasyon ürünleri satan dükkânlar ile İstanbul'da üretilen tüm çantaları adeta bünyesine toplamış bir çantacı da pasajın demirbaşları arasındadır.

Hemen sağda ise mermer ile üzerinde el boyamasıyla Osmanlı figürlerinin bulunduğu kandillerin yer aldığı bir dükkân dikkat çeker. Tamamen el yapımı olan bu kandiller tüm dünyada sadece burada satılır. Nargileler, Osmanlı hat sanatına ait eserler, papiruslar, minyatürler, el çizimi tablolar, sedef kaplamalı kutular ve daha neler neler…

Beyoğlu İş Merkezi

Tünel'e doğru yol alarak gezimize devam edelim… Odakule'de bizi Beyoğlu'nun bir başka pasajı Beyoğlu İş Merkezi karşılar. Buranın altı, üstü, sağı, solu her yanı kıyafet, aksesuar ve ayakkabıdır. Ancak burayı özellikle de bir kot pantolon mekânı olarak tanımlayabiliriz. Çünkü pasajın alt katını, çok uygun fiyata jean satan dükkanlar işgal etmiş durumdadır. Ve şu anda yollarda gördüğünüz o havalı kızların erkeklerin gururla taşıdıkları kot pantolonlarının çoğunun menşei ise yine burasıdır.

Bu çıkmaza giren çıkamaz: Terkos Pasajı

Şimdi de sıra geldi anlı şanlı Terkos Pasajı'na... Tünel'e doğru biraz daha ilerlediğinizde, hemen sağda yer alan Terkos Çıkmazı için söyleyeceklerimiz Beyoğlu İş Merkezi ile hemen hemen aynı olacak.

Beyoğlu Pasajları

Kadın, erkek, yaşlı, çocuk tüm İstanbullular buradadır. Herkes ya pasajın yer aldığı Terkos Çıkmazı'na kadar yayılmış tezgâhlara eğilmiş bir gayret bir şeyler seçer ya da pasajın içinde yer alan mağazalarda bir şeyler dener. Çünkü burada herkes alışveriş yapar.

Pasaj, haftanın yedi günü sabah 8.30, 09.00 gibi açılır, akşamları ise 19.30 gibi kapanır.

Markiz Pasajı

Neredeyse Pera'nın ismiyle bütünleşmiş kült bir mekân olan Markiz Pastanesi'nin olduğu bina, geçtiğimiz yıllarda restore edilerek Markiz Pasajı adıyla yeniden açıldı. Tarihi Markiz Pastanesi'nin de yer aldığı pasaj, semtin hareketli yaşamı içinde yeni bir alternatif yarattı.

Bir İstiklâl Caddesi'nden, bir de pasajın içinde olmak üzere toplam iki girişi bulunan pastane tamamen aslına uygun olarak dekore edildi. Bir zamanlar Markiz Pastanesi'nin duvarlarında yer alan gravürler olduğu gibi buraya da uygulandı. Masa ve sandalyeler de yine tıpkı önceki mekânda olduğu şekliyle yine ahşaptan yapıldı.

Pasajda çok özel hediyelik eşya satan dükkânların yanı sıra, ünlü markaların şubelerine de rastlamak mümkün. Yine aynı şekilde, birbirinden şık kafe-barlar da buranın her daim ilgi çekmesini sağlar.

Avrupa Pasajı

Renkli renkli çiniler, eski 45’likler, Türk işi kumaşlar, hediyelik eşyalar, kilimler, şile bezi elbiseler… Yolunuz Beyoğlu’na düştüğünde Avrupa Pasajı’na uğramayı sakın unutmayın.

İstanbul Pasaj Sahaf

İstiklal Caddesi Balıkpazarı’nda bulunan Avrupa Pasajı, İstanbul’u ziyaret edenlerin en önemli uğrak yerlerinden biridir.

Avrupa’dan gelen sanatçıların performanslarının sergilendiği Naum Tiyatrosu’nun yanı sıra, 1860’larda, Karagöz temsilleri ile ünlenen Jardin des Fleurs Tiyatrosu’na da ev sahipliği yapan bina, 1870’de meydana gelen Pera yangınında tahrip oldu. 1874 yılında Mimar Pulgher tarafından Neo Rönesans tarzıyla yeniden inşa edildi.

1900’lü yılların başında ise, dönemin ünlü terzileri, kuaförleri, saatçi, çiçekçi ve müzik mağazalarının bulunduğu pasaj, ilk yapıldığında aynaların önündeki gaz lambalarıyla aydınlandığı için “Aynalı Pasaj” olarak da anılıyor.

Günümüzde, uzun bir koridor etrafında yer alan dükkânlardan oluşan Avrupa Pasajı’nda hediyelik eşyaların zenginliği dikkat çekiyor. Ayrıca, antika objeler, minyatürler, çiniler, Osmanlı aksesuarları, gümüşler, Türkiye üzerine yazılmış yabancı dilde kitaplar, haritalar ve giyim eşyalarının yer aldığı Avrupa Pasajı, sabah 08.30’dan akşam 21.00’a kadar açık.


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In