Beyoğlu Çikolatacısı’nın Efsane Lezzeti

İstiklal Caddesi’nde bir köşede, küçücük bir dükkân… Yan yana iki kişinin ancak sığacağı bu küçücük dükkânın içi, vitrini, rafları, kısaca her yeri alüminyum folyolara sarılı irili ufaklı çikolata çeşitleriyle tıka basa dolu.

Burası Beyoğlu çikolatasının satıldığı yer. Fındıklı, Antep fıstıklı, bademli, sütlü, bitter, sütlü bademli, bitter fındıklı, bitter fıstıklı… Saymakla bitmeyen çeşit çeşit çikolatanın, çikolatalı drajelerin mabedi. Durup vitrinini seyretmek bile keyifli; çikolata bu, her çeşidiyle gözlerinizin önüne serili…

Özel bir ambalajı olmayan, sadece alüminyum folyoya sarılarak satılan bu çikolataya bakıp da aldanmayın, arkasında Türkiye’nin en eski çikolata ve pasta mamulleri üreticisi Elit Çikolata var. 1924 yılından beridir de Beyoğlu çikolatasını onlar üretiyor.

Beyoğlu’na çıkıp da kocaman fındıkları, yemyeşil fıstıkları, kavrulmuş bademleri ağızları sulandıran bu çikolatalardan yiyerek İstiklal Caddesi’nde dolaşmamış olan kalmış mıdır bilinmez ama eğer siz bunlardan biriyseniz müthiş bir keyfi es geçmişsiniz demektir. Daha fazla zaman kaybedip de kendinizi bu keyiften daha fazla mahrum etmeyin. Malûm ya, neresinden dönülse kârdır.

Beyoğlu Çikolatacısı

Adres: Büyükparmakkapı Sokak No: 105/1, Beyoğlu

Tel: +90 212 249 53 64


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In