Beslenme Bozukluğu ve Hava Kirliliği Kısırlık Nedeni mi?

Beslenme bozukluğu ve hava kirliliği kısırlık nedeni mi sorusu, günümüz hayat şartlarında ve beslenme alışkanlıklarında önemli bir soru haline geliyor. Peki, sizce kısırlık nedenlerinden midir?

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin zaman zaman bu konuda zorlanabildikleri ve gösterdikleri çabalara rağmen bir türlü gebeliği yakalayamadıkları ortada. Zaman zaman genetik sebepler, hastalıklar, fizyolojik bozukluklar, yumurtalık rezervlerindeki sorunlar gibi sebeplerden kaynaklanan kısırlık vakaları olabilse de, bazı vakalarda ise beslenme bozuklukları ve hava kirliliği başta olmak üzere genel anlamda kirliliğin de etkisi görülebiliyor. Dolayısıyla beslenme bozukluğu ve hava kirliliği kısırlık nedeni mi sorusu, günümüz hayat koşullarında önemli bir soru haline geliyor. Acıbadem Maslak Tüp bebek Merkezi Direktörü Prof. Dr. Bülent Tıraş beslenme bozukluğu ve hava kirliliğinin kısırlığa etkisinde diğer etkenler kadar önemli rol oynadığını belirtiyor. 

Kısırlık ve Dış Etkenler

Kısırlık bazen tedavi edilemez olan rahatsızlıklardan bir tanesi ancak çevresel etkenlerden kaynaklı kısırlık vakalarında, bu etkenler ortadan kaldırıldıklarında kısırlığın da etkilerinin ortadan kalktığı görülebilmektedir. Dolayısıyla gebelik elde edemeyen çiftlerde gerçekleştirilen incelemelerde, sadece fizyolojik anlamda değerlendirilmelerin yapılmaması, bunun yanında çiftlerin hayat tarzlarına dair değerlendirmelerin de gerçekleştirilmesi çok önemli.

Bilhassa son senelerde artan çevre kirliliği, daha kalitesiz hale gelen gıdalar, her yanımızı saran elektromanyetik kablosuz iletişim dalgaları ve bunun yanında artan günlük yaşam stresi, kısırlığın çok daha geniş kitleler tarafından deneyimlenmesine neden oldu. Beslenme ve hava kirliliği ise bunlardan sadece iki tanesi.

Beslenme Bozukluğu ve Kısırlık

Hem kadınlarda hem de erkeklerde, üreme sistemlerinin optimum koşullarda çalışmaları, üreme hücrelerinin ise en sağlıklı durumda olmaları genellikle doğru beslenmenin varlığını gerektirir. Zira fazla veya az kilolar, hormon üretimi üzerinde çeşitli etkilerde bulunurlar ve üreme organlarının çalışma düzeni de bu hormonlara göre düzenlenir.

Yapılan incelemeler, bilhassa fazla kilolu olan kadınlarda, yumurtlama düzeninin çok bozulduğunu, erkeklerde ise sperm adedi kalitesinin düştüğünü gösteriyor. Bu durum ise maalesef zaman zaman gebelik ihtimalinin sağlıklı beslenme düzenine sahip olan kişilere göre %50 daha az olmasına neden oluyor. Doğal yollardan gebe kalmanın hali hazırda oldukça şans gerektiren bir eylem olması ise işlerin giderek içinden çıkılmaz bir hal almasına neden oluyor. Dolayısıyla çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin bu konuda dikkatli olmaları zaruri.

Her gün vücudunuzun ihtiyaç duyduğu mineraller, enerji, vitaminler ve proteinleri alır, aldığınız enerjiyi doğru bir şekilde yakarsanız, vücudunuz optimum bir şekilde üreme sistemlerinin çalışmasına izin verecektir.

Hava Kirliliği ve Kısırlık

Hava kirliliği, bilhassa son senelerde yoğunlukla artan elektromanyetik dalga kirliliği ile birlikte, erkek ve kadınlarda üreme sistemlerinin faaliyetlerini zedelemektedir. Yapılan araştırmalar, sigara içen, sağlıksız bir havayı soluyan insanların, üreme hücreleri olan yumurta ve spermlerinin giderek daha kalitesiz hale geldiğini göstermektedir. Ayrıca bu hücrelerin rezervlerinin düşmesi ise gebeliği giderek daha da zorlaştırmaktadır.

Bu nedenle gebelik elde etmek isteyen çiftler, düzenli ve doğru şekilde beslenmeli, sık sık şehir hayatının kirli havasından kaçınmalı, bunun yanında günlük spor yaparak bedenlerini zinde tutmalılar. Pek çok vakada, hayat tarzında gerçekleştirilen ufak değişikliklerin kısırlık sebeplerini ortadan kaldırdığı görülüyor ve bu nedenle uzmanlar da ilk olarak bu değişiklikleri öneriyorlar.


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In