Bayramda İstanbul’da nereye gidelim?

Bayramı ve bayram tatilini İstanbul’da ve yakınlarında geçirecek olanlar için birkaç önerimiz var!

Bu yıl Kurban Bayramı ve 30 Ağustos Zafer Bayramı yakın tarihlere denk geldi. Devlet memurları için Pazartesi ve salı günleri de idari izin ilan edilince binlerce kişi için bayram tatili 10 güne kadar çıkmış oldu. Birçok kişi de 2 gün izin alarak bu tatil fırsatını değerlendirme yolunu seçiyor. Tatilini daha kısa yapacak olanlar, tatilde İstanbul’da kalmayı seçenler için tatilde İstanbul’da neler yapılır, nerelere gidilir rehberi hazırladık.

Ada Vapuru yolcusu kalmasın!

Büyükada’da romantik bir bayram sabahı kahvaltısıyla muhteşem manzarayı sevgiliniz ya ada eşinizin omzunda izleyebileceğiniz yorucu olmayan fakat unutulmaz bir tatil için ada otelleri sizi bekliyor.

Ada Vapuru

İğneada: Temiz Hava Bol Güneş

Dünya üzerinde sadece 3 yerde olan Longos (subasar) ormanlarından biri de İğneada. Temiz havayı içinize çekerek Karadeniz’i izlemek bu tatilin en güzel dakikaları olacak.

MTA’nın yaptığı bir araştırmaya göre İğneada kumsalında altın tozları var. Kumsalda altın üzerinde yürüyor olacaksınız.

İstanbul’dan ulaşacaksanız yakınlığıyla tatilde gün kaybınız da olmayacak, yüzmeseniz de izlediğinizde bile tüm iş stresinizi atabileceğiniz deniz ve ormanı bir arada yakalayabileceksiniz.

Nasıl gidilir? İğneada 153 km’si otoban olmak üzere İstanbul’a 250 km uzaklıkta yer alıyor. İstanbul yönünden Edirne’ye doğru yol alan özel araçlılar Lüleburgaz ayrımında otobandan çıkarak Pınarhisar-Demirköy üzerinden Istranca ormanlarının doyumsuz manzarası arasında İğneada’ya ulaşıyor.

Huzur Arayanlara

İstanbul’un akciğerleri olarak adlandırılan Şile, İstanbul’a araçla 30-40 dakika, otobüs ile 1,5 saat mesafede. Doğal güzellikleri, eşsiz kumsalı ve denizi ile İstanbul’un tatil gözbebeği olmayı başarmış bir tatil beldesi olan Şile düzeni ve temizliğiyle de bayram tatili için iç açıcı bir yer.

İki Dere Arasındaki Büyüleyici Köy

Bir yanında Yeşilçay, diğer yanında Göksu dereleri, yeşilin bin bir tonunu içinde barındıran ormanları ve Karadeniz’e bakan altın sarısı kumsallarıyla adeta bir yeryüzü cenneti Ağva, Şile’nin bakir kalmış bir beldesi.

Polonezköy

Ağva hem günübirlik gidilip gelinecek hem de dilenirse gece konaklanabilecek kadar yakın bir yer. Şehir merkezinden az ilerideki plajdan denize girebilir veya Ağva’ya hayat veren iki ırmak Yeşilçay ve Göksu kenarında bulunan tesislerde eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Yeşilçay’da gezinti tekneleriyle romantik bir tur çok etkileyici bir sürpriz olabilir.

Nasıl gidilir? Ağva'ya Şile yolu üzerinden birkaç farklı güzergahtan gelmek mümkün. Şile-Ağva arasındaki 60 km.’lik dağ yolu dar ve virajlı olduğu için biraz yavaş gitmek zorunlu. Ancak bu yol boyunca sakin doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Şile’ye ise TEM bağlantılı otoyoldan ulaşmak en mantıklı seçenek. Özel aracı olmayanlar için ise Üsküdar’dan Ağva’ya otobüsler var.

İstanbul'a En Yakın Cennet

Yeşillikler içindeki Polonezköy, hayattan kısa bir mola almak isteyenler için ideal bir ortam sunuyor. Polonezköy, İstanbul'un Beykoz ilçesinde yer alan, eski adı Adampol olan, ünlü bir Polak köyü. Tatilinizde Polonezköy’deki birbirinden şirin butik otelleri tercih edebilirsiniz.

Nasıl gidilir? İstanbul'dan Polonezköy'e gitmenin en kısa yolu TEM Otoyolu üzerinden. Anadolu yakasında, Kavacık-Beykoz-Üsküdar sapağından yaklaşık 300 metre sonra yol ayrımında soldan devam ediyorsunuz. Oradan itibaren 12 km yolu Polonezköy'e kadar orman içinde gidiyorsunuz.Avrupa yakasından en fazla bir saat, Anadolu yakasından yarım saatte ulaşılabilecek bir yer Polonezköy.


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In