Bangkok, Uzakdoğu’nun Venedik’i

Bangkok, yoğun trafiği, aşırı nemi, karmaşa ve kalabalıklığına rağmen gelen herkesi etkileyen, avcunun içine alan bir kent.

Eski adı Siyam olan Tayland, Uzakdoğu’nun en renkli ülkelerinden biri... Budist inanışın geleneksel yaşam biçiminin hakim olduğu coğrafyada renkler, yemekler ve en önemlisi gülümseyen yüzler herkesi derinden etkiliyor. Kenti ikiye bölen Chao Praya Nehri, kentte hayatın ana damarını oluşturuyor. Kimileri Bangkok’a Uzakdoğu’nun Venedik’i yakıştırmasını bu nedenle yapıyor. Çünkü şehirde onlarca kanal var ve nehir pek çok ailenin hayatında önemli bir yer tutuyor.

Nehirde yapılacak kısa bir gezintide derme çatma kulübelerle lüks villaları yan yana görebilirsiniz. Ayrıca gözünüze çarpan her evin bahçesinde küçük bir Buda heykeli, bir dua sunağı olacaktır.

Büyük Saray
Saray 100’den fazla binadan oluşuyor ve 2,5 hektarlık bir alana yayılmış durumda. Sadece kuzey kısmı ziyarete açık. Mükemmel dış görünüşü; zenginlik, gösteriş ve manevi değerlerin sembolü olarak algılanıyor. Duvarlarında Tayland'ın tarihini anlatan resimleri olan, Uzakdoğu masalını andıran yapı; kulelerle, watlarla (Budist tapınakların adı) çevrelenmiş durumda. Altın parıltılı saray kompleksine, parlaklığını kaybetmemesi için her yıl altın tozu eklendiği rivayet ediliyor. İnanılmaz ince işçilikle bezeli yapı topluluğunu gezmek için Thailerin bazı gelenekleri var. Başınız açık olmalı, kıyafetiniz de muhafazakar ve ayaklarınız çıplak olmalı. 

Bu sarayın bir başka önemli özelliği ise içinde bulunan Emerald (Zümrüt) Buda Heykeli. İlk bakışta sıradan bir buda heykeli gibi görünse de, Taylandlılar için manevi değeri çok yüksek olan bir heykel.

Altın Buda Tapınağı
Bu tapınağın en önemli özelliği, içinde bulunan "Altın Buda" Heykelidir. Bu heykel 5.5 ton ağırlığında ve 3 metre yüksekliğindedir.

Zümrüt Buda Tapınağı
Tayland’ın en kutsal tapınağı. Aynı zamanda Tayland sanatının zirvesi. İçerideki Zümrüt Buda’nın, (gerçekte yeşim taşından yapılma) boyu 60 cm. ve elbiseleri mevsime göre yılda 3 kez Kral tarafından törenle değiştiriliyor. Duvarların iç kısımlarında Ramayana destanını konu eden resimlerle kaplı.

Bangkok'a en ucuz uçak bileti ve tüm Bangkok otelleri için İstanbul.com Seyahat’i ziyaret edebilirsiniz.

Yatan Buda Tapınağı
Bangkokun en eski tapınağı olan Vat Pao tapınağının içinde "Reclining Buddha" (Yatan Buda Heykeli) bulunuyor. Altın kaplama olan bu heykel turistlerin çok fazla ilgisini çekiyor. İlk kuruluşu 7. yy’a kadar gidiyor. Tayland’ın ilk üniversitesi burada açılıyor. Şu anda içinde tıp ve geleneksel Tay masaj okulları var. Yatan Buda heykeli 1832’de eklenen yapı içinde bulunuyor. Buda’nın boyu 45 m. Heykel Budist ikonografisinde Nirvana’ya ulaşan Buda’yı simgeliyor. Buda’nın ayak tabanında gerçek Buda’yı simgeleyen 108 işaret (Lakşana) yer alıyor. Doğu cephesinde Çin’den esinlenen batılı kişi heykelleri yer alıyor.

Mermer Tapınak
Bangkok’un Dusit yöresinde. Klasik Tay ve 19. yy Avrupa mimarisi karışımı eklektik bir yapı. Duvarları Carrera mermerinden. Tavanı ender görülen Tay mitolojisi konulu vitraylarla kaplı. Tapınakta V. Rama’nın külleri saklanıyor. Avluda tüm Asya’dan Buda heykeli örnekleri bulunuyor.

Saduak Yüzen Pazarı
Tüm Tayland’ın en büyük yüzen çarşısı. Birbirinden lezzetli, adını, tadını bilemediğimiz yüzlerce yiyecek sandallar içinde satılıyor.

Bangkok’ta şehri bir de kanaldan görmeniz için çeşitli kanal turları düzenleniyor. Kanal sularının üzerinde bulunan derme çatma evler, kanal suyunda çamaşır yıkayan kadınların görüntüsü eşliğinde Bangkok’un farklı bir yüzüne tanık olacaksınız.

Kwai Köprüsü
1942-1943 yılında Japonlar’ın Burma’dan Bengal Körfezi’ne inmek üzere savaş esirlerine yaptırdığı 415 km’lik demiryolu. Bu demiryolu üzerinde Kançanaburi’de yapılan Kwai Köprüsü, David Lean’in filmiyle üne kavuştu. Demiryolunun yapımında o kadar çok insan ölmüşti ki adını Ölüm Demiryolu koydular.

Bangkok'a en ucuz uçak bileti ve tüm Bangkok otelleri için İstanbul.com Seyahat’i ziyaret edebilirsiniz.

 

Çin Mahallesi
Çin Mahallesi'nin yemek ve alışveriş üzerine kurulu bir düzeni vardır. Büyük alışveriş merkezlerinin yanı sıra küçük dükkanlar ve sokaklara kurulan standlar sayesinde ayrı bir hareketlilik  kazanıyor. Eğer ben alışveriş yapmak istiyorum; altın takı, yiyecek veya giyecek satın almak istiyorum diyorsanız burası sizin için çok uygun bir yer.                    

Jim Thompson Evi
Şu anda müze haline çevrilmiş olan bu ev, bir zamanlar Jim Thompson, yani "Thai İpeği'ni" bütün dünyaya tanıtmış olan ünlü tüccarın evidir. Bu ev ayrıca tipik Uzakdoğu evlerinin çok güzel bir örneğini de gözlerinizin önüne seriyor.

Ulusal Müze
1782 yılında Prens Wang Na'nın sarayı olarak inşa edilen müze, Güneydoğu Asya'daki en büyük müze konumunda, nehir kenarında ve Büyük Saray’a çok yakın bir yerdedir.

 

Ne yenir?

Bangkok’ta Uzakdoğu mutfağı tüm lezzetiyle sizi bekliyor. Ana tema deniz ürünleri, yemekler bunların üzerine kurulu. Bangkok sokaklarında hemen her köşede bir ayaklı lokanta bulmak mümkün. Sokakta yemek yemek halkın en önemli alışkanlığı denilse yeridir.

İşine gitmek için sokağa çıkan halkın büyük kesimi, sokak lokantalarında öğlen yemeğini yiyor. Akşamları da eve götürmek için torbalar içinde yemek alıyor. Çünkü fiyatı çok ucuz. Ancak hijyen koşullarına alışkın olmayanlar için tedbiri elden bırakmayın ve mümkünse temiz, kaliteli lokantalarda yiyin deriz.  Bangkok’ta her türlü ulusun yemekleri de mevcut. Hamburgerciler, İtalyan lokantaları, Hard Rock Cafe, Çin mutfağı gibi her türlü ülkenin yemeklerini tadabilirsiniz. Baharatlar ve tatlı ekşi soslar, mutfaklarının temeli. Tayland sofrasında ekmek neredeyse bulunmuyor. Pilav ya da noodle bolca konulup üzerine ana yemekler konuluyor, karıştırılarak yeniliyor. Yine de en lezzetli ve hijyen açısından yemeklerin beş yıldızlı otellerde yenebileceğini hatırlatalım.

Baan Kanitha
36/1 Soi Sukhumvit 23, Sukhumvit Rd.,
Bangkok 10110

Ödüllü bir restoranda birbirinden lezzetli Tay yemeklerini geleneksel tarzda döşenmiş bir atmosferde yiyeceksiniz. Egzotik meyvelerle tatlandırılmış salatalardan deniz ürünlü veya tavuklu ana yemeklere kadar pek çok seçenek var.

Fisherman’s Sea Food Restoran
1/12 Soi Mahathat, Maharaj Rd.,
Phra Brommaharajawang, Phranakorn, Bangkok 10200
Tel : +66 (0) 2222 8082, 2223 9457

1998 yılında kurulan bu ünlü restoran Tay ve Uzakdoğu yemeklerini büyük başarıyla sunuyor. Adından anlaşılacağı gibi deniz ürünleri var. Tüm yiyecekler her gün taze olarak getiriliyor.

Royal Dragon Restaurant
Tel. (662)398-0037 to 42 Ext. 101,102,103
35/222 M.4 Bangna - Trad Rd. Bangn Bangkok
10260 Thailand

Deniz ürünlerinde uzmanlaşan restoran 1994 yılının Guiness rekorlar kitabında ‘dünyanın en büyük restoranı’ olarak yer alıyor. Binin üzerinde garsonu var. Yemekler, garsonların kimi zaman havada uçarak, kimi zaman suda yürüyerek servis ediliyor. Bambaşka bir deneyim.

Royal Kitchen
912/6 Sukhumvit 55, opposite Soi Thonglo 25,
Wattana, Bangkok, Thailand 10110
Tel: 0-2391 9634,

Çin ve Tayland yemekleri konusunda iddialı restoran 2004 ve 2005 yılında ödül kazandı. Kanton yemeklerini Hong Konglu aşçı şefler hazırlıyor. 150 kişiye servis verebilecek durumdalar.

 

Nerede Kalınır?

Royal Orchid Sheraton Hotel & Towers
Nehir kenarında manzarası en güzel otellerden biri. 734 odası da nehir manzaralı. Özel eğitmenler eşliğinde harika Spa’sından faydalanabilir, Tay veya İtalyan mutfağının en güzel örneklerini sunan restoranında yiyebilir, en nadide parçaları barındıran Antikacılar çarşısından alışveriş edebilirsiniz.

Conrad Bangkok
2 Charoen Krung Road Soi 30 (Captain Bush Lane) · Siphya, Bangrak · Bangkok 10500 ·  
Tel: 662 266 0123

Bangkok’un merkezinde yer alan muhteşem otelde Çin, Japon, Tay lezzetlerini barındıran 5 restoran, 2 bar bulunuyor. Bangkok’un en ünlü Jazz barı da burada. Her oda yüksek teknoloji ile donatılmış durumda. 1200 kişiyi ağırlayan kongre salonları, Spa, yüzme havuzu, jimnastik salonları da cabası.

Mandarin Oriental, Bangkok
48 Oriental Avenue, Bangkok 10500,
Tel: 66 2 659 9000

Nefis manzarası, güleryüzlü personelinin yanı sıra harika bir özelliği daha var. Ünlü kişilerin adları verilen ve birbirinden farklı döşenmiş odaları gerçekten görülmeye değer. Barbara Cartland, Lord Jim’s, Somerset Maugham, Joseph Conrad odalar adları verilen ünlülerden bazıları… Otelin spa, yüzme havuzu, teknolojik donanımları, yemeklerinin lezzeti beş yıldızlı otelde olması gerektiği gibi.

 

Alışveriş

Tayland, dolayısıyla Bangkok alışveriş Cenneti diyebiliriz. El sanatları çok gelişen ülkede ahşap işleri, lameler, hasır işleri, mutfaktan giyime kadar her alanda üretiliyor. Ayrıca gümüş işçiliği ve değerli taşlar bağlamında aksesuarlar, takılar çok çekici. Hindistan kadar olmasa da tekstil de dikkat çekici.

Tayland parası Baht, ucuz olduğu için pek çok şey almanız mümkün.

Bangkok’un adeta simgesi haline gelen Siam Paragon alışveriş merkezi önemli bir merkez. Siam’lar aslında 3 tane alışveriş merkezi. En büyüğü ve dünyaca ünlü markaların yer aldığı Siam Paragon, Siam Center ortada ve ve Siam Square’dir.

 

Aklınızda bulunsun!

Tayland hükümeti 30 güne kadar olan seyahatlerde vize talep etmiyor. Pasaportun geçerlilik süresinin Tayland’a giriş tarihinden itibaren 6 aydan daha fazla geçerli olmasına dikkat edin. Bangkok’da asla yapmamanız gereken şeylerden biri, kenti yürüyerek gezmeye kalkmak. Sakın yapmayın, çok geniş bir alana yayılmış kentte hem çok yorulursunuz, hem de kaybolursunuz. Gezmek için farklı seçenekler var. Nehirdeki tekneler bir seçenek, taksi, otobüs ve monorail de var. Ama en otantik olanı “Duk Duk” diye tabir edilen araçlarla gezmek... Uzakdoğu’nun geleneksel aracı “Çek Çek”lerin motorize hali.

 

Bangkok'a en ucuz uçak bileti ve tüm Bangkok otelleri için İstanbul.com Seyahat’i ziyaret edebilirsiniz.


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In