Atatürk İstanbul'da nerelerde yaşadı?

1881 yılında Selanik'te doğan ve 10 Kasım 1938 yılında hayata gözlerini yuman ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün İstanbul'da bıraktığı izleri sizler için araştırdık. Bir zamanlar Atatürk'ün yaşadığı yerler.

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ü saygı ve minnetle anıyoruz!

Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasına önderlik yapmış ve TBMM tarafından Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk cumhurbaşkanı seçilmiştir. Atatürk zaman zaman savaş stratejilerini belirlemek ve ailesini ziyaret için İstanbul'a gelmiş ve çeşitli mekanlarda ikamet etmiştir. İstanbul'da da pek çok evde yaşayan Atatürk'ün en çok kaldığı yerse Pera Palace Hotel'in 101 numaralı odasıdır. 

pera-palace-hotelPera Palas Hotel

İstanbul Beyoğlu’nda yer alan Pera Palace Hotel bundan yıllar önce önemli bir misafir ağırladı. Ulu önder Mutafa Kemal’in 1917’den itibaren pek çok kez evi gibi kullandığı 101 numaralı odası günümüze müze haline getirildi. Atatürk’ün şahsi eşyalarının sergilendiği müzeyi otele konaklama için geldiğinizde muhakkak uğrayın.


ataturk-polenezkoy-eviAtatürk'ün Kaldığı Ev - Polonezköy

Polenezköy, İstanbul’a yakın tatil yerleri arasında yer almasının yanı sıra Atatürk’ün bir zamanlar kaldığı ev ile de ünlüdür. Polenezköy’ü ziyareti esnasında kaldığı ev günümüze kadar hayatta kalmış.

 

ataturkun-sandaliFlorya Deniz Köşkü - Atatürk’ün Sandalı

Deniz tutkusuyla bilinen lider Atatürk’ün çokça vaktini geçirdiği Florya Deniz Köşkü günümüzde sergi haline gelen bir diğer Atatürk hatırası. İçinde ona ait eşyaların yer aldığı Köşkte severek kullandığı sandalı da yer alıyor.

 

ataturk-muzesi-sisli-istanbulAtatürk Müzesi

Mustafa Kemal Atatürk İstanbul işgal altındayken Pera Palas’da kaldıktan sonra Şişli’de 3 katlı bir ev kiraladı ve annesi kız kardeşiyle burada uzun bir süre yaşadı. Günümüzde müzeye çevrilen evinde ün doğumundan ölümüne kadar geçen yaşamı ile ilgili fotoğraflar, giysileri, kullandığı eşyalar, Atatürk ve inkılaplarla ilgili belgeler, Milli Mücadele ve Atatürk tabloları sergilenmektedir.


mustafa-kemal-ataturkAtarürk'ün dostu Salih Fansa'nın Evi 

Mustafa Kemal Atatürk İstanbul ziyaretlerinde çok sevdiği dostu Salih Fransa'nın Beyoğlu'nda yer alan evinde de zaman zaman kalırdı.

 

ataturk-makbuleatadanZübeyde Hanım'ın Akaretler Evi 

Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım, bir süre Akaretler Sıra Evleri’ndeki 76 numaralı binada kızı Makbule Atadan ile yaşamıştır. Bu sürelerde Atatürk ailesini ziyarete geldiğinde ara ara anesinde kalmıştır. Çok kısa bir sürede Şilide'de 3 katlı bir ev kiralayan Mustafa Kemal bu evi alır almaz annesi ve kız kardeşini yanına almıştır.


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In