Gelenekler Arası Asil Bir Hobi:Binicilik

Gelenekler Arası Asil Bir Hobi:Binicilik

İstanbul'da yaşayanlar için bu keyifli hobiyi gerçekleştirebilecekleri yerleri derledik.

Atları hepimiz seviyoruz. Biniciliğin dünyanın en güzel ve özgürleştirici sporlarından biri olduğu konusunda da herkes hemfikir. Bu sporun oldukça zor olduğu düşünülür genelde, oldukça emek isteyen bir uğraş olduğu da doğru, ama atınızla bir bütün olmanın tadına varmak bütün o çabaya değer. 

Binicilikteki en enteresan kurallardan biri de usta biniciye acemi at, acemi biniciye de usta at verilmesi.

At denince aklınıza gelen ilk kelime ne diye sorsak, şüphesiz pek çoğunuz “asalet” diyeceksiniz.  Asalet kavramı atlarla o denli ilişkilenmiş ki tarih boyunca, onların o asil ama bir o kadar da asi duruşları yaşamlarımıza o kadar işlemiş ki, dünyada atları sevmeyen birini bulmak çok zordur.  

İşte tam da bu yüzden, binicilik herkese en çekici gelen sporlardan biridir. En zevklilerinden biri olduğunu da unutmamak lazım. Çünkü bu sporu tek başınıza yapmıyorsunuz. Atınızla uyum içinde yapıyorsunuz, bir bütün oluyorsunuz ve tıpkı aynı vücudun organları gibi uyum içinde hareket ediyorsunuz. Düşünmesi bile heves verici değil mi? Peki biniciliğin püf noktaları nelerdir, binicilikle ilgilenmek isteyenler hangi binicilik okullarına gidebilirler? İşte cevapları;

İstanbul binicilik

Binicilik Hakkında Temel Bilgiler

 Atlar tarih boyunca yanımızda oldular, binicilik de çok eski tarihlerden beri süregeliyor bu yüzden. Binicilik tarihine damgasını vuranlar süvari denilen atlı askerlerdi ve ilk süvari birlikleri de MÖ 2600 yıllarında Çinliler tarafından kurulmuştu. Yani nerden baksanız 4500 yıldır iyi anlaşıyoruz atlarla, 4500 senedir birbirimizi tamamlıyoruz.

Biniciliğin en güzel tarafı da güvene ve sadakate dayalı olması. Üstelik binicilik sanıldığı kadar zor bir spor da değil. Biraz eğitim ve pratikle yıllardır at üstünde dörtnala gidiyormuşsunuz gibi hissedebilirsiniz. Peki at binmenin püf noktaları neler? At binerken ne giymeli? Uygun at nasıl seçilmeli? Ata nasıl yaklaşmalı? İdeal oturuş nasıldır?

Ne Giymeli?

Başlangıçta dar ve elastik bir binici pantolonuyla çizme ya da yarım chaps giyilir. Güvenliğiniz açısından da tog takmanız gerekli.

Uygun At Hangisi?

Acemi bir binici için en uygun at sakin, iyi eğitimli ve itaatkar olandır. Asi atlar acemi biniciler için tehlikeli olabilirler. Bunun için de acemi biniciler için yaşı ilerlemiş atlar tercih edilir.

Ata Nasıl Yaklaşılır?

Ata her zaman sakin yaklaşmak gerek, ani hareketler atı huzursuz edebilir. Ve bineceğiniz at ne kadar sakin olursa olsun, yine de çifte atabileceği hesaba katılarak atın arkasından dolanılmaz, ata her zaman sol taraftan binilir.

İdeal Oturuş

Eyerin en çukur yerine oturulur. Ağırlık kalça üzerinde geri verilerek derin bir oturuş sağlanır. Bel çukurlaştırılarak dik durulur. Binicinin omuz, kalça ve topuklarının aynı hizada olması gerekir. Bunlar elbette at binme eğitiminin çok çok küçük bir parçası. Siz de bu harika sporu hakkıyla yapmak istiyorsanız, sıkı bir binicilik eğitimi almalısınız. Zaten eğitim aldıkça hevesiniz kırılmayacak, aksine at binmenin tadına daha da varacak ve asla bırakmak istemeyeceksiniz. Sürekli bindiğiniz atınız, sizin en yakın dostlarınızdan biri haline gelecek zamanla. 

İstanbul’daki Binicilik Okulları

Binicilik sporuyla ilgilenmek isteyenlerin kafasında elbette bir de “neresi?” sorusu var. At binmek zevkli ve heves verici olduğu kadar da zor olduğu için iyi bir binicilik okuluna gitmek gerekir. İşte sizin için derlediğimiz binicilik kursları:

İstanbul Binicilik Kulübü

İstanbul’un büyük ormanlarından biri olan Taşdelen/Çekmeköy Ormanı’nın sınırında konumlanan İstanbul Binicilik Kulübü, binicilik sporunun; akademik seviyede, çocuk, genç ve yetişkin binicilere öğretildiği bir spor kurumu.

Adres: Taşdelen Turgut Özal Bulvarı No: 4 Çekmeköy (216) 484 47 80

İstanbul Binicilik Kulübü

Kemer Golf & Country Club Atlıspor 

Avrupa’nın sayılı büyük kulüplerin arasında gösterilen KG&CC Atlıspor Kulübü, ülkemizde binicilik sporunun geniş kitlelere yayılmasına ve gelişmesine olanak sağlıyor.

Adres: Uzunkemer Mevkii Göktürk Beldesi Kemerburgaz (212) 239 70 10

Kemer Country

Kenanbey Binicilik Kulübü

2000 yılında açılan Kenanbey Binicilik Kulübü profesyonel kadrosuyla her seviyede binicilik eğitimi veriyor.

Adres: Sekmen Caddesi Kalender Sokak Samandıra (216) 311 06 63

Kenanbey Binicilik

Sipahi Ocağı Binicilik Kulübü

1913 yılında kurulmuş olan Sipahi Ocağı, Türkiye’nin en eski ve ilk sivil binicilik kulübü. Kulüp bünyesinde açık ve kapalı manej, büyük yarış salonu, mağaza, restoran ve cafe yer alıyor.

Üçyol Mevkii Maslak Sarıyer (212) 276 22 21

Sipahi Ocağı

Göllü Binicilik Tesisleri

Beykoz’da konumlanan Göllü Binicilik her yaştaki biniciler için başlangıç ve ileri seviyede binicilik eğitimi veriyor. Özel, grup ve paket derslerden istediğinizi seçip binicilik sporunda deneyim kazanabilirsiniz.

Adres: Göllü Köyü Beykoz (216) 433 33 96Göllü Binicilik


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In