Arasta Çarşısı: İstanbul’un Halı ve Kilim Cenneti

İstanbul’un ayakta kalan tek üstü açık tarihi çarşısı Arasta’da, ülkenin dört bir yanından gelen el emeği göz nuru halı ve kilimler satılıyor.

Sultanahmet Meydanı’nda yer alan Arasta Çarşısı, 17. yüzyıldan bu yana, İstanbul’un en ilgi çeken alışveriş yerlerinden biri oldu. Osmanlı döneminde, ağırlıklı olarak sipahi (atlı asker) malzemeleri satıldığı için Sipahiler Çarşısı olarak da anılırdı.

Yetmişten fazla dükkânın yer aldığı Arasta Çarşısı’nda, ülkenin dört bir yanından gelen el dokuması halı ve kilimler satılıyor. Yerli ve yabancılar tarafından çok ilgi gören bu halılardan bazıları antika değerinde, bir kısmı ise orijinal modellerine sadık kalınarak yeniden üretilmiş.

Bu çarşıda sadece halı ve kilim yok. Lületaşı gibi doğal taşların yanı sıra, altın ve gümüş takılar ile deriden yapılan çeşitli hediyelik eşyalar da bulabilirsiniz.

Arasta Çarşısı, İstanbul’daki üstü açık tarihi çarşılardan ayakta kalabilen son örnek olması dolaysıyla da ayrı bir öneme sahip.

300 yıldan fazla geçmişe sahip tarihi bir çarşı olan Arasta’ya mutlaka uğramanızı öneriyoruz. Kendinize ya da sevdiklerinize el dokuması bir halı ya da kilim armağan etmek isteyeceğinizden kuşkumuz yok.


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In