Anneler Günü ne zaman kutlanıyor?

Her yıl tüm dünyada kutlanan anneler günü, her ülkede aynı tarihte kutlanmıyor. Peki, Türkiye’de anneler günü ne zaman kutlanıyor biliyor musunuz?

Anneler günü, tüm dünyada kutlanan bir gün olsa da kimi ülkelerde farklı tarihlerde kutlanıyor. Türkiye’de diğer birçok ülkede olduğu gibi mayıs ayının ikinci pazar günü kutlanan anneler günü, bu yıl 14 Mayıs’a denk geliyor. Birçok ülkede mayıs ayının ikinci pazar günü kutlansa da kimi ülkelerde farklı tarihlerde kutlanıyor. Örneğin Afganistan, Ermenistan, Sırbistan gibi birçok ülkede 8 Mart’ta, Arap ülkelerinde 21 Mart Ekinoks’ta, Norveç’te şubat ayının ikinci pazar günü, Rusya’da Kasım ayının son pazar gününde ve birçok ülkede de başka tarihlerde kutlanıyor.

Bugün kutlanan Anneler Günü, geçtiğimiz yüzyılda ortaya çıkan bir gün olsa da “anne” temasının kutlanması dünya tarihinde eski bir gelenektir.

Binlerce yıl öncesinden beri Kybele, Rhea gibi ana tanrıçalar doğanın uyandığı bahar başlangıcında kutlamalar yapılır. Özellikle anaerkil toplumların geleneklerinde önemli bir gündür. Günümüzde de baharın ilk günü 21 Mart tarihini Anneler Günü olarak kutlayan ülkeler hâlâ var. Ataerkil düzenin baskın hale gelmesiyle bu kutlamalar değişmiş olsa, hatta kimi zaman yasaklandığı da söylense de hiçbir zaman bitmemiş.

İngiltere’de 16. yüzyılda ortaya çıkan Hristiyan “Mothering Sunday” geleneği, aslında insanın anası olarak kiliseyi kast ediyor ve vaftiz edildiği kiliseyi ziyaret etmesini öğütlüyorsa da, günümüzde gittikçe insanların annelerine hediyeler aldığı ve mutlu ettiği bir güne dönüşmüş.

Günümüzde kutlanan Anneler Günü, 1905 yılında annesini kaybeden Anna Jarvis’in bugünü anneler için bir güne dönüştürme kampanyasıyla başlar. Bu kampanya sonucunda ilk defa 1908 yılında Anneler Günü kutlanır. Gün, Amerika^da kongre tarafından da 1914 yılında tanınır ve sonraki yıllarda tüm dünyada yayılır.

Birçok ülke farklı tarihlerde ve farklı geleneklerin etkisiyle Anneler Günü kutlasa da, Türkiye de çoğu dünya ülkesi gibi Mayıs ayının ikinci Pazar gününü Anneler Günü olarak kutlar.


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In