Anadolu Yakası’nın Muhteşem Boğaz Sahili

Anadolu Yakası’nın Muhteşem Boğaz Sahili

Anadolu Yakası'nın İstanbul Boğazı’na bakan sahil bölümü Salacak’tan başlar.

Anadolu Yakası'nın İstanbul Boğazı’na bakan sahil bölümü Salacak’tan başlar. Derler ki İstanbul’un silueti en güzel burada izlenir. İstanbul’un tarihi ve şarkılara konu olan ilçelerinden biri olan Üsküdar’a bağlı olan Salacak’ı her daim çekirdek yiyenler, balık tutanlar, gün batımı karşısında çaylarını yudumlayanlar, yürüyüş yapanlar, turistler, Kız Kulesi ziyaretçileri renklendirir. Üsküdar sahilinden geç saatlere kadar Eminönü ve Beşiktaş’a vapur ve motor seferleri düzenlendiğini belirtelim.

Salacak’tan yaklaşık 10 dakikalık bir yürüyüşün ardından İstanbul’un en eski yerleşim bölgelerinden biri olan Üsküdar’a ulaşırsınız. Osmanlılardan kalma çok sayıda tarihi eser barındıran Üsküdar’ı kucaklayan meydanda 3. Ahmet Çeşmesi, Beşiktaş motor iskelesinin tam karşısında yer alır. Mihrimah Sultan Camii, Şemsipaşa Camii gibi Mimar Sinan yapıları da görülmeye değer eserler arasında yer alır. Bu arada, 1933’ten beri Türk-Osmanlı mutfağına has tatlarıyla hizmet veren Kanaat Lokantası’na da mutlaka uğramayı unutmayın.

Kız Kulesi

Üsküdar’dan sahili takip ederek Paşalimanı ve Kuzguncuk’a doğru devam ettiğinizde Fethipaşa Korusu karşılar sizi. Özellikle kışın muhteşem bir manzarası olan bu koru, yürüyüş parkurları ve piknik alanları ile popülerdir.

İstanbul’da bir kilise ve camiyi yan yana görebileceğiniz tek yer Kuzguncuk’tur! Tarihi evleri ve sokaklarıyla pek çok televizyon filmi ve dizisine ev sahipliği yapan semtte, şair Can Yücel, ressam ve heykeltıraş Kuzgun Acar’ın anıları hâlâ konuşulur. Deniz kenarında yer alan Çınaraltı Kahvesi’nin bol köpüklü Türk kahvesini, İsmet Baba’nın Yeri’nin derya kuzularını ve Limonluk Kahvesi’nin keklerini ise hiç es geçmeyin deriz. 

Kuzguncuk’tan sonra Osmanlıların bütün ihtişamıyla karşınıza çıkar Beylerbeyi. Sarayı ile de ünlü olan Beylerbeyi, ahşap evleri, restore edilen yalıları, çay bahçeleri ve balık lokantaları ile sakin ve huzurlu yapısını cömertçe sunar. Bu semte gelip de Beylerbeyi Sarayı’nın yanı sıra, İskele Meydan Çeşmesini ve İskele Kahvesi’ni de görmeden gitmeyin. 


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In