Anadolu Yakası’nda Gece Hayatı Kadife Sokak’ta Başlar

Anadolu Yakası’nda Gece Hayatı Kadife Sokak’ta Başlar

Boğaziçi, her köşesinde ayrı renkler sunan bu koca şehrin iki yakasını ayırırken sadece coğrafi değil aynı zamanda kültürel bir ayrıma da işaret eder. Bu iki yaka, tek bir İstanbul’un çift yumurta ikizleri gibidir. Avrupa Yakası’nın tüm koşuşturmacasına k

Avrupa Yakası’nda gökdelenlerle gecekonduları yan yana görebilirsiniz; Anadolu Yakası’nda ise dört bir yanı ışık alan güzel evlere olsa olsa yeşil parklar ve geniş yollar eşlik eder çoğunlukla.

İstanbul gece hayatı denince de akla Beyoğlu gelir. Oysa “karşı” tarafta “Barlar Sokağı” olarak da adlandırılan Kadife Sokak, müzik kültürüyle, müdavimleri ile farklı konseptlerdeki özgün mekânları ile bambaşka bir renk sunuyor konuklarına.

Kadife Sokak’ın kendine has duruşu biraz da günlük hayatın tam ortasında yer almasından kaynaklanıyor. Evlerin, ofislerin ve barların oluşturduğu bir kesit işte orası. Sokakta koşuşturan 15-16 yaşındaki punklarla elinde filesi pazardan dönen teyze yan yana duruyor Kadife Sokak’ta günün herhangi bir saatinde. Apartman aralarında evlerin balkonları ile mekânların bahçe veya terasları birbirine bakıyor.

Kadife Sokak’ın köşesi de köşe taşı da Rexx Sineması. Burası İstanbul’un en eski tiyatrolarından biri ve çeşitli isimler ve değişikliklerle bugüne Rexx Sineması olarak gelmiş. Sokağı mekân bellemiş alternatif gençliğin, teenager desek dahi iyi, buluşma noktası. Sahneye çıkan ilk Müslüman Türk kadın oyuncu olan Afife Jale, ilk defa burada sahneye çıkmış.

Kadife Sokak, yaz-kış, gündüz-gece her daim hareketli bir sokak. Sokağın iki tarafında da nostaljik bir atmosfer yaratan kafe-bara çevrilmiş eski evler bulunuyor. Gelenler de çok çeşitlilik gösteriyor çünkü burası tabu, scrabble gibi oyunlar oynanabilen kafeleri de kaliteli müzik dinlenen barları da barındırıyor. Alkol satmayan kafeler 24.00’e kadar açıkken barlar geç saatlere kadar hizmet veriyor.

Kadife Sokak Karga Bar

Kadife Sokak’ın Barları Denince Karga’dan Başlamak Gerekir

Sadece sokağın değil Anadolu Yakası’nın kült mekânlarından birisi olan Karga bar, hem oluşum hem atmosfer olarak kaliteli ve özel bir yer. Taş ve eski ahşap olan binanın ilk üç katı bar, üst katı ise Karga Art olarak anılan sanat galerisine ev sahipliği yapıyor. Karga barın loş ama karakterli bir atmosferi var; eşyaların bile ayrı ayrı hikâyeleri bulunuyor. Yıllar önce geçirdiği yangından sonra tekrar özenle elden geçmiş. Müşteri profili ise tek kelime ile müdavimleri. Müdavim dediysek sakın ola ki yadırganacağınızı sanmayın. Siz de bu sıcak ortamda kendinize güzel bir köşe bulduğunuz an her zaman özenle seçilmiş farklı türlerden müzikler eşliğinde içkinizi yudumlayarak müdavimler arasında yerinizi alabilirsiniz.

Trip ve Hera

Sokağın en güzel binalarından olan üç katlı bir Rum evinin alt katı olan Trip ve üst katında bulunan Hera Şarapevi, sokağın en eski ve kült mekânlarından. Trip, farklı konseptlerde müzik geceleri düzenleyen yüksek sesle müzik dinleyebileceğiniz, gündüzleri de güzel kahve çeşitleriyle keyif yapabileceğiniz bir bar. Mekânda yalnızlar geceleri ve Britanya müziği her zaman popüler.

Hera ise cumbalı, şömineli hoş bir şarap evi. Her damak zevkine uygun şişe şarapları dışında meçe fıçılardan karafta sunulan fıçı şarapları da keyifle yudumlayabiliyorsunuz. Kalabalık arkadaş grupları için ideal.

Trip ve Hera Masalevi

Liman Kahvesi

Burası denizcilik teması ile dekore edilmiş, bu nedenle de içinizin sıkılmadığı çok hoş bir mekân. Alkollü ve alkolsüz çeşitli içeceklerin yanı sıra kapsamlı bir mutfağa da sahip olan Liman Kahvesi’nin yazın üstü açılabilen bir kış bahçesi de var. Dart, tabu, satranç gibi oyun imkânlarının da sunulduğu mekân hem gündüz hem gece hoş bir alternatif olarak Kadife Sokak’ın vazgeçilmezleri arasında.

Masal Evi

Eski eşyalarla loş iç ortamı, şöminesi, mavi boyalı duvarları ve aydınlık kış bahçesi ile masal tadında güzel bir sohbet mekânı diyebiliriz burası için. İçinde bir de eskiden kalma kuyusu var. Masal bu ya, bir çalışan duvarda siyah-beyaz fotoğrafı olan kızın bir zamanlar bu kuyuya düşüp öldüğünü söylüyor. Rahat koltuklarında rahatsız edilmeden keyif yapabileceğiniz Masal Evi’nin dondurmalı sıcak çikolatası ünlüymüş. Elbette sokağın bir karakteristiği olarak farklı kahve çeşitleri de kahve keyfiniz için hizmetinizde.

Buddha

Rock türünde canlı müzik performanslarının yapıldığı bir bar olan Buddha barda çarşambaları bilinen ve sevilen bar gruplarından Suitcase sahne alıyor. Biraz küçük de olsa canlı müzik için tercih edilen bir yer burası.

Agapia Rum Meyhanesi

Kadife Sokak gibi bir yer de meyhanesiz olmazdı zaten. Agapia, rakı-balık keyfi için güzel bir mekân. Menüsü göz dolduran Agapia’da koyu sohbetlere, lezzetli mezeler, adâba uygun bir şekilde fasıl ve Yunanca müzikler eşlik ediyor.

Agapia Rum Meyhanesi

Zincir

Ucuz bira ve yüksek sesli “sıkı” müzikleri ile kendi kitlesini oluşturmuş bir bar. Rock ve metal ağırlıklı çalsa da gündüzleri daha sakin oluyor burası.

Dunia

Dunia, tamamiyle Doğu oryantalizmi konseptinde döşenmiş çok hoş bir mekân. Her tür çay ve kahve, buranın havasına da yakışır şekilde menüde bulunuyor. Atıştırmak için seçenekler de gayet leziz. Etnik ağırlıklı dünya müzikleri çalıyor ve farklı müzik konseptlerinde de geceler düzenleniyor.

Kadife Sokak, sadece kafe-barları ile de değil, 6 45 yayınevinin kitapçısı Hera Store ile, her tür film ve müzik CD-DVD’lerinin bulunduğu Orta Dünya ile, Atlas Pasajı’ndakileri aratmayan orjinal gençlik kıyafetleri satan Morg ile hatta piercing yapan dükkânları ile Anadolu Yakası, özellikle de Kadıköy gençliğinin her zaman vakit geçirdiği ve alışveriş yaptığı özel bir sokak.

Spotlar:

  • İstanbul gece hayatı denince de akla Beyoğlu gelir. Oysa “karşı” tarafta “Barlar Sokağı” olarak da adlandırılan Kadife Sokak, müzik kültürüyle, müdavimleri ile farklı konseptlerdeki özgün mekânları ile bambaşka bir renk sunuyor konuklarına...
  • Sahneye çıkan ilk Müslüman Türk kadın oyuncu olan Afife Jale, ilk defa Rexx sinemasının olduğu tiyatoda sahneye çıkmış.
  • Kadife Sokak, yaz-kış, gündüz-gece her daim hareketli bir sokak. Sokağın iki tarafında da nostaljik bir atmosfer yaratan kafe-bara çevrilmiş eski evler bulunuyor.


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In