Anadolu Kavağını daha yakından tanımaya ne dersiniz?

Tarihi dokusu, balık lokantaları ve deniziyle İstanbul'un nadide mekânlarından biri olan Anadolu Kavağı, özellikle hafta sonları İstanbullular tarafından her zaman büyük ilgi görmüştür.

Bir saate yakın süren yolculuğun ardından küçük bir balıkçı kasabasını andıran Anadolu Kavağı’na ulaştık. Bizim gibi arabayla gidecek olanlara uyarı, Anadolu Kavağı’nda otopark sorunu mevcut. Yani aynı bizim yaptığımız gibi, arabanızı park edebileceğiniz bir yer bulana kadar biraz dolaşmak zorunda kalabilirsiniz.

Anadolu Kavağında Yoros Kalesi’ne Mutlaka Uğrayın

Anadolu Kavağı’nı dolaşmaya Yoros Kalesi’nden başlamaya karar verdik. 100 - 200 metre yokuş tırmandıktan sonra karşılaştığımız manzara adeta aklımızı başımızdan aldı. Yoros Kalesi, “Anadolu Kavağı Kalesi” ya da “Cenevizliler Kalesi” olarak da geçer. Kalenin bulunduğu bölgede 12 tanrı adına yapılmış bir mabet bulunduğu söylenir. Burada bulunan bazı antik mimari parçalarının bu mabedin kalıntıları olduğu sanılıyor.

Yoros Kalesi’nin Cenevizliler tarafından yapıldığı sanıyorduk fakat, tuğla üzerinde gördüğümüz Bizanslılara ait Grekçe kitabe, edindiğimiz bilginin yanlış olduğunu belgeliyordu. Kale 1305 yılında Türklerin eline geçmiş. 1348 yılından itibaren Karadeniz ticaret yolunu ellerinde tutan Cenevizlilerin, daha sonra ise Osmanlıların hakimiyetine girmiş. Yaptığımız tarihi gezinin ardından kaleden ayrılırken, piknikçilerin bırakmış olduğu çöpler gözümüze takılınca yüreğimiz burkuldu. İnsanların bu sorumsuzluğu, Yoros Kalesi ve bu doğa güzelliğine yapılan bir ihanet değil de nedir?

Anadolu Kavağı Yoros Kalesi

Anadolu Kavağında ne yenir?

Şimdi sıra geldi Anadolu Kavağında balık keyfine…. Keyifle indiğimiz yokuşta adımlarımızı hızlandırarak, guruldamaya başlayan midemizin sesini dindirmek üzere bir balık lokantası aramaya başladık. “Aramak” kelimesine takılmayın, zaten bütün kıyı boyunca balık lokantaları bulunuyor. Seçenek çok olunca da haliyle en iyisinin ve en uygununun peşine düşüyorsunuz. Balık fiyatlarının çok değişken olduğu lokantalar eğer pahalı gelirse, ikinci bir alternatif olarak küçük balık tezgâhları imdadınıza yetişiyor. Midye tavacıları da hatırlatmadan geçemeyeceğim. Anadolu Kavağı’nda insanın canı her şeyi çekiyor. Eğer tıka basa doldurduğunuz midenizde biraz yer kaldıysa, onu da dondurmaya ayırmanızı tavsiye ederim. Biz öyle yaptık. Akşam saati olduğunda hepimizin üzerine bir rehavet çökmüştü. Deniz kokusunu doyasıya içimize çektiğimiz bu cennet mekândan hiç ayrılmayı istemiyorduk. Ama artık gitme zamanı gelmişti.

Anadolu Kavağı Balık Ziyafeti

Anadolu Kavağına Nasıl Gidilir?

Anadolu Kavağına hem karadan hem de denizden ulaşabilirsiniz. Eğer denizden ulaşmak istiyorsanız Türkiye Denizcilik İşletmeleri’nin Eminönü – Kavaklar özel seferleri bulunuyor. Sarıyer’den de deniz yoluyla Anadolu Kavağına ulaşabilirsiniz.

Anadolu kavağına ulaşım nasıl sağlanır


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In