Tarihi Alman Çeşmesi Nerede

Sultanahmet'te, Hipodrom’un girişinde görkemli kubbesiyle bir asırdır İstanbulluların susuzluğunu gideren Alman Çeşmesi aslında Alman ve Osmanlı İmparatorluğu’nun dünya tarihini değiştiren yakınlaşmasının da bir simgesidir.

Sultanahmet Meydanı'nda yaptığınız gezintinize biraz ara verip soluklanırken, görkemli kubbesiyle ve tüm ihtişamıyla Alman Çeşmesi hemen dikkatinizi çekecektir. Bir asır boyunca, İstanbulluların susuzluğunu gideren çeşme, aslında 20. yüzyılın siyasal tarihinin önemli olaylarını da işaret eden diplomatik bir anlama da sahip.

Alman Çeşmesi, Alman İmparatoru II. Wilhelm tarafından II. Abdülhamid'e armağan olarak yaptırıldı ve 1901 yılının başlarında görkemli bir törenle açıldı.

Alman Çeşmesi bir armağanın ötesinde, iki imparatorluğun dünya tarihini etkileyecek olan yakınlaşmasının bir simgesidir. 1900'lerin başlarında, Almanya'nın doğuya yayılma politikası doğrultusunda, Osmanlı İmparatorluğu ile yakınlaşması daha sonra I. Dünya Savaşı'ndaki ittifaka kadar gitmiştir.

Görkemli ve altın mozaiklerle kaplı kubbe

Planını İmparator II. Wilhelm'in danışmanı mimar Spitta'nın çizdiği çeşme için ayrıca Schoele, Carlitzik ve Joseph Antony gibi başka mimarlar da çalıştı. Ortaya ise Alman neo-rönesansının etkisinde kalan ve aynı zamanda da Osmanlı şadırvanlarına benzeyen bir yapı çıktı.

Çeşmenin şüphesiz en dikkat çekici ve görkemli kısmı ise kubbesi… Kemerlerle birbirine bağlı, sekiz sütundan oluşan yeşil renkteki kubbe, mozaik tekniği ile süslenmiş. Mozaiklerde ise hammadde olarak altın kullanılmış.

Sekizgen olarak tasarlanan çeşmenin oldukça yüksek bir tabanı bulunuyor. Çeşmenin renkli taşlardan yapılmış ve geometrik motiflerle süslenmiş zemini ise platform şeklinde tasarlanmış ve kenarlarına ise mermerden oyma kanepeler yerleştirilmiş.

Sultanahmet Meydanı'nın en görkemli yerine kurulmuş olan Alman Çeşmesi, sadece susuzluğumuzu değil, muhteşem mimarisiyle tarihe olan özlemimizi de gideriyor.


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In