Ağva’nın Büyüsünü Birlikte Keşfedelim

Karadeniz kıyısında iki derenin arasına konuşlanmış bir ilçe olan Ağva, deniz ve balık keyfinin yanında müthiş bir doğal güzellik ile nehirde balık tutma, kano ya da sandalla gezme gibi alternatifler de sunuyor.

Latince “iki dere arasına kurulmuş köy” anlamına gelen “Ağva”, tıpkı hemen yanı başındaki Şile gibi Karadeniz kıyısında yer alan bir sahil kasabası. İzmit’in Çal Tepesi’nden doğru süzülen Göksu ve Yeşilçay dereleri arasında yer alan bölge, İstanbul’a sadece 115 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

Özellikle son yıllarda oldukça popüler olan bölgede, arasında kaldığı her iki derenin de kenarına açılmış pek çok pansiyon ve restoran bulmak mümkün. Zaten yöre halkı da genellikle bu şekilde geçiniyor.

Ağva’da kasabayı çevreleyen derelerde sandal sefası yapabilir ya da kano ile deniz bisikletini de tercih edebilirsiniz. Eğer kalabalık bir grupsanız, tekneyle dolaşıp balık da tutabilirsiniz. Kasabayı çevreleyen nehirlerde yüzülebildiğini hemen belirtelim. Ancak canınız deniz sefası yapmak istiyorsa kendinizi Karadeniz’in serin sularına da atabilirsiniz.

Ağva, sadece doğal güzellikleriyle değil, tarihi eserleriyle de beldeye gelen konuklarını cezbediyor. Kalemköy’deki Romalılara ait kiliseyi ve mezar taşlarını ve Hacılı köyündeki 4. yy. başlarında bulunan Gürlek ve İnkese Mağaralarını ziyaret edebilirsiniz. Hıristiyanlar, bu mağaralara uzun süre sığınarak kendilerini Romalıların gazabından korumuşlar. Hisartepe’deki kale kalıntıları ve Sungurlu mahallesindeki dağ değirmeni de yine görmeniz gereken tarihi yerler arasında.

Ağvayı Keşfet

Ağva’nın en önemli özelliklerinden biri de Karadeniz’e kıyısı olduğu için balığın her çeşidinin taptaze bulunması. Masmavi deniz veya yemyeşil dere kenarındaki birbirinden çekici restoranlarda, doğanın eşsiz güzelliği eşliğinde, mevsimin taze balıklarını bulabilirsiniz.

Restoranların mönülerinde ise genellikle küllenmiş ocakta, ızgarada, odun ateşinde veya fırında kiremitte pişirilen balıklar yer alıyor. Defne yaprağı ve özel soslarla da tatlandırılan balıkların porsiyon fiyatları ise oldukça hesaplı. Tercihiniz etten yana olursa kır lokantalarında bıldırcın, piliç, tandır kebap gibi lezzetleri de bulabilirsiniz.

Eğer arabanızla gideceksiniz Ümraniye - Şile yolunu takip edin. Şile'den sonra, Kabanoz, İmranli ve Kurfallı güzergâhını izleyin. Bir buçuk saatte Ağva’da olacaksınız.
Otobüsle gitmek isterseniz Üsküdar'dan her saat başı kalkan Şile - Ağva otobüsleri ile güvenli bir şekilde Ağva’ya ulaşabilirsiniz.


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In