8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne Az Kala!

Dünyadaki tüm kadınların günü olan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne az bir süre kaldı. Dünya Emekçi Kadınlar Günü veya Dünya Kadınlar Günü olarak dünya çapında kutlanan, Birleşmiş Milletler tarafından da tanınan gün, 1921’de kutlanmaya başlandı.

ABD’de 1857 yılında kadın işçilerin çalıştığı dokuma atölyesindeki grev sebebiyle polis saldırdı ve o gün orada 120 işçi öldü. İşçilerin cenaze törenine on binlerce kişi katıldı. 1910’da Danimarka’nın Kopenhag kentinde yapılan Uluslararası Sosyalist Kadınlar Toplantısı’nda, 8 Mart’ın “ Kadınlar Emek Günü”  olarak kutlanması kararı alındı. Tarihinin 8 Mart olarak kesinleşmesi, Rusya’nın Moskova kentinde yapılan Uluslararası Kadınlar Konferansı’nda oy birliğiyle kabul oldu. Adı da “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak belirlendi. 2. Dünya Savaşı sırasında Sovyetlerden yükselmesi sebebiyle bazı Batı ülkelerinde mesafeli yaklaşılan gün, 16 Aralık 1977 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” olarak kabul edildi. Ve tüm dünyada kutlanmaya başlandı.

Dünyada ve ülkemizde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadınlar için özel etkinlikler yapılıyor. Kadınları bilgilendirici ve eğitici etkinliklerin yanında eğlendirici işler de yapılıyor. Kadınlar Günü’nde kadınlara bazı sanat galerilerine, sinemalara, etkinliklere ücretsiz olarak giriş sağlanıyor.

İlk ortaya çıktığında Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlansa da zamanla Dünya Kadınlar Günü’ne evrilen ve en sonunda her özel gün gibi, alışveriş çılgınlığına çevrilmeye çalışılan bir gün 8 Mart.

İşçi, doktor, emekçi, ev hanımı ne olursanız “Dünya Kadınlar Günü” ya da “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” adına ne demek isterseniz deyin; kadınlar için olan bu gün kutlu olsun! Kadınların daha özgür olacağı bir dünya dileğiyle…


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In