8. Beyoğlu Sahaf Festivali

Beyoğlu Belediyesi'nde her sene yapılan kitap festivali Beyoğlu Sahaf Festivali, 17 Eylül-07 Ekim 2014'te Tepebaşı'nda düzenlenecek "8'inci Beyoğlu Sahaf Festivali", bizlere kitapların dünyasında yeni bir seyahat vaat ediyor.

8. Beyoğlu Sahaf Festivali başlıyor!

Kitap, Baltasar Gracian için "iyi bir arkadaş", Bulwer Lytton "iyi bir kitap, gerçek bir hazinedir".

Kitap; medeniyet, millet, demokrasi, aşk, tutku, macera, özgürlük ve sen’dir. Her okuduğumuz kitap üzerinde altını çizdiğimiz cümleler aslında bizden bir parçayı barındırır. Bizi bize anlatır. Kitap okumak fantastik bir dünyanın kapısını aralayıp o dünyada yaşamayı sağlar. Herkes farklı türleri sever. Kimi aşk romanı, kimi polisiye, gerilim, kimisi de dünya klasiklerini işte bu keşfiniz hiç bitmesin diye her sene, eski-yeni kitaplar ve sahafçılar bir araya gelip bizlere yeni maceralar sunar. Hikayenin parçası olmamız için…

Bu sene de 8’ncisi ile kitap yolculuğu devam ediyor.

Bu yıl İstanbul ve Türkiye'nin değişik illerinden 70 sahafın katılacağı festivalde asırlık kitaplar, tarihe tanıklık eden dergiler, eskiye ait yazılar, eski fotoğraflar, film, tiyatro afişleri, nadide levhalar, mektuplar, kartpostallar ve özel koleksiyonlar, stantlardaki yerini alacak.

Wolfgang Van Goethe'de dediği gibi “kadınlar gençlik için, yemek doymak içindir. Dostlar cemiyet için, seyahatler öğrenmek için, ev; çiçek, taş ve antika şeyler satın almak içindir, bunlar daha sonra insanı fazla ilgilendirmezler. Kitaplar; hem gençlik, hem ihtiyarlık, hem hastalık, hem açlık, hem yel, hem yağmur, hem de soğuk içindir.” 

 17 Eylül ve 7 Ekim 2014 tarihleri arasında Taksim-Beyoğlu, Tepebaşı TRT Açık Otopark'ında gerçekleşecek sahaf festivalini Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan açılışını gerçekleştirecek. Festivalde  aynı anda mezat da yapılacak. Mezattan elde edilecek gelir, yeni eğitim-öğretim döneminde maddi durumu yetersiz çocuklara bağışlanacak. 

Festivali gezerken arşivinizde bulunması ve mutlaka okunması gereken 10 kitap'ı sizler için sıraladık. Festivali gezmişken bu kitaplara da göz gezdirebilirsiniz. 


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In