16 Nisan 2017 Referandum Seçiminde Görev Almak İstiyorum Diyenlere

Yüksek Seçim Kurulu tarafından tarihi 16 Nisan olarak açıklanan referandumda görev almak isteyenler için referandumda görev alma şartlarını yazdık.

16 Nisan 2017 Pazar günü bizi yeni bir seçim, referandum bekliyor. 18 maddelik Anayasa değişikliğinin halka sorulacağı referandum için siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları şimdiden çalışmalara başladılar.

Geçtiğimiz yıllarda halkın seçimlere yüksek sayıda gönüllü katılımı gerçekleşmişken, bu yıl da seçimlerde görev almak isteyen çok sayıda vatandaş bulunuyor. Peki, seçimlerde nasıl, hangi görevleri alabilirsiniz, sandık kurulları nasıl çalışır? Bu soruları sizin için yanıtladık.

Seçim Ne Zaman Olacak?

Yüksek Seçim Kurulu, seçim tarihini 16 Nisan 2017 Pazar günü olarak açıkladı. Oy vermenin başlangıç ve bitiş saatleri İstanbul için 08.00-17.00 arasıdır.

Yüksek Seçim Kurulu’nun örnek oy pusulasını hazırladığı referandumda “Evet” oyu için beyaz, “Hayır” oyu için kahverengi pusulaların kullanılacağı açıklandı.

Sandık Kurulu Görevi

Sandık Kurulunun Görevi Nedir?

Sandık kurulu ve sandık görevlileri, öncelikle oy verme işleminin şeffaf, adil ve kurallara uygun biçimde yürütüldüğünden emin olur. Seçim sürecinin demokratik biçimde tamamlanmasını sağlamak öncelikli görevidir. Seçimlere müdahale ve hukuksuz uygulamaların karışmasını önlemek, objektif sayım yapılmasını sağlamak ana görevleri arasındadır. Okuma yazma bilmeyenlere oy verme işlemi sırasında yardımcı olurlar.

Sandık görevlilerinin oyların adil ve şeffaf bir şekilde verildiğinden, sayıldığından ve teslim edildiğinden emin olmadan sandık başından ayrılmamaları gerekir; bu sebeple ihtiyaçları YSK tarafından sağlanır.

Sandık başında bir sorun yaşanması durumunda önce sandık başkanı, ardından sandık görevlileri sorumludur.

Sandık Kurulu Kimlerden Oluşur?

Sandık kurulu, bir sandık başkanı ve dört sandık görevlisinden oluşur. Dört sandık görevlisinin biri memur, diğer üçü siyasi parti temsilcisidir.

Sandık başkanı olabilmek için devlet memuru şartı aranmaz.

Nasıl Sandık Görevlisi Olabilirsiniz?

Sandık başkanı ve sandık görevlilerinden biri YSK tarafından belirlenir, 3 siyasi parti temsilcisi partiler tarafından Yüksek Seçim Kurulu’na bildirilir. Sandık Kurulu’nda siyasi parti temsilcisi veya bağımsız aday temsilcisi olarak görev alan kişilere müşahit denir.

Referandumda sandık görevlisi olmak için üye olduğunuz siyasi parti ile iletişime geçerek veya bir siyasi partiye üye olarak seçimde görev almak istediğinizi belirtebilirsiniz.

Devlet memuru iseniz referandumda görev almak için kurumunuza veya Yüksek Seçim Kurumu’na başvurabilirsiniz.

Kimler Sandık Görevlisi Olabilir?

Sandık görevlisi olması yasak olan

  • İdare amirleri
  • Zabıta amirleri ve zabıta memurları
  • Milletvekilleri ve milletvekili adayları
  • Askerler ve askeriyede görevli kişiler

haricindeki 18 yaşını doldurmuş her T.C. vatandaşı seçim kurulunda görev alabilir.

Sandık Görevlisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sandık görevlisi başvuruları internet üzerinden değil, bizzat Yüksek Seçim Kurulu’na giderek yapılır. Başvurudan sonra Yüksek Seçim Kurulu tarafından başvurunun kabul edilip edilmediği başvuranlara bilgilendirilir.

Sandık Kurulu Görevlisi Ücretleri

Yüksek Seçim Kurulu tarafından görevlendirilen Sandık Kurulu başkanları 77,00 – 85,00 TL arası, görevliler 68,00 – 74,00 TL arası ücret alırlar. Siyasi partilerin gönüllü müşahitleri ücret almazlar.

Oy ve Ötesi Gönüllü Müşahitliği

2014 yılından beri toplam 5 seçimde faaliyet gösteren bağımsız sivil toplum kuruluşu Oy ve Ötesi, bu seçimlerde müşahitlik yapmak isteyen vatandaşlara eğitim vererek görev almalarını sağlamıştı.

Oy ve Ötesi, 16 Nisan 2017 referandumunda müşahit organizasyonu yapmayacaklarını açıkladı. Bunun yerine oy vermenin önemini anlatmak ve oy verme yüzdesini artırmak hedefli bir iletişim kampanyası tasarladıklarını açıkladılar.

Seçim günü tüm siyasi parti ve müşahitlere destek vereceklerini açıklayan Oy ve Ötesi, tercihen baroların içinde yeni bir çağrı merkezi organizasyonu yapacak. İhtiyacı olan tüm sandık kurulu üyelerine bu çağrı merkezi aracılığı ile destek verecekler.


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In