Несомнено, Истанбул ги изненадува луѓето со својата убавина во различни периоди од денот... Истанбул е различен наутро, навечер, на полноќ, а исто така и на зајдисонце. Замислете колку би било убаво да го гледате зајдисонцето во Истанбул...Уникатно и бесценето...Дали го слушате звукот на траектот? Сонцето заоѓа, ритамот на луѓето на улиците, звукот на децата кои си играат на улиците, звукот на улични продавачи, чај и симит со комбинација на глетката на Истанбул... дури и идејата не носи на различни места насекаде околу Истанбул. Дали сте подготвени да го дознаете вашиот омилен плоштад за гледање зајдисонце во Истанбул?

1- Кулата Галата:

Кога зборуваме за зајдисонце, се разбира, кулата Галата е првото место што ни паѓа на ум со својот уникатен балкон кој на посетителите им нуди одличен поглед на Истанбул на зајдисонце. Кулата Галата е исто така симбол на љубовта во Истанбул, па најдобро би било вие и вашиот партнер да ја посетите кулата Галата на зајдисонце и да се напиете кафе. Еве неколку предлози за тебе драг мој читателу каде можеш да земеш кафе или да пиеш чај на зајдисонце кај кулата Галата: Веранда Пера, Рана бајТопаз, Its OK Coffee

2- Хил Камлика:

Ридот Camlıca е едно од најдобрите места за доживување на зајдисонце во Истанбул. Најмногу за оние кои си ја наоѓаат душата кога ќе се изгубат во природата, го сакаат зеленилото и природата, ридот Камлика може да биде добар избор за гледање на зајдисонцето. Ридот Camlıca интегрира прекрасен поглед на природата со неверојатен поглед на Босфорот. Ако ви треба малку релаксација сами, оставете ги сите грижи зад себе и гледајте го зајдисонцето со прекрасен поглед на Истанбул, топло ви препорачувам да дозволите нозете да ве донесат таму. Покрај тоа, уште едно изненадување за вас во ридот Camlica, можете да го испиете вашето кафе или чај со колачињата што можете да ги набавите од Кукиш, а исто така добра вест дека се свежи. Не ги заборавив ниту љубителите на храната. Откако ќе ја оставите вашата душа да се опушти со неверојатен поглед на Истанбул на зајдисонце, Ускудар е подготвен да ви ја послужи својата најдобра храна во своите неверојатни ресторани со совршен поглед на Босфорот. Еве неколку ресторани, верувајте, нема да зажалите: ресторан Бриџ, Вила Босфор, Дел Маре Ристоранте…

3- Моминската кула:

Сè уште сме во Ускудар, но на различна дестинација која нуди места за најдобро гледање на зајдисонцето еден од друг во Истанбул. Да, ние сме кај Мејденс Тауер. Навистина е тешко да се одлучи дали историјата или убавината или погледот на Maiden's кулата ја прават посебна и да се одреди која е најпрекрасната и најпривлечната карактеристика на Maiden's Tower. Можете да претпочитате да го гледате зајдисонцето во Моминската кула со кликнување за да влезете во неа. Исто така, можеби претпочитате да го гледате зајдисонцето кон кулата на Мејден. Тоа зависи од вас и вашите преференции. Ве поканувам да бидете очевидец на најспецијалното зајдисонце во ресторанот Maiden's Tower со вкусната кујна што ја нудат. За жал, кулата ќе биде во изградба помеѓу 2022-2024 година. 

4- Рид Пјер Лоти:

Ридот Пјер Лоти го добил името по француски писател и ви овозможува да го гледате совршениот поглед на Златниот рог на зајдисонце. Можете да стигнете до ридот Пјер Лоти преку жичара или на кратка прошетка по патеката. Без разлика на кој начин преферирате, на крајот, резултатот на кој ќе бидете сведоци ќе вреди. Кога првпат отидов таму, можеби затоа што нејзиното име потекнува од писател, ми дојде на ум оваа песна „Sana dün bir tepeden baktım aziz Istanbul“ од Јахја Кемал. Преводот е „Те погледнав од еден рид, драг Истанбул“… За да биде попријатно гледањето на зајдисонцето во ридот Пјер Лоти, може да се напиете голтка од вашиот чај и да ја слушате вашата душа во Loti Cafe&Roof Lounge…

5-Каракој:

Во последниве години Каракој стана еден од најпознатите и најпривлечните области на Истанбул со својата топла и искрена атмосфера која ја формираат млади и енергични луѓе. Луѓето можат да најдат многу различни работи во Каракој цел ден. Сепак, според мене, зајдисонцето во Каракој е нешто друго од сите други работи што можете да ги направите во Каракој. Можете да се збогувате со еден ден додека го гледате зајдисонцето во Истанбул и пиете чај во придружба на вашата омилена книга во Coffee Sapiens.