Да претпоставиме дека го посетувате градот за прв пат или сакате да ја доживеете поисториската и помистична атмосфера на Истанбул. Во тој случај, ви препорачуваме да ја пробате прекрасната област на хотелите Султанахмет за ова патување. Компактни, шетачки, живи и изненадувачки фотогенични опции за сместување во Султанахмет привлечни за сите вкусови и буџети. Еве список на исклучителни хотели Султанахмет што ги избравме за вас подолу.

Четири сезони хотел Истанбул кај Султанахмет

Замислете дека таков хотел е надвор од историските книги, но на начин што ќе ги задоволи луксузните потреби на нашето време. Овој хотел ви го ветува токму овој луксуз, удобност и историска текстура. Чувствувајте се како дома во овој уникатен хотел Султанахмет со 65 климатизирани соби. Секоја соба вклучува и удела и врвна постелнина, така што ќе спиете како бебе по напорниот ден откривање на Истанбул.

Ве одржува поврзан со светот со бесплатен безжичен интернет пристап и ТВ. Исто така, има уникатни карактеристики како што се посебна када и туш, а приватните бањи се опремени со дизајнерски тоалети и фен. Ова прекрасно Хотел Султанахмет има и ексклузивни понуди како што се здравствениот клуб, сауна, турска бања и сите добри работи.

Карактеристики на хотелот Four Seasons

· Достапност на услуга за лифт

· Фитнес капацитети за гости

· Перење алишта

· Спа

· Повеќејазичен персонал

· 24 часа пред канцеларија

· Бесплатен интернет

· Паркинг

· Складирање на багаж

· Пријателски на домашни миленици

· Услуга во соба

Сура дизајн хотел и апартмани

Овој голем хотел со 60 соби, но топла аура ќе направи да се чувствувате како дома. Неговите извонредни карактеристики се специјално дизајниран туш, приватни бањи со дизајнерски тоалети и фен. Покрај тоа, ова Хотел Султанахмет обезбедува бесплатен жичен и безжичен интернет пристап за време на вашиот престој и обезбедува забава за да поминете напорен ден во вашата хотелска соба со своите жичени програми. Погодностите вклучуваат телефони, како и сефови компатибилни со лаптоп и апарати за кафе/чај.

Она што го прави овој хотел посебен меѓу другите хотели во Султанахмет е масажата, нега на телото и услугите за нега на лице. Исто така постои и а Сауна, турска бања, сезонски отворен базен и теретана за да имате удобен и пријатен одмор во Истанбул. Дополнителните погодности во овој хотел вклучуваат услуги на консиерж и чување деца/грижа за деца (доплата). Забавниот ден е лесен со шатлот за тематски парк (платен).

Најдобрите карактеристики на хотелот и апартманите Sura Design

· Опции за лифт

· Фитнес објекти

· Консиерж служба

· Перење алишта

· Спа, базен

· 24 часовна рецепција

· Бесплатна WiFi

· Паркинг

· Складирање на багаж

· чување бебиња/нега на деца

· Услуга во соба

Хотел Пејк

Се состои од 26 соби, ова е пријатно Султанахмет Хотелот располага со минибар и телевизор со рамен екран во собите. Можете исто така да користите бесплатен безжичен интернет пристап и да гледате сателитски програми бесплатно за време на вашиот престој. Бањите во собите се опремени со дизајнерски тоалети и фен. Исто така, за гостите се достапни сефови компатибилни со лаптоп и апарати за кафе/чај. Плус, се нуди секојдневно домаќинство.

Најдобрите карактеристики на хотелот Пејк

· Услуги за лифтови

· Консиерж служба

· Перење алишта

· Повеќејазичен персонал

· 24 часа пред канцеларија

· Бизнис центар

· Бесплатен интернет

· Складирање на багаж

· Услуга во соба

Вог Хотел Supreme Istanbul

Со одлични 114 соби за гости, модниот хотел Супрем е една од најдобрите хотелски опции меѓу хотелите Султанахмет. Ова место нуди одлична локација на стариот град на Истанбул, 7/24 услуга во соба, специјално опремени тушеви со тушеви за дожд и дизајнерски тоалети. Покрај тоа, секоја соба има сеф компатибилен со лаптоп и биро.

Доколку сакате да престојувате во овој уникатен хотел, мора да направите чекор до прекрасната тераса и да го видите прекрасниот поглед на Истанбул.

Најдобрите карактеристики на Vogue Hotel Supreme Istanbul

· Услуги за лифтови

· Консиерж служба

· Тераса

· Градина

· Повеќејазичен персонал

· 24 часа пред канцеларија

· Бесплатен интернет

· Складирање на багаж

· Собна услуга

Често поставувани прашања

-Можам ли лесно да најдам патување до мојот хотел?
Да. Султанахмет има трамвај што минува низ неговите централни точки, а вашиот хотел нема да биде далеку. Ако е после полноќ, можете дури и да пешачите, или да земете такси во зависност од тоа каде живеете.
Дали ќе можам лесно да видам други места во Истанбул?
Најдефинитивно. Хотелите во Султанахмет се прилично блиску до метрото М2, кое ќе ве однесе до Таксим и Бејоглу. Исто така, ќе имате можност да одите со бродот во Еминону до другата страна на градот.
-Кои се најпознатите места што можам да ги видам во Султанахмет?
Плоштадот Султанахмет е секако вашата прва дестинација. Аја Софија се наоѓа на едниот крај, додека Сината џамија е на другиот. Можете да ги погледнете и Истанбулскиот археолошки музеј и палатата Топкапи.
-Каде се најдобрите места за престој во Султанахмет?
Хотел Вог, Хотел Пејк, Хотел Сура Дизајн, Хотел Four Seasons итн.