Моминската кула

Maiden's Tower е една од иконите знаменитости на Истанбул која привлекува внимание со својот шармантен имиџ, прекрасните пејзажи и трогателните приказни посветени на него. Maiden Tower се наоѓа на мал остров југозападно од Босфор на азиската страна. Тој е оддалечен приближно 200 метри од брегот на Ускудар и може да се стигне само со брод за неколку минути. Најлесен пат за да стигнете до Maiden Tower Истанбул е да одите со траект од Кабатас или со брод од Салачак во близина на Ускудар.

Моминската кула од Византиско време

На многу фотографии од Истанбул слични на разгледници, Кулата на Девојката е прикажана како осамена фигура на зајдисонце со засенчени силуети на минарињата на седум ридови. Овој живописен симбол на зајдисонцето на Maiden Tower, исто така, ја претставува неговата историска позадина која датира од византиската ера. Дизајнот на Maiden Tower обично се споредува со друг византиски архитектонски симбол, кулата Галата, чија историја се совпаѓа со првата во текот на 5 век. Не е точно познато кога била изградена Мовата кула, но записите покажуваат дека командантот Алкибијад од Атина ја изградил Мовата кула на влезот на Босфор околу 410 година п.н.е. за да го контролира водниот пат. Ланец од копното беше суспендиран до кулата за да се создаде царински контролен пункт за бродовите. Познато е дека кралот Чарес ставил базилика за неговата сопруга Дамалис во кулата околу 340 п.н.е.
За време на источните Римјани, императорот Алексиј Комнен изградил силна одбрана на овој карпест остров за да го преименува во ¨arcla¨ што значи мала кула. Maiden Tower стана засолниште за венецијанските флоти кога дојдоа да го заштитат градот од отоманската опсада. Отоманската империја ја обновила кулата од камен и потписот на султанот Махмуд II бил испишан на една од мермерните столбови од познатиот калиграф Раким Ефенди во 1857 година. Слично на кулата Галата во Каракој, Моминската кула Ускјудар функционирала и како контролен пункт и светилник. карантинска куќа за епидемии на колера во текот на 19 век. Музејот и ресторанот Maiden Tower го стекна своето неодамнешно функционирање само во 1998 година по деталниот проект за реновирање.
 

Митолошки фигури на моминската кула

Митот за Maiden's Tower е толку моќен што секој може да најде некој емотивен допир на љубов, копнеж, храброст или тага. Постојат неколку приказни засновани на митолошки фигури на Maiden Tower. Според една легенда, еден млад човек наречен Леандрос се заљубил во убава девојка Херо, која живеела во кулата. Секоја вечер, Леандрос пливаше до кулата водени од светлината на Херојот. Една ноќ, кога пливаше кон светлината, силен ветер го издувна фенерот на Херојот и кутриот Леандрос се изгуби во Босфорот. Кога неговото тело се однесе до кулата, Херо беше толку вознемирена што си го одзеде животот. Тоа е причината зошто Кулата на Мејден понекогаш се нарекува и Леандерова кула за мемоарите на таа голема љубов.
Во друга приказна за Maiden's Tower, зградата е претставена како затвор за да се заштити византиската принцеза од пророштвото кое предвидувало дека таа ќе умре на 18-годишна возраст од каснување од змија. За жал, кутрата принцеза не можеше да се ослободи од тој тажен крај и покрај големите напори на императорот.
 

Истражете ја Моминската кула Истанбул

Нејзината богата историја и приказни слични на легенди привлекуваат многу посетители на Maiden Tower секоја година. Најчесто поставуваното прашање е како да стигнете до Maiden Tower Istanbul. Бидејќи единствениот начин е да се стигне со поморски превоз, на Босфорот има две рути. Ако земете ферибот Maiden Tower во Кабатас, потребни се 10 минути за да стигнете таму. Распоредот на траектот започнува во 10:00 часот во сабота и недела. Има ферибот на секои 45 минути. Ако сте на азискиот брег, подобро е да земете брод во Салачак, кој се наоѓа во областа Ускудар. Овој пат трае само 1 минута за да се стигне до местото. Бродскиот ринг започнува секој ден во 09:15 часот и е на секои 15 минути.

Друга точка што ја разгледуваат посетителите е работното време на Maiden Tower Istanbul. Музејот дозволува индивидуални и групни посети по 09:00 секој ден и затвора во 19:00 часот. Иако работното време на Maiden Tower завршува рано навечер за музејски тури, можно е да се ужива во тој амбиент до 22.00 часот. Додека уживате во погледот од 360 степени на градот, можете да го вкусите вашиот вкусен оброк во ресторанот Maiden Tower's Istanbul. Се служи и турски појадок и ручек. Се разбира, ресторанот има потреба од резервација за нивните оброци. 

Совети за посета на Maiden's Tower

За да организирате посета на Maiden's Tower, има неколку совети како да ги најдете најповолните можности за турнеја на Maiden's Tower. Цената на Maiden Tower Istanbul е релативно евтина, има стандарден билет за возрасни и намалени цени за студенти и постари лица над 60 години. 

За патниците кои бараат најдобри избори за тоа како да ја посетат Maiden Tower преку временски ефикасен план, најдобрата опција е да одат на турнеја со брод во Босфор со Maiden's Tower која секако ги вклучува Üsküdar и Maiden Tower во нивната програма со целосни упатства на различни јазици. .

Легендарната кула

Моминската кула содржи и три легенди кои датираат од античките Грци, Византија и Османлиите.

  • Легендата за Леандрос 

Ова е приказна за човек по име Леандрос кој е млад човек кој се вљубува во Херо, калуѓерка која и е посветена на Афродита. Херо престојуваше во кулата и секоја вечер палише оган за да му дозволи на Леандрос да ја најде со пливање до кулата. Тие се состануваа секоја вечер додека невремето не предизвика огнот да изгасне, а Леандрос се удави во брановите. И тогаш Херој се убива.

  • Легендата за принцезата:

Најпознатата легенда за кулата Мејден зборува за пророштвото кое предвидува дека ќерката на кралот ќе умре од каснување од змија. Кога кралот дознал за ова, изградил морска тврдина за да ја заштити својата ќерка од змии. Девојчето расте во замокот како што поминува времето. Меѓутоа, пророштвото неизбежно ќе се оствари. Змија каснува и ја убива принцезата додека ја носат во корпа со овошје.

  • Легендата за Баталгази

Баталгази, син на христијански владетел, се вљубува во ќерката на Текфур. Текфур не сака неговата ќерка да биде со Баталгази, па ја затвора во кулата за да ја чува. Баталгази подоцна упаѓа во кулата и ја киднапира девојката.

Денес, идеалниот начин да уживате во кулата е да седите пред неа додека пиете чај и го гледате Босфорот кој го одзема здивот. Кулата Maidens е една од најважните и најпознатите туристички атракции во Истанбул. За да го посетите и да дознаете за неговата историја, можете да резервирате тури до кулата Maidens. Со посета на кулата Maidens, исто така ќе можете да уживате во Мраморното море и да видите други атракции кои се во близина

Често поставувани прашања

Кои се часовите за посета на Моминската кула?
Моминската кула е отворена секој ден од 9 до 6 часот.
Дали ви требаат резервации за вечери во кулата на Моминот?
На Maiden's Tower има кафуле со закуски и безалкохолни пијалоци, не е потребна резервација.
Колку чини билетот за посета на Моминската кула?
Влезниот билет со аудио водич е 27 евра. Се плаќа 50 TL за превоз со брод.
Дали ви е дозволено да се фотографирате во кулата на Моминот?
Дозволено е да фотографирате додека уживате во глетката
Каде точно се наоѓа Моминската кула?
Моминската кула се наоѓа на приближно 200 метри преку брегот на Ускудар.