Еве неколку информации за теснецот Босфор:

Историја:

Мостот Босфор, или како што е познато на турски „Богазиџи Копрушу“ е официјално именуван како мост на мачениците 15 јули или „15 Темуз Копрушу“ и е еден од трите моста што ги поврзуваат азиските со Европа. Мостот Босфор беше првиот мост што беше изграден меѓу овие три моста.
Во основа, тоа е висечки мост со гравитација кој е долг 1.500 метри и широк 34 метри. Всушност, кога мостот на Босфор беше изграден во 1973 година, тој беше четвртиот најдолг висечки мост во светот и првиот надвор од Соединетите Американски Држави, овие бројки всушност покажуваат колку голема работа е направена за изградба на овој мост.

Генерални информации:

Како што споменавме претходно, мостот на Босфор е долг 1500 метри и широк 34 метри и се состои од осум ленти од кои две се користат за вонредни ситуации. Овој мост е мост за патарина, но се плаќа само за сообраќај од европската страна на Истанбул до азиската страна. Комерцијални возила не се дозволени на мостот и околу 170 илјади возила го користат овој мост на дневна основа.

Секој октомври во годината се организира Интерконтиненталниот Истанбулски маратон и луѓето учествуваат на овој маратон за трчање од Европската страна на Истанбул до азиската страна поминувајќи го мостот Босфор. Така, на денот на маратонот мостот се затвора за возила и се отвора за луѓето кои го користат овој маратон да поминат неколку минути гледајќи го воодушевувачкиот поглед и фотографирањето.

Една од смешните работи што некогаш се случија на мостот на Босфор, е кога тениската ѕвезда Венус Вилијамс играше ревијална игра со познатата турска играчка Ипек Сеноглу на 15 мај 2005 година поточно во 7 часот наутро. Беше една од најзабавните претстави и се памети до денешен ден.

Што да најдете околу мостот:
 

Областа околу Мост Босфор се смета за една од најубавите области во светот. Можете да ги најдете повеќето од познатите споменици на градот Истанбул како големата палата Долмабахче, која долги години била станбена палата за султаните и водачите, и познатата џамија Ортакој што гледа токму на Босфорот, каде луѓето поминувале часови молејќи се во оваа џамија и пазареле од локалниот пазар покрај него, или големиот замок на градот Истанбул кој е изграден за да го заштити градот од напаѓачите, како и многу други антички градби, палати и споменици кои дефинитивно ќе ве интересира да ги видите. Да не ги спомнуваме апсолутно воодушевувачките природни глетки кои се распространети насекаде низ азиската и европската страна како зелени дрвја, шарени цвеќиња и растенија, куќи изградени во внатрешноста на ридот и на врвот сето тоа сместено покрај водата на Босфорскиот теснец за да создадете шармантна слика која никогаш нема да ја заборавите во целиот ваш живот.

Босфорскиот мост беше официјално преименуван на 25 јули 2016 година во мостот на мачениците на 15 јули во име на мачениците кои ги загубија животите заштитувајќи го градот Истанбул кога група војници се обидоа да го преземат водството во Турција затворајќи го мостот користејќи тенкови. и пушки, овие маченици стоеја пред војниците и нивните тенкови за да ги спречат да го преземат водството.

Обиколка на Босфор:

Ако сакате да видите одлично искуство во живо и да го видите шармантниот Босфорски теснец на поинаков начин, можете да купите билет за да го обиколите Босфорот на едно од туристичките крстарења. Може да добиете шанса да ги видите воодушевувачките природни глетки и античките споменици додека јадете вкусен свеж Симит со шолја топол турски чај. Може да добиете и шанса да го нахраните Симит со птиците по крстарењето, само погрижете се да ја наполните камерата бидејќи ќе фотографирате многу.

Транспортни алтернативи на Босфорскиот теснец

Босфорскиот теснец, важен меѓународен воден пат, требаше да се зацврсти во 1970-тите со изградба на мост. Првиот беше мостот Босфор, исто така познат како Boaziçi Köprüsü, кој ги поврза Ортакој и Ускудар во 1973 година. Во обид да се намали сообраќајот, мостот Фатих Султан Мехмет што ги поврзува Анадолу Хисар и Румели Хисар беше завршен во 1988 година. Третиот мост, познат како мост Јавуз Султан Селим, кој ги поврзува Гарипче и Појразкој северно од Теснецот, беше завршен во 2016 година.

Последните два имаат и автопати за патување преку земја. Има и два подземни тунели кои го поврзуваат Босфорскиот теснец; тунелот Евроазија е само за автомобили, додека тунелот Мармарај служи како подземна железница. Затоа, два тунели и три Босфорски мостови во моментов се користат за меѓународен и приградски сообраќај.

Фасцинантни дневни тури на Босфор

Босфорот вреди да се посети не само за бизнис, туку и за рекреација и привлечност за очите. Покрај теснецот на двата континента, има исклучително атрактивни погледи на отоманската архитектура создадена од куќи и палати. Повеќето туристички атракции имаат и некаков вид на оваа прекрасна глетка. Ова резултира со различни работи што треба да се прават во Босфор - разгледување знаменитости, обиколки со жичарница и крстарење за вечера по Босфор со шоуто.

Помеѓу многуте алтернативи, дење или ноќе крстарење по Босфор организирано од експертизата на Istanbul.com се појавува како најефикасен и најентузијастички начин за лесно да го посетите Босфор. Еден од омилените патници е турата со крстарење по Босфор и разгледување на градот што ве тера да уживате во прекрасната архитектура на палатата Долмабахче и Чираган на европската страна додека ја освојувате палатата Бејлербеј меѓу многуте куќи на азискиот брег. 

Ако планирате цел ден да го истражувате Босфорот од југ кон север, тогаш крстарењето по Босфор и турата на Црното Море што ви овозможува да видите помирни делови полни со природни бои во Појразкој, Кучуксу и Анадолу Каваги. Оваа тура е организирана во концепт на крстарење по Босфор со ручек за да поминете повеќе време во разгледување на знаменитостите покрај оброкот послужен на бродот.

Разгледување на Босфорот и Златниот Рог се организирани за оние кои сакаат заедно да откријат два важни водни патишта. Делот за разгледување ја опфаќа турнејата на Спајс чаршијата, а делот за крстарење оди по прекрасниот Босфор. Алтернативно, можете да се качите на турнејата во Ускудар.

Друга најчесто претпочитана е комбинација на турнејата Златен рог со крстарење по Босфор и обиколка со жичарница во Пјер Лоти. Турнејата за крстарење по Босфор со Стариот град е целодневна програма која започнува со разгледување на старите градови во Балат и Фенер додека крстарете до тврдината Румели наутро. Попладневната програма е договорена како обиколка на Босфор со жичара на која можете да уживате во градот од висорамнините Ејуп и прекрасниот Пјер Лоти

Ноќно крстарење по Босфор

Ако сакате да ги видите уникатно осветлените палати додека ја дегустирате традиционалната турска кујна на бродот, Вечера во Босфор и шоу крстарење го нуди тоа во пријатна атмосфера. Овој концепт на вечера за крстарење по Босфор со турско шоу вклучува традиционални церемонии на вртење на дервишите и маршот на Мехтер, како и фолклорни елементи како кавкаски танц, народен танц и стомачно шоу.

Услугата за подигање е достапна од централните локации или за некои тури, само во вашиот хотел ќе ве ослободи од стресот каде да го добиете крстарењето по Босфор. Ако сакате да се придружите на тоа по уште една тура за разгледување знаменитости, тогаш можете да проверите една во близина на Бешикташ каде што стартува Босфор крстарења.

Крстарење и разгледување

Ова е типично, но многу е неопходно да се направи, крстарењето и разгледувањето на знаменитостите се едно од најубавите искуства што некогаш ќе ги имате. Повеќето од крстарењата нудат вечера и танцово шоу, секако заедно со водич. Додека крстарете, ќе видите многу антички замоци на брегот, овие замоци се изградени од Византијците и Отоманската империја и тие се отворени за јавноста како музеи.

Посетете го Базарот на зачини

Базарот на зачини се наоѓа во областа Емиону на брегот на Босфорот, чаршијата е навистина позната по своите антиквитети и зачини. Локалните трговци нудат најдобри цени и прекрасни рачно изработени антиквитети. Покрај тоа, можеби ќе сакате да ја посетите и пиварницата за кафе Мехмет Ефенди, од која потекнува познатиот бренд, ќе видите како персоналот ги меле зрната кафе и ви го послужува. Продавницата е една од најстарите пиварници за кафе во Истанбул, и е навистина позната по туристите, многу луѓе стојат во ред за да го добијат свежото сварено кафе што го посакуваат.

Ортакој и Бебек

Овие две места не се познати по туристите, но дефинитивно вреди да се посети, Бебек е богат кварт покрај брегот на Босфорот, локалното население доаѓа во Бебек за време на викендите бидејќи е познат по својот ноќен живот и барови. Местото живее во ноќен живот, а неговиот корниш е тивок и магичен. Со чамци што пловат и зелена шума лоцирана од другата страна на брегот, седењето таму е всушност навистина релаксирачко. Исто така, има многу ресторани и кафулиња лоцирани во областа, почнувајќи од ресторани со свежа риба до интернационални кујни.

Со посета на Бебек сигурно сте го посетиле Ортакој, Ортакој е населба во која се случува магијата, ноќниот живот во Ортакој е фасцинантен, а локалната чаршија таму е прекрасна, трговци кои продаваат домашни антиквитети и познатиот Кумпир стои, последно, но не и најмалку важно, брегот на Ortakoy е штотуку надвор од овој свет, во текот на ноќта ќе се видите себеси блиску до мостот на Босфор, а светлата на мостот носат прекрасна, романтична атмосфера.

Ускудар и Кадикој

Двете населби се фасцинантни и не можат да се споредат едно со друго, и двете се наоѓаат на азиската страна на Истанбул. Кадикој е станбена населба позната по улицата Мода, улицата Мода е полна со барови, кафулиња и продавници. Местото е полно со живот и дефинитивно релаксирачко место за престој. ако сакате да одите таму, можете да го направите тоа или со метро или со траект. Ускудар е друга приказна, тој е и резиденцијална населба, но туристите се чувствуваат добредојдени таму каде и да одат, брегот на Ускудар е магичен и многу кафулиња таму нудат прекрасен, релаксирачки поглед на Киз Кулеси и Босфорот.

Факти и информации за бисерот од Истанбул

Босфорот е теснец кој го дели Истанбул на два континента, Азија и Европа. Се нарекува Теснец не река затоа што реките не поврзуваат две мориња.

Исто така, поврзува две мориња, Мраморното и Црното Море. Теснецот е пресметан на должина од 31 km и ширина од 3,330 m.

Теснецот за време на Византиската и Отоманската империја се сметал за стратешка област за одбрана на градот од надворешни напади и за трговска линија. Многу бродови пловат низ Босфор секој ден.

Многу стари замоци се поставени околу брегот на Босфор, изградени од Византијците и од Османлиите.

Босфорот е магичен теснец за откривање, Старит нуди не само фасцинантни и романтични глетки, туку нуди и многу активности на својот брег. Од крстарење, релаксирачка прошетка, ноќен живот и многу повеќе.

Елегантни избори за сместување на Босфорот

За да уживате во прекрасната глетка на Босфор за време на вашиот престој, има голем број хотели со поглед на Босфор. Еден од најдобрите избори, Four Seasons Istanbul Hotel Bosphorus секогаш останува на врвот на листата со своите ексклузивни услуги, стилска декорација и секако со прекрасниот поглед на Босфорот од европска страна. Доколку сте заинтересирани да се сместите на автентична локација на азиската страна, Sumahan on the Water исполнува повеќе отколку што очекувате.

Како бутик хотел во реновирана куќа во Ченгелкој, тој ја одразува мирната, но елегантна атмосфера на куќите ¨yalı¨. Друг избор со пет ѕвездички на улицата Чираган е поранешната отоманска царска палата, која денес служи како ултра луксузен хотел. Чираган Палас Кемпински Истанбул ги нуди сите детали за луксузот во отомански стил во комбинација со модерни деликатеси. Сместен на улицата Чираган, овој хотел со пет ѕвезди е веднаш блиску до Ортакој каде што се наоѓа Босфорскиот мост на европската страна. Палатата Чираган Кемпински Истанбул е исто така познат по тоа што има ексклузивен ресторан Босфор со поглед каде се одржуваат свадби и банкети од високо општество.