Прв пат во Истанбул? Не знаете од каде да започнете? Чувствувате дека овој голем град може да ве проголта цели? Не грижете се; сите сме биле таму. Освојувањето на овој огромен град не е лесна задача, не ако добиете мала помош од вашите пријатели. Дури и да го поминете целиот свој живот во Истанбул, нема да имате време за разгледување. Опцијата не е недостаток во ова прашање; откривањето на Истанбул ќе ве остави да сакате повеќе. И тука е наопаку; нема да ви снема места за наоѓање. Разгледувањето во Истанбул може да биде напорна работа, но една од критичните работи што ви треба е добро поврзана област што ќе ви го олесни разгледувањето. Ќе ви предложиме некои места каде што можете да престојувате во Истанбул за разгледување. 

Патувањето понекогаш може да изгледа како скучна работа. Не знаејќи каде да останете, не знаејќи на кои места да одите и не сакајќи да пропуштите да го откриете градот - во нашиот случај, не сакајќи да пропуштите да го откриете Истанбул. Овде, ќе ги предложиме најдобрите начини за откривање на Истанбул, најдобрите места за разгледување и најдобрите области за престој во Истанбул. 

Откривање и патување во Истанбул 

Каде да го започнете патувањето до разгледување на Истанбул? Ако сте тука само ограничено време, ова се нашите најдобри места за откривање на Истанбул. 

Базарот на зачини

Една од најголемите чаршии во Истанбул е во Фатих, а кога ќе стигнете таму, можеби ќе ви изгледа како бескраен лавиринт. Базарот на зачини е начин да се започне со разгледување на Истанбул. Со своите бескрајни зачини, сушени растенија и килими, чаршијата нуди еден од најразличните производи. Додека разгледувањето на Истанбул може одвреме-навреме да ви ја троши енергијата, локалното население во Базарот за зачини секогаш ќе се труди да ве расположи со своите позитивни ставови. Не пропуштајте го ова зачинето патување додека ги разгледувате знаменитостите на Истанбул! 

Кулата Галата

Откријте го Истанбул со совршен поглед на него! Кулата Галата нуди волшебен панорамски поглед на Истанбул за секој што сака да ја види. Но, глетката на Истанбул не е единственото место што ќе го правите на кулата Галата. Во моментов се користи како музеј каде што можете да одите наоколу гледајќи некои изложби додека сте во него. Со оглед на тоа што се наоѓа во центарот на бутик хотелите и уникатните ресторани, Кулата Галата е нешто што мора да се види при вашето патување со разгледување во Истанбул. 

Принцовите Острови 

Мислевте дека промената на континентите е екстремна? Обидете се да посетите некои од најубавите и најпознатите острови додека ги разгледувате знаменитостите на Истанбул. Принцовите острови се состојат од девет острови надвор од Истанбул. Многу луѓе кои не можат да се справат со хаотичната природа на Истанбул се преселуваат на островите за да добијат спокојство и мир. Патувањето од островите до копното не е проблем бидејќи е помалку од два часа. Летото е речиси совршено време за одење и посета на островите, каде што речиси и да нема автомобили наоколу. Испијте убава чаша раки и гледајте го зајдисонцето додека заоѓа. Одење на море, возење велосипед, а потоа завршување со убав оброк. Многу луѓе сметаат дека ова е најдобрата активност за разгледување на Истанбул. 

Стариот град 

Прошетката низ историските знаменитости и џамиите е како ниту едно друго чувство и е витална точка во разгледувањето на Истанбул. Познат како Историски Полуостров, стариот град се состои од сите историски артефакти и палати во квартот Тофане. Разгледувањето на Истанбул ќе биде многу полесно кога сите историски знаменитости ќе се спојат заедно во една област. Од палатата Топкапи до бројните цркви и џамии, можете да го најдете стариот отомански дух во воздухот. Едно обележје во срцето на градот е Аја Софија, лоцирана веднаш до палатата Топкапи. 

Локални области

Една од работите што го прави Истанбул она што е сега се неговите граѓани. Шетањето низ населбите во Истанбул е исто толку клучно како и откривањето на неговите знаменитости. Без разлика дали шетате во Бешикташ или Кадикој, ќе разберете што значи да се открие Истанбул. Локалните ресторани и пабови што ќе ги видите додека шетате по улица во Џихангир или Ускудар, исто толку укажуваат на Истанбул како и разгледување на знаменитостите во Истанбул. Затоа, одете во вашата локална кафуле, продавница за штедливи производи и сè што ќе ви даде чувство за тоа како е да патувате во Истанбул, но и да живеете во Истанбул. 

Хотели за разгледување на Истанбул 

Разгледувањето во Истанбул започнува со местото каде што ќе го посетите, а областа Бејоглу можеби е она што го барате. Истанбул, е град познат по својот ужасен сообраќај што го цица животот, престојот во област што е блиску до метрото е секогаш од корист. Една од оние области кои се многу централни е Таксим. Милиони луѓе секојдневно патуваат до еден од најпреполните плоштади во Истанбул: плоштадот Таксим. Меѓутоа, ако е малку преполно за ваше задоволство, престојот во некој од бутик-хотелите лоциран во задните улици на Таксим може да биде добра опција за вас. 

Хотелот Мистер Кас е одлична опција доколку сакате да бидете во средината на акцијата. Сместено на улицата Истиклал, нуди близина на многуте музеи и галерии расфрлани низ Таксим. Мадам Тисо останува веднаш од другата страна на улицата; Разгледувањето во Истанбул е лесно кога ќе останете на вистинските места!

Лофт Истанбул е уште една одлична опција за да го забрзате вашето разгледување во Истанбул. Сместено во близина на Музејот на невиноста, ќе ве натера да сакате да го откриете Истанбул уште повеќе поради лесното патување во Истанбул. 

Хотелот Soul има одлична локација каде што можете да прошетате до Каракој за десет минути, земајќи само една улица. Освен одличната локација, ќе престојувате во срцето на ноќната сцена во Истанбул. 

Често поставувани прашања

Што треба да избегнувам за време на моето патување во Истанбул?
Избегнувајте да одите во синџири ресторани бидејќи нема да добиете искуство да јадете турска кујна. Исто така, избегнувајте да одите во помалку познати области без пријател или некој да ве придружува.
Каква карта за јавен превоз ми треба во Истанбул?
Добивањето Истанбулска картинг ќе ви помогне на долг рок. Можете да го набавите на киоск, мал „Текел“ или истанбулска карт машина. Можете да најдете штандови и машини за картинг на Истанбул каде што можете да ставите пари.
Што не смеете да пропуштите во Истанбул?
За време на посетата на Истанбул, препорачуваме да не пропуштите некои важни историски места како Света Софија, Долмабахче и кулата Галата.
Кој е најдобриот начин да патувате низ Истанбул?
Можете да прошетате меѓу некои важни историски места во Истанбул, особено оние во Султанахмет. Нема да ви треба возило во Султанахмет.
Каде е најдоброто место за посета на Истанбул?
Најдоброто место за посета во Истанбул е субјективно, но Света Софија и теснецот Босфор се меѓу омилените.