Кога името Полонезкој се споменува, Истанбулчани мислат на забава и празници. Тоа е навистина прекрасно село со многу среќна и романтична енергија. Мирисот на борови дрвја, цвеќиња и свеж воздух ве заслепуваат, а звуците на птиците ве исполнуваат со среќа. Можете да имате вкусно појадок во селски стил во природа и долги прошетки во природа. Понекогаш дури и еднодневно патување вреди да се оди таму бидејќи не е толку далеку од градот како другите места за бегство околу Истанбул. До оваа среќа можете да се возите за само половина час.

Зошто Полонеза?

По народното востание во Полска во 1831 година, која била брутално потисната, многу Полјаци се засолниле во Отоманската империја. Полјакот Чарториски ги купил земјиштето на Полонезкој за да ги смести овие семејства. Селото прво го добило името Адампол, а потоа по поддршката на Полска на Отоманската империја во Кримската војна во 1853 година, било преименувано во Полонезкој како симбол на Турција-Полска пријателство.

Како да одите во Полонезкој?

Од централните области, потребно е околу 30 минути до 1 час за да стигнете до Полонезкој, со вашето приватно возило. Ако сакате да стигнете до Полонезкој со вашето приватно возило, одете на кривината Каваџик, која е првиот излез од мостот Фатих Султан Мехмет, а по 1 км, кога ќе дојдете во Каваџик, свртете десно (пред бензинската пумпа Акарлар) и оди право, после 5 км, сврти лево од бензинската пумпа и 8 км од тука, па си во Поленезкој.

Можете да стигнете до таму со одење на кривината Каваџик, која е првиот излез од мостот Фатих Султан Мехмет, а по 2 км, свртете лево и поминете низ локалитетот Акарлар.

Одиме по стариот пат Шиле од излезот Умраније Саригази од Тем и продолжуваме во правец на селото Џумхуриет кога ќе дојдеме до Алемдаг. Кога ќе дојдеме до селото Џумхуриет, стигнуваме со вртење лево.

Можете да стигнете до Тојгар преку Бејкоз, оттаму до Махмут Шевкет-паша, а од таму до Учпинарлар, тргнувајќи кон југ.

Таму е можно да се стигне и со јавен превоз. Да се ​​достигне Polonezköy со јавен превоз, можете да ги користите општинските автобуси на селото Каваџик-Бејкоз-Рива-Џумхуриет (број 137), кои доаѓаат до селото Џумхуриет, кое е на 4 километри од центарот на Полонезкој.

Може да стигнете и до селото Џумхуриет во близина на природниот парк Полонезкој со автобусот број 138 од Умраније.

Работи што треба да се прават во Полонезкој

Можете да ја започнете вашата турнеја во Полонезкој со a убав селски појадок меѓу природата и зеленилото, а потоа можете да уживате малку во паркот на природата и да бидете дел од природата. Покрај тоа, паркот нуди одлична рута за пешачење. Ако уживате во возење велосипед, имате среќа. Бидејќи Полонезкој има една од ретките велосипедски патеки со високи стандарди во светот. Ако сте уморни од талкање наоколу, можете да пробате оброци и десерти во еден од бројните ресторани на Polonezköy кои ги комбинираат двете Полска и турска гастрономија за ручек. Не треба да го напуштите Полонезкој без да јадете торта Полонез. Друга опција за јадење е да уживате во скара во природа. Можете да најдете многу места кои ја даваат оваа можност во близина.

Фестивал на цреша Полонезкој

Со голема радост минува фестивалот на црешата кој се одржува во јуни. Во текот на овој фестивал, можете да наидете на разни концерти, изведби на народни игри и изложби.

Природен парк Полонезкој

Ако сте дошле во Полонезкој, можеби ова е првото место што треба да го видите. Времето што ќе го поминете заедно со неговата богата природа и дрвја богати со кислород ќе биде лековито и подмладувачко за вас.

Спомен куќа Зофија Ризи

Периодната облека и историските фотографии се изложени во оваа куќа, која е изградена според полскиот архитектонски стил. Убаво место за доживување на историјата на регионот.

Честохова црква на Богородица

Еден од најистакнатите симболи на Полонезкој, оваа црква е изградена во 1842 година, а позната е и како црквата Света Ана. Првата мала црква наречена Храмот на Света Ана била изградена од босанските свештеници Свети Франсоа во 1845-1846 година. Подоцна, дрвената црква што била основана овде во 1869 година била уништена во земјотресот, а денешната црква „Мајка Марија“ на Честохова била изградена во 1914 година. Црквата била користена како седиште на турската армија за време на Првата светска војна. Црквата има многу убава градина. Место на мир и природна убавина. Тој е домаќин на различни фестивали, музички рецитали и организации што се одржуваат во текот на целата година. Можете да направите мало патување во историјата со оваа црква, која е отворена само во недела.

Патека за велосипеди

Оваа прекрасна рута е велосипедска патека од светска класа и го привлекува вниманието на љубителите на велосипеди.

Стаклен уметнички центар

Во Центарот за уметност за стакло, можете да ги научите сложеноста на изработката на стакло со посета на работилници или можете да купите стаклени мониста и стаклени сувенири за вашите најблиски.

Откријте повеќе искуства на отворено со Istanbul.com

Ако сакате да го искористите максимумот од вашето патување во Истанбул и барате незаборавно искуство на отворено, постојат разни дневни патувања можете да изберете од натаму Истанбул.com. Потопете се во неверојатната природна убавина на регионот со ова неверојатно патување низ живописните пејзажи. И ако барате возбуда, не пропуштајте Xtrem Aventures Istanbul - парк со висок јажиња со патент и други активности за пумпање адреналин. Со купување на вашите атракции преку Туристичка пропусница во Истанбул, не само што ќе заштедите време и пари, туку и ќе добиете ексклузивен пристап до дополнителни попусти и поволности. Затоа, не чекајте - резервирајте ја вашата авантура денес и направете незаборавни спомени во Истанбул!

Често поставувани прашања

Како да стигнете до Полонезкој?
Од централните области на Истанбул, потребни се околу 30 минути до 1 час за да стигнете до Полонезкој со вашиот приватен автомобил. Таму е можно да се стигне и со јавни автобуси. За да стигнете до Полонезкој со јавен превоз, можете да ги користите општинските автобуси на селото Каваџик-Бејкоз-Рива-Џумхуриет (број 137), кои доаѓаат до селото Џумхуриет, кое е на 4 километри од центарот на Полонезкој. Може да стигнете и до селото Џумхуриет во близина на природниот парк Полонезкој со автобусот број 138 од Умраније.
Кои автобуси одат до природниот парк Полонезкој?
За да стигнете до Полонезкој со јавен превоз, можете да ги користите општинските автобуси на селото Каваџик-Бејкоз-Рива-Џумхуриет (број 137), кои доаѓаат до селото Џумхуриет, кое е на 4 километри од центарот на Полонезкој. Може да стигнете и до селото Џумхуриет во близина на природниот парк Полонезкој со автобусот број 138 од Умраније.
Каде е Полонезкој?
Полонезкој се наоѓа на анадолската страна на Истанбул, во границите на областа Бејкоз, на приближно 25 километри од Истанбул.