Принцовите Острови

Принцовите Острови се прекрасни места за посета со нивната тивка и мирна атмосфера слична на одмор, заедно со чист и свеж воздух. Кога шетате низ улиците на островите, можете да се чувствувате како да сте во град за одмор. Дури и тоа е сосема блиску до центарот на Истанбул, тука можете да почувствувате спокојство. Ако сакате целосно да го доживеете Истанбул, треба да ги посетите Принцовите Острови за да го истражите духот на Истанбул. Затоа, а водич за принцовите острови е подготвена да ја направи вашата посета лесна и радосна! Можете да ги истражите сите детали за вашата посета, како што се историските места на островите, како да одите на островот принцови Истанбул, што да правите на Принцовите Острови Истанбул, што да јадете, каде да останете, каде да посетите или кој остров на принцовите да го посетите, Тури и еднодневни патувања на принцовите острови. Еве го вашиот Водич за Принцовите Острови;
 

Истражете ги Принцовите Острови

Принцовите Острови се состои од девет различни острови кои се многу блиску еден до друг. Сепак, особено четвртите од нив се населени и се претпочитаат да се посетуваат најмногу. Овие четири острови се исто така најголеми. Бујукада, Хејбелијада, Бургазада и Киналиада се меѓу овие острови. Бујукада и Хејбелијада се најпреполните острови додека Бургазада и Киналиада имаат помалку посетители и жители. Покрај овие, другиот Имиња на островот принцови се Седефлијада, Тавсан адаси, Сивријада и Јасиада. На другите пет острови нема населба освен Седефлијада. 

Овие острови се комбинација од зелени земјишта и сини брегови со своите природни убавини. На Принцовите Острови со своето прекрасно опкружување предизвикува чувство на заминување од налетот и гужвата на градот. Најчесто, луѓето кои живеат во Истанбул размислуваат Островот на принцовите како место за одмор во нивните слободни денови. Има викендици и стари дрвени и камени дворци. На историски места на принцовите острови се исто така различни. Старите градби ја отсликуваат историјата на отоманскиот период, старите цркви, манастири и џамии. Можете да ги видите старите дрвени или камени згради додека шетате низ улиците. Историја на островот принцови е многу вкоренет. На Хејбелиада можете да ја посетите семинаријата Халки или црквата Аја Јорги за да ја истражите историската структура на островите принцови или можете да имате пикник во одморалиштето Дегирменбурну со прекрасно море и градска глетка. Во Бујукада можете да го посетите ридот Аја Јорги и да го гледате зајдисонцето, да ги посетите Принцовите Острови музеј за да добиете повеќе информации за островите или можете да го посетите манастирот Аја Јорги. 
 

Што да правите на Принцовите Острови

Принцовите Острови се места на кои можете да се опуштите, да поминете убаво време со многу активности. Една од најпосакуваните островски активности е истражување на целиот остров со велосипед. Можете лесно да изнајмите велосипед од брегот и можете да ги посетите сите историски места, прекрасните улици на островите, зелените површини со велосипедот. Има и друг избор да се види островот со фаетонот, но не се претпочита најмногу. На островите нема автомобили, затоа, најдобрите два начина се пешачење и возење велосипед. Пливање на островот принцови исто така е можно. Има и многу приватни Плажите на Принцовите Острови и можете да доживеете пливање во Мраморното Море. Кога ќе дојде ноќта, можете да ги вкусите вкусните морски плодови на Турција во рестораните покрај морето и да уживате во моментот со мирната глетка на островите. Работи на островот принцови што треба да ги направите се различни!

Главно, не е можно да се посетат сите острови во истиот ден Дневно патување на Принцовите Острови но ако тргнете од Истанбул рано наутро, можете да посетите две од нив. Ако се прашувате како да одите на островот принц Истанбул, има фериботи до Принцовите Острови од Бостанци, Кабатас, Бешикташ и Еминону. Исто така е можно да се оди на Принцовите Острови Босфор турнеја. Кога ќе ги посетите островите рано наутро, можете да го пиете вашиот чај на траектот, потоа можете да појадувате на островите со вкусен традиционален турски појадок или можете да претпочитате побрз турски појадок со чај и колачи. Откако ќе ги истражите природните и историските убавини на островите, можете да се одморите Кафе на островот принцови покрај морето и уживајте во турското кафе со испитување на животите на жителите на островот. 

Ако размислите кои Принцови Острови да ја посетите, можете да изберете Бујукада ако имате ограничено време. Можете исто така да го посетите островот со патувања за крстарење на Принцовите Острови. Ако ви треба потивко место наместо два големи острови на Принцовите Острови, тогаш можете да изберете други мали острови како Бургазада или Киналиада. Можете да најдете мир и природа украсени со Мраморното море. Ако сакате да ги видите Принцовите Острови, исто така можете да претпочитате Тури на островот принцовите. Вашето управување со времето го прават професионални туристички лидери во Турнеја на островот принцови во Истанбул, затоа, островите можете да ги видите на поудобен начин. Ако сакате да поминете повеќе денови на островите, постојат неколку опции за хотели за вас. Сместување на Принцовите Острови е исто така разновидна. Можете да престојувате во хотелот Splendid Palace на Островот на принцовите Бујукада или можете да престојувате во хотел Мерит Халки Палас на Принцовиот остров Хејбелијада. Има и други опции како пензии или ангажирање куќа ако сакате подолга посета.
 

Времето на островот принцови

Времето на островот принцови е сосема слично на времето во централен Истанбул. Сепак, тој е повеќе свеж и чист во споредба со градското време. Во лето може да биде топло и влажно, додека во зима е ладно и студено како дел од континенталната клима. Понекогаш во Истанбул може да се забележат неочекувани временски промени. Затоа е важно да се контролира временската прогноза. Може да биде корисно да земете лесен капут во случај времето да се излади навечер во лето. Луѓето најчесто ги посетуваат островите во текот на летото, бидејќи се сметаат за место за летен одмор, но зимата на островите принцови е исто така многу тивка и мирна. Луѓето се помалку во споредба со летото. Островот на принцовите зима кул е затоа можете да уживате во кул зимски ден на островите во палтото со турски чај во раце. Принцовите Острови може да се истражат во сите сезони!

Можете исто така да ја трансформирате вашата посета на Принцовите Острови во незаборавен прекрасен сон со професионална турнеја на Принцовите Острови од istanbul.com! Истражете ги Принцовите Острови и работите што треба да ги правите во Истанбул сега!

Како да се оди во музејот на принцовите островимузеј на островите на принцовите

Прво мора да отпатувате до Бујукада, каде што се наоѓа музејот. Можете да стигнете до таму на кое било крстарење по Принцовите Острови, но ако претпочитате да патувате сами, можете да се качите на ферибот Бујукада од Еминону, Кадикој или Бостанци. Доаѓањето до музејот може да изгледа тешко бидејќи нема достапен вистински јавен превоз и моторните возила не се дозволени на ниту еден од островите.

Прво мора да отпатувате до Бујукада, каде што се наоѓа музејот. Можете да стигнете до таму на кое било крстарење по Принцовите Острови, но ако претпочитате да патувате сами, можете да се качите на ферибот Бујукада од Еминону, Кадикој или Бостанци. Доаѓањето до музејот може да изгледа тешко бидејќи нема достапен вистински јавен превоз и моторните возила не се дозволени на ниту еден од островите.

Посета на Музејот на принцовите острови

Музејот на принцовите острови е отворен од 9.30 до 5.30 часот. Музејот на хангарот Свети Никола е отворен секој ден во текот на неделата, но е затворен во понеделник. Влезот за возрасни е 10 турски лири, додека субвенционираните билети чинат 5 лири, а учесниците на групната турнеја плаќаат само 1. Деца под 12-годишна возраст, лицата со попреченост и нивните придружници, вработени во Министерството за култура, членови на ИКОМ/ИКОМОС, членови на стручното здружение за музеологија , Вработените во општината на Принцовите Острови, туристичките водичи, носителите на прес-картички и носителите на картички со посебни потреби се ослободени од такси за прием. Дополнително, влезот во среда е потполно бесплатен за секого.

Други туристички атракции во близина на музејот на принцовите острови

Музеј на Исмет Инону: Оваа историска куќа некогаш му припаѓала на вториот претседател на Република Турција и близок пријател на Мустафа Кемал Ататурк, Исмет Инону. Таа беше трансформирана во музеј од страна на Фондацијата Инону по смртта на Инону. Во музејот можете да го видите животот на Исмет Инону и стилот на 1940-тите со разни фотографии, мебел и предмети.

Музеј Саит Фаик Абасијаник: Кога сте дошле до Принцовите острови, би било штета да го пропуштите домот на еден од најпознатите турски писатели, Саит Фаик Абасијаник. Редизајниран како музеј во 1959 година, музејот содржи многу предмети, документи, фотографии, писма и повеќе предмети што го придружувале животот на саканиот автор. Тоа е во Бургазада, но сепак ќе го посетите доколку сте на целосна турнеја на Принцовите Острови. Плус, влезот е бесплатен!

Грчки сиропиталиште: Иконската дрвена зграда на Грчкиот сиропиталиште е изградена во 1898 година. Се тврди дека е најголемата во Европа и втората по големина дрвена зграда во светот. Зградата првично била изградена за да се користи како казино, но бидејќи казиното било спротивно на верувањата и традициите на Османлиите, неговите сопственици не ги добиле потребните дозволи и зградата била претворена во грчки сиропиталиште во 1903 година. Било затворено во 1964 година и сè уште останува затворена. Бидејќи е стара и се распаѓа, не можете да влезете во неа, но сепак можете да ја видите оваа единствена зграда од блиска далечина

Често поставувани прашања

Каде е музејот на принцовите острови?
Büyükada Maden Mahallesi, Adalar/Istanbul е адресата на Музејот на принцовите острови.
Во колку часот се отвора и затвора?
Отворено од 9:30 до 17:30 секој ден, со исклучок на понеделник.
Која е цената?
Влезот за возрасен е 10 турски лири, а билетите со попуст се 5 лири, а учесниците на групните тури плаќаат само 1. Влезот е бесплатен за деца до 12 години, лица со посебни потреби и нивните придружници, Министерство за култура вработени, членови на ИКОМ/ИКОМОС, членови на професионално здружение за музеологија, вработени во општината на Принцовите Острови, туристички водичи, носители на прес-картички и лица со попреченост кои се придружувани од член на печатот што носи картичка.