Палатата Долмабахче

Палатата Долмабахче е еден од најважните историски споменици во Истанбул. Како одраз на животот на палатата во последниот период на Отоманската империја, палатата е позната и како зграда во која почина Мустафа Кемал Ататурк, основачот на Турската Република во 1938 година. Се наоѓа блиску до популарните туристички атракции во Истанбул, како што е Таксим , Бешикташ и Кабатас, палатата ви ветува патување под културно влијание долги години. 

Локација и историја на палатата Долмабахче

Архитектура на палатата Долмабахче има широка површина од 250 илјади квадратни метри. Палатата била изградена помеѓу 1843-1856 година со наредба на султанот Абдулмеџид, 31-виот владетел на Отоманската империја, а на неа се потписите на Гарабет Балјан и неговиот син Никогос, најпопуларниот архитект во тоа време. Нема да можете да ги тргнете очите кога ќе влезете во палатата и ќе видите многу светкав пример од традиционалниот план за градење „Турска куќа“. Одраз на разбирањето на задоволството и забавата во отоманскиот период, уникатната градина на палатата е еден од најважните моменти. Во оваа градина, каде што во минатото беше фрлен заморот од војната, сега можете да го гледате Босфорот и да се прошетате во него каде што во минатото се фрлал замор од војна. За да дознаете за оваа неверојатна палата, најдобар начин е да присуствувате на турнеја со водич со прескокнување на линијата

Што да се види во палатата Долмабахче

Палатата Долмабахче магично ја поседува најголемата сала за балска палата во светот. Така, можете да ги погледнете мебелот, завесите, теписите и сликите што го обезбедуваат овој сјај додека ги посетувате просториите на светкавата зграда преку тури со водич. Во овој момент istanbul.com ќе ви ја обезбеди најпрофесионалната туристичка услуга што ви треба. На овој начин можете да ја научите приказната за секое ретко парче и целта на неговото постоење во палатата, начините на негово користење и директно да бидете телепортирани во деновите на палатата. Главната зграда на Долмабахче се состои од три дела: Селамлик (Mâbeyn-i Humayun)Сала за церемонија (сала Муаједе)   Харем-и Хумајун. Секој од овие делови сам по себе претставува систематски простори за живеење. 

Внатрешните и надворешните работи на државата, Mâbeyn, ги фасцинира своите посетители како највеличествениот дел од главната зграда. Медал салон се наоѓа на влезот; Кристално скалило од палатата Долмабахче со пристап до горниот кат; Амбасадорите ги забавуваа салата Суфера и Црвената соба, каде што султанот ги прифаќаше посетителите, областите на палатата што мора да се видат. На горниот кат од овој дел се наоѓа и салата Зулвечејн, која му овозможува на султанот да влезе во неговата приватна соба.

Најљубопитниот дел од палатата, кој е тема на серии и филмови, е Харемот. Харем од палатата Долмабахче кој го користеле 6 султани и 1 османлиски калиф од 1856 година до неговото завршување во 1924 година, било уредено да биде дел од главната зграда. 

Розовата сала, наречена и Валиде Султан Диванханеси и Балконска софа во османлиско време, се издвојува со својата богата внатрешна декорација. Салата што ја користеле Валиде Султан и султаните за покани е украсена со теписи Хереке во целосна големина и женски портрети нацртани од европски сликари.

Салата на Салам помеѓу Селамлик и Харем е прилично прекрасна благодарение на нејзината површина од над 2,000 квадратни метри и нејзината купола висока 36 метри. Посебно вреди да се види лустерот донесен од Англија среде салата.

Други места за кои патниците се заинтересирани во текот на Разглед на палатата Долмабахче се базенот Кугулу во градината и салоните каде што се изложени библиотеките и збирките. За време на вашата посета на Долмабахче, ќе имате можност да видите колекции на часовници, алатки за осветлување, калиграфија и комплети за пишување кои содржат многу вредни парчиња.

Меѓу 285 соби и 43 сали на палатата Долмабахче, најексклузивен дел е спалната соба на основачот на Република Турција, Мустафа Кемал Ататурк. Оваа соба, каде што почина на 10 ноември 1938 година, е зачувана како да застанала на време.

Како да ја посетите палатата Долмабахче

Можете да го користите крстарењето по Босфор до пристаништата Кабатас или Бешикташ, автобусите до Бешикташ и трамвајот за да стигнете до зградата на брегот за палатата Долмабахче турнеја. Можете да стигнете до Долмабахче со кратка прошетка од Кабатас со автобус или трамвај. Ако планирате да одите во Кабатас со сопствено возило, во областа има многу достапни паркинзи. Плоштадот Таксим е исто така 20-минути пешачење далеку. До палатата Долмабахче можете да стигнете и со автобусите 25T Sarıyer-Taksim, 559C Rumelihisarustu - Taksim, 110 Kadıkoy - Taksim, 112 Bostancı - Taksim, DT2 Ortakoy - Taksim и со симнување на автобуската станица на стадионот Inonu. Побрза опција за оние кои доаѓаат од Анадолија е да дојдат до Бешикташ или Кабаташ со мотор или траект и од таму да пешачат. 

Влезница и работно време во палатата Долмабахче

За оние кои сакаат да ја посетат палатата Долмабахче Селамлик, на целосна цена е 650 TL а цената со попуст е 50 ТЛ. Ако сакате целосна пропусница за националните палати; Киоск и павилјони на палатата Долмабахче+ од азиската страна + киоск и павилјони на палатата од европската страна (освен палатата Топкапи и пикник областа на павилјонот Кучуксу): Цената на билетот за странски посетители е 650 TL.

За лицата со посебни потреби влезот е бесплатен. Во исто време, според законот, нема такси за лицата кои ги придружуваат инвалидите.
Работно време на палатата Долмабахче се помеѓу 09.00:18.00-XNUMX:XNUMX секој ден во неделата освен понеделник. Времето на последната посета може да се однесе напред во зависност од интензитетот. Сликите на фотографии или камера не се дозволени за време на посетата.

на најдобар начин да ја посетите палатата Долмабахче е да ја купите вашата тура со водич Skip-the-Line од istanbul.com. Кликнете овде за да ја резервирате вашата тура со водич веднаш

Билети за палатата Долмабахче онлајн

Доколку сакате да го посетите Долмабахче со професионални водичи и да имате свест за Историјата на палатата Долмабахче во Истанбул додека ја посетувате, можете да ја резервирате вашата турнеја преку Интернет. Билети за палатата Долмабахче онлајн ценовните понуди се на само еден клик. Покрај тоа, како а Посета на палатата Долмабахче и Крстарење по Босфор избор, можете да стигнете до палатата со преминување на Босфорот и да го претворите вашето патување во сино и фасцинантно патување со резервирање на соодветната програма за турнеи. 

Често поставувани прашања

Зошто палатата се нарекува „Долма Бахче“?
Бидејќи земјиштето добиено од заливот, кое било пополнето за да се создаде попогодна површина за церемонии, подоцна била наречена „градина на Долма“ и постепено се претворила во приватна градина.
Кога палатата Долмабахче беше претворена во музеј?
Палатата, која беше делумно отворена за протокол и посети помеѓу 1926-1984 година, беше отворена за обиколка како „палата-музеј“ од 1984 година. , каде што се изложени часовниците кои припаѓаат на Збирката на часовници на националните палати. Стана еден од важните примери на „музеј во музеј“ не само во Турција туку и во целиот свет.
Зошто да го посетам Музејот на палатата Долмабахче?
Вреди да се види неверојатната синтеза на Истокот и Западот во буквално историска атмосфера. Покрај архитектурата, палатата сè уште им служи на посетителите со вредните експонати отворени во харемот и мабејот. Во современ аранжман се изложени предметите што се користеле во церемониите и во секојдневниот живот на султаните и нивните блиски кругови, кои до денес внимателно се чувале.
Работно време на Музејот на палатата Долмабахче?
Палатата може да се посети во текот на целата недела од 9 до 18 часот, освен во првите денови од верските празници и денот на новата година.