Истанбул е град кој сите го сакаат, размислуваат за патување, па дури и да се сместат во него. Тој со години ги тера луѓето да ја обожаваат неговата историја, природна убавина и храна. Тој е еден од најтуристичките градови во Турција и има многу туристички атракции. Впрочем, бројот на странски туристи кои го посетиле Истанбул изнесувал 4 милиони 854 илјади во 8-те месеци од годината. Треба да напоменеме и дека се работи за мегаград со една од најфреквентните улици. Значи, за да видите секаде каде што сакате да видите, јавниот превоз е секогаш задолжителен. Згора на тоа, можеби ќе сакате да видите што има надвор од Истанбул. Затоа, денес, ќе ви кажеме за возовите што можете да ги користите во или надвор од овој град. Не го пропуштајте возот за Истанбул! 

Возовите на Турција

Истанбул е комплексен град за посета и учење. Како што почнувате да патувате, вашата љубопитност ќе се зголеми. Еве ги возовите кои го олеснуваат патувањето и забавата. Собравме кратки информации за железничките системи за оние кои сакаат да патуваат низ Турција и Истанбул со воз, што е пријатен вид на патување. Денес, во градовите во Турција се користат метро, ​​трамвај и приградски системи. Нашите провинции кои го користат железничкиот систем се Истанбул, Измир, Анкара, Бурса, Ескишехир, Кајсери, Самсун, Коња, Анталија, Газиантеп, Адана и Измит. Додека во првите 4 од овие градови се користат повеќе од еден тип на железнички систем, во Адана се користи само метро, ​​а во останатите градови се користи трамвај. Турција има вкупна железничка мрежа од 12,466 километри. Покрај тоа, Турција стана 8-ма на глобално ниво со зголемениот број на брзи железнички линии во последниве години. Железничките системи продолжуваат да се развиваат. 

По сите овие информации, да започнеме со забавниот дел од нашата работа. Ако сте некој што размислува да патува во Истанбул, возот до Истанбул може да биде најдобриот избор за вас, доколку уживате во возењето со воз исто како и ние. Има возови кои доаѓаат од Софија до Истанбул кои застануваат на Халкали. После тоа, Истанбул има толку многу железнички линии што ќе ве одведат каде што треба да одите. Подготвивме листа на тоа што можете да уживате во Истанбул со овие линии и што можете да правите во Истанбул.

Брз воз: Воз за Истанбул

Првиот пример е брзиот воз (скратено како YHT на турски). Воз со голема брзина е железничка линија што ги поврзува Истанбул и Анкара и нуди прекрасно искуство на своите патници со удобност и брзина. Со ова искуство, не само што ќе го откриете Истанбул со неговите внатрешни убавини на патувањето со воз до Истанбул, туку ќе можете да ги видите и убавините на вашиот пат до таму. Запомнете, Анкара е главен град на Турција, а исто така нуди многу да се види за туристите. 

Првата станица на овој воз е Söğütlüçeşme, која е многу блиску до центарот, а има 6 услуги и 9 постојки дневно. Патувањето помеѓу Истанбул до Анкара трае околу 5 часа со брз воз. Но, ако има експедиција што застанува на сите постојки, овој пат се зголемува малку повеќе. Откако ќе го купите билетот за Истанбул и ќе пристигнете, ако сте на страната на Анадолија, можете да го користите Метробусот и да пешачите таму или да го користите Мармарај и да полетате на истата станица. За оние кои доаѓаат од европската страна, превозот преку Кадикој се чини дека е најлогичното решение.

Покрај тоа, можете да уживате и на Босфор со возење на траектот Кадикој! Има паркинзи кои можат да се користат за едно, или дводневно паркирање околу главните постојки. Цените на билетите се поделени на достапни, стандардни и флексибилни. Дополнително, цените на билетите варираат во зависност од типот на вагонот како „економија, економичност со оброк и бизнис“. Можете лесно да го споделите ова искуство со вашите пријатели, семејството или социјалните медиуми со Интернет услугата. 

Туристички Источен Експрес

За оние кои не сакаат да го ограничат вашиот одмор или пат за разгледување само до Истанбул, имате одлична опција: Туристички Источен Експрес. Можете да го направите ова со одење директно до почетната точка или преку Истанбул. Touristic Eastern Express е извонредно возење со воз што тргнува од Анкара и ќе стигне до Карс со сите убавини на Анадолија пред вас. Поради оваа причина, ви предлагаме ова патување да го направите во зима бидејќи глетката е неверојатна. Начинот на кој ќе одите во возот зависи од вас. Можете да изберете седишта или соби со кревети. Еве неколку совети за вас; обидете се да се разбудите пред изгрејсонце наутро. Затоа што не сакаме да ги пропуштите глетките што треба да се видат и не заборавајте да ги земете фотоапаратот, пијалокот и музиката за да можете целосно да уживате и да го направите вашето искуство бескрајно.

Што да направите во Истанбул

Откако ќе се одлучите за вашето патување во Истанбул, се што треба да направите е да го испланирате вашето патување. Има толку многу места што вреди да се видат во Истанбул. Ова е релативно лесно со Istanbul.com. Постојат пропусници како што се Туристички премин во Истанбул® кои даваат многу придобивки за луѓето кои сакаат да го откријат Истанбул и да ги видат неговите туристички атракции. Тоа ви дава пристап до повеќето туристички атракции како што се Света Софија, палатата Топкапи, Големата чаршија, Сината џамија итн. Има и акредитиран водич за посета на врвните туристички атракции. 

Со Истанбулската туристичка карта, можете да ја видите и истражите историската страна на Истанбул и да ја видите неговата архитектура. Ако сакате да направите нешто позабавно, можете да влезете во други места како што се турнеите на стадионот Бешикташ и Фенербахче, Мадам Тисо, аквариумот Селиф, Леголенд или музејот Пера. По посетата на палатата Топкапи во утринските часови, можете напладне да направите обиколка на Босфорот и да уживате во Истанбул. Исто така е толку лесно да се нарача! Сè што треба да направите е да нарачате туристичка карта на Истанбул преку Интернет и да го одредите бројот на денови и луѓе и ќе бидете подготвени