Турција најдобро се истражува со автомобил. Иако е тешко во Истанбул, вреди да се проба бидејќи вашиот сопствен автомобил е најудобната алтернатива. Овде, наведовме некои од најважните работи што треба да ги имате на ум пред да тргнете по прекрасните патишта во Турција. Бидејќи секој совет и правило, што го наведовме, важи и за Истанбул, дадовме поопшти информации. Некои работи што треба да ги запомните пред да возите во Турција.


1 - Разберете го турскиот систем за патарина HGS

Сегашната автопатска инфраструктура на Турција неодамна беше претворена во систем за патарина со голема брзина, наречен HGS. Електронскиот уред поставен на автомобил ја собира патарината додека поминувате низ патарините. Сите автомобили мора да имаат HGS, така што вашиот бизнис за изнајмување автомобили треба да го обезбеди тоа. Следете ги лентите за HGS и успорете до 30 км/ч низ патарините. Ова автоматски ја собира патарината, за која вашата компанија за изнајмување автомобили ќе ви наплати.

2 - Избегнувајте тесни патеки на Стариот град

Автопатите имаат корист од турската инфраструктурна треска, но историските градски улички не. Овде, шарм во распаѓање, дупки и тезги се слеваат по малите улици. Тесни, стрмни ленти направени од камења за поплочување што недостасуваат. Двојно паркирани автомобили ги блокираат патиштата, улиците преку ноќ стануваат еднонасочни, а пешаците ја игнорираат безбедноста. Ако е можно, паркирајте надвор од стариот дел на градот.

3 – Не влечете премногу блиску до семафорите

Во Турција имате 0.2 секунди да реагирате пред автомобилите зад вас да почнат да звучат. По неколку дена возење во Турција, сфатив дека моето слабо време на реакција не е поради нетрпеливост. Премногу напред на раскрсница, не можете да ги видите семафорите зад вас. Оваа слабост во турското општинско планирање им е добро позната на Турците, кои напалено ќе ви кажат да одите. Кога возите во Турција, проверете ја сообраќајната сигнализација пред да застанете на раскрсница.

4- Знајте ги границите

За време на нашиот одмор, ограничувањата на брзината во Турција нè мистифицираа. Понекогаш нема знаци за брзина. Понекогаш одевме 70, 50 и 30 км/ч за 100 метри. Честопати, брзината на главниот автопат паѓа на 50 км/ч за мала раскрсница и никогаш не се менува. Забележавме ограничувања на брзината од 82 km/h на неколку локации, кои ни се допаднаа поради нивната прецизност, но не ги разбравме. Мора да се разгледаат ограничувањата на брзината на Турција. Voilà. Автопатите и автопатите се 120 km/h, патиштата со двојни ленти се 90 km/h, а населените области се 50 km/h. Во Турција границата на BAC е нула.

5- Не сите кружни текови се всушност кружни текови

Турска раскрсница изгледа како кружен тек, но не е таков. Тоа е круг во центарот на голема раскрсница каде автомобилите што вртат лево застануваат поради приближувањето на сообраќајот. Колите што доаѓаат не треба да застанат (или дури и да успорат), бидејќи „кружниот тек“ не ги блокира нивните ленти. Ако го третирате како типичен кружен тек, наскоро ќе сфатите дека автомобилите нема да отстапат место за вас. Кружните текови со двојни ленти бараат дополнителна внимателност.

6 – Проверете дали има паркинг во хотел

Освен во неколку големи градови, паркирањето не ни беше проблем во Турција. Повеќето градови имаа лесен улично паркирање. Многу хотели имаат паркинг, но оние во близина на центрите на градовите може да имаат ограничен простор. Понекогаш паркирањето во хотелот значеше да ги оставите вашите клучеви кај персоналот за да можат да го преместат вашиот автомобил по потреба.

7 - Оставањето на клучевите од автомобилот во Отопарк не е мавтање збогум на вашето возило.

Лесно паркирање на клучните атракции. Сите атракции нудат бесплатен паркинг или паркинг од 5 до 10 долари од турски лири. Некои помали страници понудија да го гледаат нашиот автомобил. Учтивото „не благодарам“ ќе направи. Турција нема паркинг метри. Некој ќе земе пари ако паркирате на платена локација. Паркиравме на паркинзи во поголемите градови (Ото паркови). Во многу Ото паркови, мора да ги оставите клучевите кај придружникот бидејќи тие ги пакуваат автомобилите со сардини. Нашиот автомобил секогаш беше таму кога се враќавме. Oto Parks чини 28-40 турски лири на час.

8- Верувајте 100% на Google Maps (до одредена точка)

Навигацијата на Турција е лесна. Современите патишта имаат добра сигнализација, особено за клучните атракции. Главните туристички дестинации се идентификуваат со кафеави знаци. Google Maps беа одлични за навигација. „Гугл“ понекогаш нè одведуваше од главниот автопат и во помали задни патишта за да ја најдеме најефикасната рута. Ако „Карти на Google“ ве насочи надвор од главните патишта кога знаците до вашата дестинација покажуваат на друг начин, следете ги знаците.

9– Преземете Google Maps кога WiFi е добра

Ретко добиваме SIM-картичка во нова земја бидејќи дури и најевтините хотели имаат силна WIFI (плус кафулиња, ресторани и музеи). Бевме во ред без WIFI кога возевме низ Турција. Сепак. Само додека возите можеше да биде загрижен. Секогаш преземавме Google Maps за патувањето следниот ден. Така, имавме насоки до нашата локација.

10- Разбирање на висококвалитетните сервисни станици во Турција

Дури и на пусти автопати, Турција има блескави нови бензински пумпи. Храната на турските бензински пумпи е многу добра. Ова е квалитетна кујна по разумни цени, а не ѓубре. Имаат и чисти тоалети. Во Турција не можеш да нагориш сопствен автомобил. За да вклучи пумпа, придружникот мора да притисне копчиња и да мавта со клучна картичка. Тој ќе го пополни. Целиот персонал на бензинската пумпа знае „целосно“. За да добиете помалку, запишете го.

11 - Знајте ги деталите за изнајмување автомобил пред да одите

Кога го подигнавме автомобилот за изнајмување во Истанбул, вработените немаа детали за нашата резервација и ни наведоа четири различни трошоци за еден час. Донесете ја целата ваша документација и знајте за што сте платиле однапред. Запомнете дека сте на одмор. Со 48 турски лири на ден, мислевме дека вреди дополнително осигурување. Фирмите за изнајмување автомобили наплаќаат дополнително за подигање и заминување на различни локации. Овие такси не се лоши во Турција. 250 TL од Истанбул до Анталија.

12– Останете подалеку од вообичаено

Турција има нестабилни возачи. Автомобилите талкаат во вашата лента или се повлекуваат пред вас исклучително ретко. Тврдото рамо најчесто се користи како замена за лента при претекнување. Бавно се движат трактори и други возила крстарат по патиштата, додека другите зумираат. Дајте му на автомобилот пред вас многу простор за ризични потези.

13- Англискиот е ваш пријател

Како и другите земји, Турците обожаваат кога го зборувате нивниот јазик. Ако полицијата ве повлече, не обидувајте се да зборувате турски. Полициските пунктови се типични во Турција, но ни мавтаа со „здраво, како си?“ во нашите најдобри англиски гласови. Честопати бевме сведоци на полицајци на влезовите во градот кои случајно запираат автомобили. На автопатот, тие имаат картонски полициски автомобили кои предупредуваат да не се пребрзо. Нема проблем. Полицијата беше или фина или незаинтересирана за туристите.

Дали треба да возите во Турција?

На големите градови не им требаат автомобили, но на селата им требаат. Патиштата се добро одржувани и добро обележани. Лесен паркинг и многу бензински пумпи. Јавниот превоз во Турција е главно за локалното население, а не за туристите. Ако сакате да посетувате места кои не се достапни, изнајмете автомобил. Имањето автомобил ви овозможува да изберете што да гледате и колку долго. Глетката од автомобилскиот прозорец во Турција е прекрасна. Забавно е да престанете да фотографирате кога и да посакате. Забележавме туристички групи кои чекаат во продавници за подароци или туристички ориентирани ресторани. Возењето во Турција не е премногу скапо, што го прави паметна и прифатлива опција.

Изнајмување автомобил во Турција 

  • Изнајмувањето автомобил е тешко. Многу компании обезбедуваат повеќе додатоци и нивоа на осигурување, што го прави тешко да се споредат цените и да се знае што сте купиле. 

  • Исто така, треба да имате на ум дека Турција е со волан од десната страна.

  • Туристите можат да возат во Турција, но старосната граница за изнајмување на автомобили е 21 година.

  • Странските лиценци важат 6 месеци во Турција. На посетителите од различни земји може да им треба и меѓународна возачка дозвола.

  • Турција има ограничување од 0 BAC, така што не можете да пиете и да возите.

  • Да се ​​генерализира, урбаните области се 50 км/ч, патиштата со двојни ленти се 90 км/ч, а автопатиштата се 120 км/ч. Но, проверете дали има сообраќајни знаци.

  • Возете со сите ваши документи. Редовното полициско застанување, особено на туристичките автопати, бара документи.

  • Додека минималната возраст за возење во Турција е 18 години, на фирмите за изнајмување автомобили им треба 21 година.

Често поставувани прашања

Може ли да користам изнајмен автомобил надвор од Турција?
Повеќето компании за изнајмување автомобили не дозволуваат изнајмување автомобили да се возат надвор од Турција.
Каде можам да изнајмувам автомобил во Истанбул откако ќе слетам?
Повеќето од компаниите за изнајмување лоцираат складишта за изнајмување автомобили блиску до аеродромите, така што нема да морате да се занимавате со наоѓање.
Дали ми треба возачка дозвола за изнајмување автомобил во Турција?
Да. За да изнајмите автомобил во Турција, треба да имате возачка дозвола најмалку една година.
Дали ми треба меѓународна дозвола за возење во Турција?
Не мора да имате меѓународна лиценца. Сè додека вашата возачка дозвола е валидна во вашата земја, веројатно нема да наидете на проблем со возењето во Турција.
На која страна од патот возам во Турција?
Сообраќајот се одвива од десната страна на коловозот во Турција. Возачкото седиште е лево од автомобилот.