бебек

Каде е Бебек и како да стигнете таму

Локалните жители кои живеат блиску до Бебек често добиваат прашање „Каде е Бебек во Истанбул? многу, бидејќи пристапот до Бебек е малку потежок од повеќето други важни области во Истанбул. Имате три опции бидејќи ниту Бебек ниту Бешикташ немаат метро постојка: земете такси, возете автобус или се качите на траект за да стигнете до Бебек. До Бебек се стигнува само по една главна маршрута, затоа сообраќајниот метеж е вообичаен, особено за време на шпицот. Затоа, ако не брзате, советуваме да возите автобус наспроти такси.

Што да правите во Бебек Истанбул

Бидејќи е мал град, Бебек ви овозможува да видите сè што има да понуди за еден до два дена. Но, тоа не значи дека нашата листа на задачи е мала. Таа е една од најбогатите населби во Истанбул и е дом на голем број раскошни кафулиња, ресторани и продавници. Дополнително, неговиот брег, кој се протега од Арнавуткој до тврдината Румели, е меѓу најспектакуларните глетки на Истанбул.

Прошетка по морскиот брег

Настрана од сè друго, плажата на Бебек на Босфорот е нејзината посебна карактеристика. Прошетајте низ брегот за да му се восхитувате на прекрасното море и чистото небо. Посетете ги многуте продавници на кои ќе наидете. Галете ги кучешките и мачките што ги гледате. Фотографирајте го мостот Фатих Султан Мехмет во позадина. Предлагаме да одите на крајбрежјето на Бебек на сончев ден за навистина да го цениме пејзажот за да го заслужиме тоа.

Јадете турски појадок на морскиот брег

Може да огладнете откако ќе се прошетате по прекрасниот брег на Бебек за да го започнете денот. По должината на брегот, има еден тон фантастични кафулиња и ресторани кои служат фантастичен турски појадок. Иако Румели Кале Кафе се наоѓа малку надвор од Бебек, тие имаат еден од најдобрите турски појадок во Истанбул. Тоа е фантастична опција доколку сакате да појадувате пред или по посетата на Румели Хисар бидејќи е во близина. Друг одличен ресторан е Mangerie, кој е блиску до автобуската станица Кучук Бебек. Можеби повремено ќе треба да чекате за маса на балконот бидејќи ресторанот е многу познат по појадокот и појадокот.

Посетете ги Големите локални кафулиња и продавници

Се разбира, горенаведените кафулиња и ресторани се само неколку од местата каде што можете да седите и да уживате. Доколку сакате да пробате други места, имате повеќе од доволно опции во Бебек.

Lucca: Сеопфатен одличен бистро бар за дружење. Одлична храна, одлични коктели и прекрасен внатрешен дизајн.

Бебек вафли: Мала, скромна продавница за вафли која исто така служи одлични кумпири.

Divan Patissiere Bebek: Желба за слатки? Посетете го Divan Patissiere во Бебек за да испробате бескрајна разновидност на одлични опции.

Посетете ја тврдината Румели

Тврдината Румели, едно од најспектакуларните и најзначајните историски места во Истанбул, се наоѓа само малку северно од Бебек. Мехмет Освојувачот го изградил во 1452 година, а стои и денес. Тој беше подложен на поправка помеѓу 1955 и 1958 година, а таму беше основан музеј во 1960 година. Бидејќи е достапен за пошироката јавност, посетата на тврдината Румели ќе биде меѓу вашите омилени работи што треба да ги правите во Бебек доколку имате интерес за историјата. Секој ден од 9 до 16.30 часот, со исклучок на среда, добредојдени сте да ги разгледате ѕидините, кулите и занданите на тврдината Румели. Функционира и како театар на отворено за различни концерти.

Придружете се на живиот ноќен живот

Не треба да изненадува што Бебек, една од најбогатите населби во Истанбул, има просперитетен ноќен живот. Дополнително, постои пристојна можност да налетате на неколку познати луѓе. Backbar, Kulis Gastro Pub, Arnavutköy Any Cafe & Bar, Bar-Restaurant Curtis и Taps Bebek се неколку фантастични барови и пабови кои треба да ги посетите ноќе.

За жал, нема метро станица што ве носи до Бебек, па можеби ќе сакате да се возите со автобус или да изнајмите такси со оглед на тоа што патот до Бебек е навистина преполн за време на викендите и часовите со шпиц и вашите 20-30 минути возење од Бешикташ до Ортакој ќе трае 2 часа, па можеби ќе сакате да го проверите времето пред да одите таму.

 Прошетајте по корнишот на Бебек:

Брегот на Бебек е навистина прекрасен и магичен во исто време, особено кога времето е навистина утешно и сончево. Од таму, ќе имате хипнотизирачки поглед мостот на Босфор што го прави совршена локација за незаборавна фотографија.

Изнајмувањето велосипед е исто така опција ако сакате да се забавувате и да ја искусувате убавината на областа, можете да изнајмите велосипед користејќи картичка исто како метро картичката, името на картичката е isbike и може да се купи од штандовите на isbike. во близина на станицата за велосипеди. Потоа, исто како и метро-картичката, можете да ја пополните картичката од трибините и автоматски да го изнајмите велосипедот.

Откријте ја тврдината Румели Хисари

Тврдината Румели Хисари е прекрасен споменик кој е изграден по наредба на султанот Мехмет II пред неговото освојување на Константинопол, алтернативното име на тврдината е секач за грло, поради нејзината локација што спречила секаква помош за Византијците од теснецот. По освојувањето на Константинопол, тврдината служела како контролен пункт и обично затвор. Во нашите модерни денови, тврдината е отворен музеј за јавноста и има некои посебни концерти и настани, па можеби ќе сакате да го проверите тоа. Тврдината има извонреден поглед на теснецот, а релаксирачки е да се оди таму и да се гледа нејзината убавина.

Релаксирачка прошетка од ортакој до бебек:

Или обратно, ако се чувствувате полни со енергија и сакате да правите долги прошетки, тогаш ова е дефинитивно една од оние прошетки кои ќе ви останат за паметење, пешачењето од 5.6 км најчесто се наоѓа покрај брегот на босфор што ќе ја направи прошетката уште поволшебна, одете под мостот на Босфорот сè додека не стигнете до Бебек. Ако ја започнавте прошетката од Бебек, тогаш штом ќе завршите одете земете си уживање од локалната чаршија која го содржи најдобриот кумпир што постои во градот, кумпир е печен компир со прелив по избор, не двоумете се да го пробате.

Bebek е едно од омилените места на многу туристи, па дури и на локалното население, местото има своја убавина и прекрасни погледи, не е многу преполно, но е полно со живот во секое време од денот, можете да седнете и во секое кафуле, грабнете кафе и седни гледајќи ги прекрасните глетки. Исто така, во оваа населба има многу модерни ресторани, исполнети со интернационална кујна, па ако сакате да пробате еден, слободно, сите тие ресторани ќе ја дадат најдобрата колекција на храна, а повеќето ресторани зборуваат странски јазик, па затоа не Не мора да зборувам турски со нив.

Често поставувани прашања

Како би користел јавен превоз за да стигнам таму?
Можете да одите до Сариер со јавен превоз од Кабаташ, Бешикташ или Ортакој. Овие автобуси имаат напишано Бебек на нивните линии.
Дали треба да купам билет за да влезам?
Нема потреба од билет за да стигнете до областа Бебек во Истанбул. Од Кабаташ, можете да одите со автобус таму. Најголемиот дел што треба да го направите во Бебек е да застанете кај Старбакс и да се напиете кафе. Го има највозбудливиот поглед на Истанбул.
Дали постојат рибни ресторани?
Да, има рибници.