Што да направите во Балат?

Да почнеме да бараме активности во Балат. Би било штета да го напуштите Балат без да посетите еден или два верски објекти, бидејќи, како што веќе наведовме, ова е место каде што религиите се спојуваат. Православна Патријаршија Фенер Рум е првата од овие структури. Православието беше толерирано, и како резултат на тоа, патријаршијата ја задржа својата структура и продолжува да прима илјадници посетители секоја година.

Се разбира, Џамијата Ферух Кетуда, другата од овие објекти е џамија. Поради фактот што во неговиот двор се случувале искушенија, познат е и како Махкемеалти. Црквите го сочинуваат финалето од трите типа, а црквата Свети Стефан и црквата Марија од Монголците се двете што ги имаме на нашата листа. Неформално, Свети Стефан е познат како „железната црква“. За изградбата на црквата беа потребни 500 тони железо! Покрај тоа, таа е единствената црква што го носи називот „Железна црква“. Историјата на Марија од Монголците, често позната како „Крвавата црква“, е малку поинтригантна. Несомнено треба да одите и да научите.

„Црвеното училиште“, Фенер Рум Еркек Лисеси, училиште за момчиња Фенер Рум, е следната станица. На нашата листа, тој е еден од најубавите архитектонски дизајни. Следејќи го нашето истражување на историјата на Балат низ неговите архитектонски чуда, треба да продолжиме кон спецификите на нашата листа на Балат. Улиците на Балат се особено атрактивни сами по себе. Дури и ако навистина не барате нешто, амбиентот на улицата ќе ве маѓепса. Кога размислуваме за Балат, една од првите работи што треба да ни падне на ум е Мердивенли Јокус (наклонот со чекори). Таа служи како амблем на соседството и е локација на најпознатите фотографии на Балат. Домовите на Мердивенли Јокус се реконструирани во согласност со оригиналите и се дел од Светско наследство на УНЕСКО.

Качувањето на Мердивенли Јокус ќе ве направи носталгични и среќни додека ги откривате скриените агли на Истанбул. Треба да ги посетите антикварниците на Балат ако сакате да купувате подароци или сакате да заштедите нешто за да се потсетите на вашиот ден во Балат. Сентиментални предмети, прекрасни антиквитети кои наводно повеќе не функционираат, како часовници, радија и грамофони. Дури и да не купуваат ништо, десетици луѓе доаѓаат овде да го видат наддавањето за овие производи. Од сите места за гледање во Балат, ова е веројатно највозбудливата локација.

Јадење во Балатбалат

Време е да ги наполните батериите по напорниот ден кога ќе ја видите областа и ќе фотографирате чудесни фотографии. Можеби сакате да го започнете денот со задоволувачки појадок во Балат пред да продолжите со патувањето. Првиот чекор, во секој случај, е да изберете ресторан во Балат.

Кога е време за викенд појадок во Истанбул, првично ги разгледуваме популарните опции како локации со поглед на Босфорот. Еден од луксузните објекти за појадок во Балат е прекрасен начин да го започнете денот. Може да добиете одлични овошни палачинки од Cook Life Balat, пријатен амбиент од комбинацијата на антикварница и кафуле на Perisperi и отворен појадок од Форно.

Одлични јадења од тесто од Форно Балат вклучуваат пица, класичен лахмацун и пиде. Можете да одите таму и за ручек и за вечера. Од друга страна, Naftalin Café со носталгичен мирис чека да ви го понуди вашето попладневно пијалок. Agora Meyhanesi служи вкусни оброци и автентична турска раки од 1890 година ако барате одлична вечера и сакате да уживате во пијалок или два. Мејхане би бил идеален избор за доживување на класична турска ноќ.

Од Балат до Истанбул

Ако сакате да останете во Балат за време на вашата посета на Истанбул или само сакате да поминете неколку дена таму, можете да останете во хотел во близина, како Troya Hotel Balat, кој е грчко-отоманска куќа стара 115 години, претворена во бутик хотел. Ако одбравте да останете во Балат и да се грижите за тоа како ќе стигнете до другите делови на Истанбул, не треба да се грижите. Имате можност лесно да пристапите до другите делови на Истанбул од Балат. Лесно е да се оди од Балат до Таксим и оттаму можете да ја продолжите вашата турнеја до каде сакате, бидејќи е многу централно. Има траекти до Балат ако сакаш да стигнеш таму по море, како оние од Каракој до Балат или од Ускудар до Балат. Се разбира, ништо не се споредува со поморско патување, па ако сакате целосно искуство во регионот на морето на Златниот Рог по вашето патување во Балат, дефинитивно треба да пробате патување со крстарење по Златниот Рог.

Често поставувани прашања

Како можам да стигнам до Балат?
За да стигнете до Балат, кој е во релативно централно подрачје на Истанбул, постојат бројни можности. Одете со автобусите од плоштадот Еминону во правец на плажата Балат ако сакате да патувате до Балат со автобус. За да го дознаете распоредот за автобусите кои патуваат од Еминону до Балат, проверете ја веб-страницата на IETT.
Балат туристички атракции
Секоја улица во Балат, која долго време се смета за круна на Истанбул, е различно уметничко дело. Вреди да се истражи историското и културното наследство на соседството, неговите улици преполни со живописни резиденции и неговите оригинални кафулиња и ресторани.
Каде е Балат?
Кога некој патува во Балат надвор од градот, неговата прва мисла е типична: „Каде е областа Балат? Оваа единствена населба во Истанбул, каде што се откриени историски остатоци од бројни населби, е поврзана со населбата Фатих. На брегот на Златниот рог, во областа помеѓу областите Ајвансарај и Фенер, се наоѓа градот Балат.