Името на Ağva доаѓа од латински, што значи „Село изградено меѓу две реки“. Ова мало место меѓу реки, езера и шуми е скриено богатство за Истанбулците. Треба да го спакувате ранецот и да го видите ова мирно мало место. Можете да уживате во спокојството и спокојството покрај реката или езерото или во шумата. Кога ќе помислиме на Ајва, мислиме на куќи покрај езеро или река, кампување во шума и богата природна разновидност. Во есента ги маѓепсува оние што доаѓаат со своите жолти, црвени и портокалови лисја и студениот ветер што доаѓа од морето. Така, тоа е одлично место за бегство од метежот и вревата на градот. Тоа е исто така едно од ретките места во близина на Истанбул каде што е можно пливање.

Можете лесно стигнат до Агва било со јавен автобус 139А од Ускудар или со изнајмување на приватен автомобил. Вашето патување ќе трае од 1 до 1.5 часа од центарот на градот. За време на викендите може да биде дополнително преполно. Поради оваа причина, можете да изберете и работни денови за потивок одмор.

Можете да уживате во песокот и сонцето на плажите на Агва. Овие прекрасни плажи имаат фин, чист песок. Иако од оваа точка е можно да се влезе во морето, препорачуваме да не влегувате. Обратен бран што преовладува долж целиот појас на Црното Море во Агва, кој се наоѓа на брегот на Црното Море, е вид на бран кој може да биде опасен по живот дури и за оние кои знаат да пливаат. Наместо тоа, можете да патувате со кану или педало во мирен залив. Ви препорачуваме и прошетки во природа за да ја откриете богатата природа на Агва.

светилникот

Постои прилично мал, но активен светилник во Агва. Овој светилник се наоѓа веднаш во средината на реката и морето. Можете да направите убава фотографија со светилникот, мистериозниот придружник на морето.

Пристаниште Агва

Кога ќе се спомне Црното Море, на ум ми доаѓа риболов. Тоа не се менува за Агва, која се наоѓа во најисточниот дел на Црното Море. Рибарските чамци и чамците со весла на спојот на реката и морето нудат пејзаж како од слика. Можете да седите овде и да уживате во шолја чај.

Водопад Хаџили и пештера Ѓурлек

Агва е прекрасно место за љубителите на кампување. Може да се чувствувате освежени со кампување во близина на неверојатни природни убавини како што се водопадот Хаџили и пештерата Гурлек, а можете да се опуштите во оваа спокојство и природа колку што не сте можеле да се одморите со години.

Реката Јешилчај

За оваа мала населба од големо значење е потокот Јешилчај, кој во тркалезна форма ја опфаќа Агва. Можете да направите фасцинантни фотографии од реката и природните убавини околу неа.

Село Курфали

Селото Курфали е идеално место за пешачење со својот прекрасен поглед.

Рибни ресторани

Можете да уживате во свежа и вкусна риба во главните рибни ресторани на Агва.

Парк на плажата Агва

Можете да уживате во убава прошетка или да легнете на тревата против морето во приморскиот парк, кој е паралелен со морето и се протега по целиот брег.

Езерото Сакли Гол 

Сместено во близина на селото Карамандере, Сакли Гол е една од природните убавини што треба да ја посетите кога ќе дојдете во Агва. Овде можете да ги гледате патките како весело пливаат, и да уживате во оброкот во кафулињата и рестораните покрај езерото придружени со поглед на езерото. Бујните шуми наоколу се складиште за кислород. Езерото Сакли и неговата околина се совршени за прошетки во природа.

Истражете ја убавината на Шиле и Агва со Istanbul.com

Ако барате авантура со неверојатна патека со еднодневно патување до Шиле и Агва, задолжително проверете Дневни патувања на Istanbul.com за ексклузивни попусти и опции за претходна резервација на еднодневното патување во Шиле и Агва. Оваа турнеја ве води на сценско патување низ селата, застанувајќи во шармантните села и скриените плажи на патот. Со Istanbul.com, можете да ја прескокнете маката за планирање и да уживате во еднодневно патување без стрес до овие дестинации што го одземаат здивот. Па зошто да чекаме? Резервирајте ја вашата авантура денес и откријте ги скриените скапоцени камења на Истанбул.

Откријте повеќе искуства на отворено со Istanbul.com

Ако сакате да го искористите максимумот од вашето патување во Истанбул и барате незаборавно искуство на отворено, проверете овде неверојатни дневни патувања од Истанбул. Потопете се во неверојатната природна убавина на регионот со ова неверојатно патување низ живописните пејзажи. И ако барате возбуда, не пропуштајте Xtrem Aventures Istanbul - парк со висок јажиња со патент и други активности за пумпање адреналин. Со купување на вашите атракции преку Туристичка пропусница во Истанбул, не само што ќе заштедите време и пари, туку и ќе добиете ексклузивен пристап до дополнителни попусти и поволности. Затоа, не чекајте - резервирајте ја вашата авантура денес и направете незаборавни спомени во Истанбул!

Често поставувани прашања

Што има во Агва?
Можете да уживате во спокојството и спокојството покрај реката или езерото или во шумата. Кога мислиме на Агва, мислиме на куќи покрај езеро или река, кампување во шума и богата природна разновидност. Во есента ги маѓепсува оние што доаѓаат со своите жолти, црвени и портокалови лисја и студениот ветер што доаѓа од морето. Така, тоа е одлично место за бегство од метежот и вревата на градот. Тоа е исто така едно од ретките места во близина на Истанбул каде што е можно пливање.
Што е познато во Агва?
Кога мислиме на Агва, мислиме на куќи покрај езеро или река, кампување во шума и богата природна разновидност. Најпознатите места во Агва се пристаништето Агва, светилникот, водопадот Хаџили и пештерата Гурлек, реката Јешилчај, селото Курфали, паркот на плажата Агва и езерото Сакли Гол.
Како е денот во Агва?
Можете да уживате во спокојството и спокојството покрај реката или езерото или во шумата. Кога мислиме на Агва, мислиме на куќи покрај езеро или река, кампување во шума и богата природна разновидност. Во есента ги маѓепсува оние што доаѓаат со своите жолти, црвени и портокалови лисја и студениот ветер што доаѓа од морето. Така, тоа е одлично место за бегство од метежот и вревата на градот. Тоа е исто така едно од ретките места во близина на Истанбул каде што е можно пливање. Можете да уживате во песокот и сонцето на плажите на Агва. Овие прекрасни плажи имаат фин, чист песок. Иако од оваа точка е можно да се влезе во морето, препорачуваме да не влегувате. Обратен бран што преовладува долж целиот појас на Црното Море во Агва, кој се наоѓа на брегот на Црното Море, е вид на бран кој може да биде опасен по живот дури и за оние кои знаат да пливаат. Наместо тоа, можете да патувате со кану или педало во мирен залив. Ви препорачуваме и прошетки во природа за да ја откриете богатата природа на Агва.
Што има во центарот на Агва?
Кога мислиме на Агва, мислиме на куќи покрај езеро или река, кампување во шума и богата природна разновидност. Во есента ги маѓепсува оние што доаѓаат со своите жолти, црвени и портокалови лисја и студениот ветер што доаѓа од морето. Во центарот на Агва се наоѓаат плажата Ајазма, заливот Кадирга, реката Ѓоксу, светилникот Шиле, заливот Килимли, замокот Шиле, заливот Сардала и природниот парк Полонезкој.